Symbolika koloru czarnego i wszystko to co chcesz o nim wiedzieć. Przyznam się na wstępie, że mało mam czerni w szafie i uważam, że należny go umiarkowanie stosować. My Polacy/ Polki mamy słowiański typ urody, charakteryzuje się on tym, że większość z Nas ma jasną karnację i włosy. I czarny nie najlepiej wygląda z typem nasze urody, wokół twarzy. Bez względu, czy masz ciepły czy chłodny ton skóry. Kontrast między jasną skórą, a kolorem jest bardzo duży. Ja osobiście unikam czarnego, a jeśli go zakładam wokół twarzy, nakładam makijaż, żeby zniwelować to, co czarny u mnie ,,wybija”, zwłaszcza cerę naczynkowatą.
Czy czarny to kolor?
Czarny to jedna z najciemniejszych barw. Co ciekawe czarny jako kolor nie istnieje, czarny to brak koloru. Powstaje w wyniku braku światła. Występują różne odcienie czarnego koloru np. w malarstwie np. czerń metaliczna, czerń hiszpańska, jasna czerń. Interesująca jest definicja „Jasnej czerni” – jest to czarny z niewielką domieszką bieli, więc wygląda jak bardzo, bardzo ciemna szarość. Ponieważ czysta czerń może wydawać się poważna i wyglądać nieco apodyktycznie, dodanie do niej bieli sprawia, że jest wyrazista w odbiorze i bardziej ,,przyjemna” dla oka. Ponadto w modzie można mówić o rożnym wykończeniu czarnego, co będzie wpływało na odbiór barwy: skórzane, błyszczące, matowe czy półmatowe.
Mając na uwadze te rozważania na temat odcieni i wykończenia, można zaryzykować stwierdzeniem, że czarny jest kolorem zdradzieckim. Nie zawsze ,,czarne” ubrania będą pasować do siebie, ze względu na rożne jego odcienie. Czarny bawełniany podkoszulek w zestawieniu z materiałowymi spodniami może wyglądać na wyblakły.
Symbolika koloru czarnego.
Nie ma jednego znaczenie koloru czarnego i w zależności od dziedzictwa kulturowego ma swoją symbolikę. Dla jednych reprezentuje żałobę, a dla innych władzę. Jednak o tym, jak postrzegamy czerń, wpływa wiele czynników. I pewnie jak wiesz w kulturze zachodnio-europejskiej, czarny jest kojarzony ze śmiercią, smutkiem, żałobą, ciemnością, nocą albo złem. I przykładami tego będzie obrządek pogrzebu. Jeśli zaś idzie o zło, to bywa ono obrazowo ujmowane w kinie, kulturze za pomocą czarnego – czarne moce, czarny charakter itp.
W sztuce czarny jest równoznaczny z emocjami artysty, albo jego znaczenie odwołuje się do emocji oglądającego. Jak widz czuje się patrząc na czarny obraz.
Historia czarnego w modzie.
W XIV wieku opracowano dobrej jakości czarne barwniki. Tylko wybitni elitarni członkowie społeczeństwa mogli nosić czerń. Wynikało to głównie z tego, że barwniki były drogie w produkcji – zwłaszcza te, które były trudne do zdobycia, takie jak purpura lub czerń. Królowa Elżbieta I ubrała się do swojego portretu po odparciu inwazji hiszpańskiej Armady w 1588 roku, a
Królowa Wiktoria zakłada czarny, by opłakiwać swoją córkę w XIX wieku. Na początku lat’30 XX w. ( 1927 r.). Coco Chanel (ikona mody) stworzył linię z kilkoma czarnymi sukienkami, to od niej można mówić o idei „małej czarnej sukienki”. Przed jej ,,wynalazkiem” czarny był kojarzony jako kolor żałoby i zarezerwowany dla pogrzebów. W tym samym czasie czarna sukienka Audrey Hepburn ze Śniadania u Tiffany’ego sprawiła, że ten styl ubioru rozprzestrzenił się na ulicach, będąc swoim mush-havem modowym. Kolor czarny w XX w. zaczyna symbolizować luksus, prestiż, tajemniczość, wyrafinowanie i seksowność.
