Jak dobierać dodatki, żeby stylizacje były ciekawe? Akcesoria modowe, to sposób na podkręcenie stylizacji poprzez dobranie do niej mniejszych elementów np. pierścionek, torebka.  Ich funkcja może być użyteczna (w tym wypadku np. buty, które chronią nasze stopy), ale też stricte wykończająca – kolczyki, one tylko ozdabiają nasze ciało.
Dodatki to takie elementy stylizacji, które bywają niedoceniane. Mówiąc o nich, zawsze powtarzam jak mantrę, że diabeł tkwi w szczegółach. Dobrze dobrane akcesoria wykańczają stylizacje, nadając jej spójności, czy też odpowiednią estetykę. Jedna torebka może posłużyć lata i koszt jej jednorazowego założenia w perspektywie kilku lat to groszowe sprawy, dlatego warto inwestować w dodatki. Co to jest koszt jednorazowego założenia? Koszt ubrania/dodatku podzielony przez ilość założeń. 

np. torebka skórzana za 500 zł założona 100 razy daje koszt 5 zł za dzień:)

Dodatek wyższej półki sprawi, że też odbiór naszej stylizacji będzie inny.  Zwykły t-shirt i jeansy z akcesoriami luksusowymi wpływa na to, że również stylizacja będzie odbierana jako ta dopracowana, doinwestowana.

Jak dobierać dodatki w stylizacjach?

Tyle opinii inne stylistek. Moim zdaniem warto mieć na względzie dwie zasady. Kiedy stylizacja jest prosta, minimalistyczna, to podkręcamy ją nietypowymi, oryginalnymi dodatkami. Przy zestawach, które same w sobie są ciekawe, wyraziste – wyciszamy je stonowanymi akcesoriami. Zasada kontrastu: proste – ekstrawaganckie, daje według mnie ciekawszą estetykę zestawu. Chciałabym, żebyś wiedziała, że nie ma jednej, jedynej słusznej drogi, moda to przede wszystkim zabawa. Dzisiejszy post pełni funkcję inspiracji, gdybyś nie miała pomysłu na noszenie dodatków. Nie jest błędem ożywianie wyrazistych zestawów, nietypowymi dodatkami, ani też ich łagodzenie klasycznymi.

Jak łączymy dodatki w stylizacjach

Jaki kolor dodatków? Jak dobrać dodatki?

Nie ma zasady. Na pewno dobrze jest mieć takie kolory butów/ torebek, które nawiązują kolorem do barw z szafy, ale też mieć akcesoria w neutralnych kolorach jak brązy, czarny czy szary, bo one dość dobrze współpracują z różnymi kolorami. Ja mam w szafie parę różowych torebek, dlatego, że w mojej garderobie goszczą odcienie różu, fioletu, zieleni i ten kolor współgra mi z pozostałymi barwami. Jeśli chciałabyś wiedzieć więcej na temat łączenia kolorów, to zapraszam do tego oto wpisu, gdzie tłumaczę co z czym połączyć, bazując na kole barw.
Akcesoria wyraziste, są bardziej widoczne, ciekawsze, sprawiają że zestawy są żywsze. A z drugiej strony mogą nie pasować do niektórych kolorów, estetyk z szafy. Neonowa torebka z żółtymi rzeczami, będzie się gryzła. Dodatki stonowane łatwiej stylizować i prawdopodobnie też wielokrotnie zostaną wykorzystane.  Rozwiązaniem według mnie jest ,,zloty środek”. Trochę klasyki + kilka elementów w  mocnym kolorze.

Kiedy dobieramy akcesoria?

Możemy zacząć ubieranie się od zbudowanie stylizacji wokół ciekawego dodatku, czyli najpierw np. buty, a później dokładamy pozostałe elementy. 
Druga ścieżka to przygotowanie zestawu, a później dołożenie do niego dodatków.
Akcesoria pomagają zmienić estetykę każdej stylizacji. Wyobraź sobie, że twoja biurowa sukienka noszona z baletkami, zmienia swój charakter za sprawą szpilek i wieczorowej biżuterii,  duża torebka zostaje zastąpiona kopertówką. Dodatki w szybki sposób pomagają dostosować strój do okazji, zwłaszcza, gdy nie masz czasu na przebieranki.

Jakie dodatki?

To co Ci się podoba, wybieraj elementy, w których czujesz się dobrze i które Ci się podobają. Nie bój się eksperymentować. Apaszka przewiązana przez szyje, albo zawiązana na nadgarstku bądź na ramiączku od torebki. Zwróć uwagę, zapłacisz raz za apaszkę, a możesz ją wykorzystać wielokrotnie pod różnymi postaciami. To jest normalne, że jedne z nas bardziej lubią tylko kolczyki, inne z kolei apaszki.

Jak dobierać dodatki? Zasady

Dobieranie akcesoriów do akcentu kolorystycznego, który pojawia się w stworzonym zestawie. Sprawdzi się to przy stylizacjach ze wzorami, ale tez z użyciem więcej niż jednego koloru. Dobierając buty czy torebkę w ten sposób, wiesz, że stój będzie się spinała kolorystycznie. Poniżej golf w kolorze miętowym z czerwonymi wstawkami, uzupełniony o niebieską spódnicę mini, a spięty miętową torebką (dobraną prawdopodobnie pod kolor swetra) i różowymi butami. Powtórzenie koloru z ubrań w dodatkach.

pomysły na łączenie butów i torebkiJak łączymy akcesoria w stylizacjach

Efekt: zestaw przemyślany, kreatywny, wyrazisty

Dodatki dobrane do siebie. Przy tej zasadzie ważne jest, żeby współgrały kolorystycznie ze sobą np. brązowe buty i brązowa torebka. Na zdjęciu poniżej dziewczyna, postawiła na czerwone: buty, torebkę i apaszkę. 

Jak dobierać dodatki w stylizacjachJak dobierać dodatki do stylizacji

Efekt: zestaw spójny, harmonijny, przemyślany.

Total Look, utrzymanie dodatków w kolorze ubrań. Przy niektórych kolorach jest to nie lada wyzwanie np. ostre kolory, ale efekt jest piorunujący. Wszystkie 3 stylizacje są w kolorze żółtym od stóp po głowę.

Jak łączyć dodatki w stylizacjach

Buty

Chciałam osobny punkt poświęcić butą, bo często obserwuje tendencje ,,czarne buty pasują do wszystkiego” , albo niedbałości w doborze tego elementu. Buty wpływają na wygląd całej stylizacji, bardziej niż jakikolwiek inny dodatek. Wysokie skrócą nogę, czarne zanadto obciąża sylwetkę przy delikatnych stylizacjach, a nieaktualny fason obuwia zepsuje całą stylówkę. Osobny wpis poświęciłam zagadnieniu dobierania torebki do butów.

A tutaj cały odcinek, poświęcony zagadnieniu: Jak dobierać dodatki?

1 Comment

  • Kinga Rogozińska
    Posted 7 October 2021 20:01 0Likes

    Dziękuję za cenne uwagi, mi na pewno się przydadzą w doborze stylizacji.

Leave a comment

error: Content is protected !!