Jakie są rodzaje stylów w modzie?
Style w modzie damskiej. Czym jest poszukiwanie własnego stylu? Mniej lub bardziej świadomie budujemy go przecież całymi latami. Rozglądamy się za odzieżą, obuwiem i akcesoriami, które zadowolą nasze gusta. Muszą się nam one jednak nie tylko podobać, ale także dobrze nam służyć i wyrażać naszą osobowość. Poznajemy coraz lepiej własną sylwetkę, typ kolorystyczny, upodobania. Wybieramy to, co z nimi rezonuje.
Coraz lepiej wiemy, co nam odpowiada, a co nie. Przetrząsamy własne szafy, ale i galerie handlowe, second handy oraz sklepy internetowe… Próbujemy natrafić na to, co będzie do nas naprawdę pasować. Uczymy się kupować rozsądnie i być jednocześnie kreatywne. Inspirujemy się fotografiami i filmikami zamieszczanymi w mediach społecznościowych. Wertujemy kolorowe czasopisma… Staramy się orientować w trendach. Z czasem znajomi zaczynają nas kojarzyć z jakimiś charakterystycznymi elementami naszych outfitów. Może to być na przykład czerwona szminka, duża torba, broszka, marynarka, duża liczba pierścionków albo modowe okulary. Ile kobiet, tyle możliwości… Co jednak, jeśli wciąż czujemy się nieco zagubione w świecie mody? Co jeśli wydaje nam się, że w naszych stylizacjach brakuje przysłowiowej kropki nad „i”? Że nie mają one wyrazu? Zapraszam Cię na krótki przegląd najważniejszych stylów w modzie damskiej. Być może zainspirują Cię one do własnych modowych eksperymentów i poszukiwań:)
Jak nazywają się różne style w modzie?
Style w modzie damskiej: · styl preppy · styl glamour · styl etno · styl retro · styl romantyczny · styl boho · styl casual styl francuski · styl minimalistyczny · styl grunge
Style w modzie damskiej
Styl casual
Stylem, z którym zapewne najczęściej mogłaś się dotychczas spotkać, jest styl casual. Ma on wiele zwolenniczek. Jest to styl codzienny, stosunkowo swobodny i wygodny, ale jednocześnie dość stonowany. Czerpie z ponadczasowej klasyki, uwspółcześniając ją i dodając do niej szczyptę luzu. Nie jest ani przesadnie elegancki i odświętny, ani ekstrawagancki, krzykliwy czy nadmiernie luzacki. Wykorzystuje tkaniny dobrej jakości oraz kroje dopasowane do figury, ale raczej nie obcisłe. Podkreśli on naturalne piękno i atuty sylwetki. Sprawdzi się zarówno do pracy (o ile nie jest w niej wymagany dress code), na spacer, zakupy, jak i na spotkania towarzyskie. Stylizacjami, z którymi może nam się automatycznie kojarzyć, są na przykład prosta marynarka z gładkim T-shirtem i klasycznymi jeansami, czy też sukienka zestawiona z superstarami czy conversami. Nie brakuje tu koszul, rozmaitych fasonów spódnic i spodni czy swetrów. Bardziej formalnymi i eleganckimi odmianami tego stylu są smart casual i business casual.
Styl francuski
Innym stylem czerpiącym z klasyki jest styl francuski, zwany inaczej paryskim szykiem. Ubrania charakterystyczne dla tego stylu są ponadczasowe, doskonale skrojone i wyśmienitej jakości. Są to perełki z drugiej ręki noszone wraz z wyszperanymi w sklepach jakościowymi nowościami. Nie krzyczą jaskrawymi wzorami i kolorami. Nie epatują metkami czy logiem. Outfity w stylu francuskim charakteryzuje niewymuszona elegancja, świeżość, klasa, gracja, naturalność i pewna doza nonszalancji. Z jednej strony są komponowane jakby „od niechcenia” i mimochodem. Z drugiej są podziwiane i uważane za niedościgniony wzór. Styl ten jest kobiecy, zmysłowy, ale też delikatny i pełen umiaru. Nie poddaje się krótkotrwałym sezonowym trendom. Jego nieodłączną cechą jest samoakceptacja i pewność siebie. Nie ma tu miejsca na ukrywanie swojej kobiecości, przesadny makijaż czy śmiertelną powagę.