Punk, gotyk i nowy romantyzm
Lata 70 i 80 to początek nowej subkultury, której wyróżnikiem były podarte kabaretki, gorsety, falbany, skóra i odwołanie do gotyku. Czarny był kolorem wybieranym przez nastolatków, którzy chcieli wyrazić siebie poza panującą kulturą, poza czarnym outfitem, włosy były farbowane, a oczy i usta pokryte ciemną farbą i szminką.
Symbolika koloru czarnego w modzie.
Uważam, że czarny w modzie można czytać na dwa sposoby. Z jednej strony osoba ubierająca się na czarno jest postrzegana jako odważna, poważna, pewna siebie, silna i atrakcyjna. A z drugiej strony ktoś, kto nosi czarny jest odbierany jak nieśmiały, skryty, chowający się w tłumie. Dlatego kluczową rolę będzie tutaj odgrywała mowa ciała.
Czy czarny pasuje każdemu?
Panuje takie zbiorowe przekonanie, że czarny pasuje na każdą okoliczność i każdemu. A w rzeczywistości czarny mało komu pasuje (kurtyna) – podkreśla szarość twarzy, worki pod oczami czy zaczerwieniania, bo za bardzo kontrastuje z cerą. Po drugie czarny nie jest kolorem używanym w polityce, bo buduje dystans, a nie zaufanie. Ponadto radone uroczystości i czarny, to nie najlepszy mix.
Wpływ czarnego na Ciebie:
- możesz czuć się ukryty i niezauważony w tłumie
- daje kojące uczucie pustki
- otwiera drzwi do tajemnicy i przygotowuje na nieznane
- może oddać Twój nastrój, smutek, osobowość (tutaj też rolę będzie odgrywała mowa ciała)
Jak nosić czarny?
- przy monochromatycznych zestawach, łącz rożne faktury, wzory, wykończenia. Stylizacja będzie ciekawsza.
- dbaj o czarne ubrania. Lubią wyblaknąć przy częstym i nieodpowiednim praniu. Nie susz w słońcu.
- ,,zadbaj o stylizacje”. Nie wiem jak to napisać, ale na czarnym wszytko widać, jakieś włosy, sierść itp, wiec dobrze takie ubranie np. garnitur/płaszcz przejechać wałkiem do czyszczenia ubrań i zebrać to, co się osadziło.
- czarny nie najlepiej łączy się z brązowym i granatowym.
- osobiście uważam, że w dojrzałym wieku, czarny kolor dodaje lat, ponieważ nie odbija światła. W związku z tym robi się szaro-buro na twarzy. Lepiej wyglądają żywe kolory, jeśli chcesz odjąć sobie lat za pomocą koloru.
- jeśli chcesz ubrać się cała na czarno – to łącz różne faktury, wykończenia
- pamiętaj, że kolor czarny wymaga większej dbałości o urodę (uwypukla bowiem wszelkie niedoskonałości fryzury (łupież), zaniedbane dłonie, czy zmarszczki.
- jeśli zakładasz czarną górę – bluzkę/ płaszcz/ marynarkę dobrze jest nałożyć delikatny make-up. Wówczas twarz prezentuje się korzystniej.
- czarny nie jest dobrym wyborem modowym na radosne uroczystości jak ślub czy chrzest. Czarny garnitur tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach.
- kolor czarny wyszczupla w miejscu, gdzie jest założony. Np. jeśli masz szerokie biodra, to sprawdzą się czarne spodnie, ale np. zastąp czarną bluzkę granatową. Dla mężczyzna najlepszym rozwiązaniem modowym będzie granatowy garnitur. 🙂 podtrzymuj to, co napisałam wcześniej.
Inne kolory, niż czarny?
Jak okreslić swój typ urody?
Łączenie kolorów i ich dobór do typu urody.
Jak łączyć wzory?
A dla kontrastu zapraszam Cię do poczytania o tym jak kolory działają na człowieka i zachęcić Cię do koloru na codzień.