Styl minimalistyczny
Jeśli szukasz stylu prostszego, bardziej powściągliwego i oszczędnego w wyrazie, niż style casual i francuski, to styl minimalistyczny może być idealny dla Ciebie. To ucieleśnienie zasady mówiącej, że mniej znaczy więcej. Królują tu proste, czyste formy i bazowe kolory, takie jak biel, czerń, beże, szarości i niebieskość jeansu. Osoby ceniące minimalizm w modzie, przedkładają jakość, trwałość i etyczną produkcję ubrań i dodatków ponad ich ilość. To dla nich w pierwszej kolejności została stworzona koncepcja szafy kapsułowej. Ubrania wyjęte z takiej niewielkiej objętościowo garderoby można niemal dowolnie mieszać i łączyć.
Mimo, że zawiera ona niedużą ilość odzieży, butów i akcesoriów, to potencjał tworzenia z nich różnorodnych zestawów jest ogromny. (O tym, że szafa kapsułowa sprawdzić się może nie tylko u minimalistek, pisałam niedawno tutaj.) Stylizacje takie urozmaicone bywają nierzadko wyrazistą, ale prostą w swej formie biżuterią, trendowymi akcentami oraz pojedynczym kolorem wybranym spoza bazowej palety. Styl ten wymaga przemyślanego, konsekwentnego i spójnego podejścia do swojej szafy i zakupów. Nie obejdzie się bez kreatywności w planowaniu outfitów oraz odrzucenia tego, co tandetne czy pstrokate. Nie ma tu miejsca na nadmiar i przesadę.
Style w modzie. Styl romantyczny
Jeśli styl minimalistyczny wydaje Ci się zbyt prosty i oszczędny w wyrazie, być może serce zabije Ci mocniej do stylu romantycznego. Jest on niezwykle kobiecy, czy – powiedzieć wręcz można – ujmująco dziewczęcy. Charakteryzuje go zwiewność, lekkość i delikatny urok. Ubrania subtelnie opływają sylwetkę, nie opinając jej ciasno. Powiewają w ruchu, dodając gracji i lekkości. Zakochałaś się w tym stylu? Obawiasz się może jednak, że ubierając się w ten sposób, będziesz wydawać się niemodna? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Falbany, koronki, kokardy, motywy kwiatowe i odcienie różu, świetnie sprawdzające się w tym stylu, nadal mocno trzymają się w trendach. W stylu romantycznym znajdziemy też bufki, hafty, marszczenia, ozdobne guziczki i delikatną, misterną biżuterię. Doskonale sprawdzą się tu biel i kolory pastelowe. Trudno wyobrazić sobie styl romantyczny bez zwiewnych, najczęściej kwiecistych sukienek. Styl ten dodać może niezaprzeczalnego uroku, uważać trzeba jednak, by nie przesadzić i nie „przesłodzić” swojego wizerunku.
Styl boho
A może szukasz powiewu wolności, nieskrępowania i artystycznego ducha? Może marzysz o tym, by wyrazić swoją indywidualność i dzikie serce? Zapraszam Cię zatem do dalszej lektury:) Styl boho, bo to o nim chcę Ci teraz pokrótce opowiedzieć, wywodzi się z fascynacji kulturą hippisowską oraz romską. Czerpie również inspiracje z życia modernistycznej artystycznej bohemy, a także z natury. Może nawet wywoływać skojarzenia ze stylem western i Dzikim Zachodem. Jest bardzo kolorowy, pełen wzorów i ozdób. Bez wątpienia daleko mu do minimalizmu. Prym wiodą tu naturalne materiały, miękkie faktury, jeans, skóra lub jej substytuty, hafty, ażury, frędzle, chwosty, warstwowa biżuteria i buty kowbojki. Na próżno szukać by tu można sztywnych fasonów, wystudiowania, dosłowności, twardych reguł, czy niewygody w ubiorze. Napotkacie natomiast spodnie dzwony, zwiewne sukienki maksi, kapelusze i skórzane torby. Boho jest stylem eklektycznym, swobodnym i nieprzemijającym.
Styl etno
Omawiając styl boho, nie sposób nie zatrzymać się choć na chwilę przy innym barwnym i wzorzystym stylu, a mianowicie stylu etno. On również tętni życiem i kolorami, jemu także daleko do oszczędności w środkach wyrazu. Inspiruje się rdzennymi kulturami Afryki, Ameryki Południowej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ale to też styl charakterystyczny dla danego rejonu np. w Polsce Kliszczcy. Tak się składa, że pochodzę z miejscowości w górach i w moim rejonie jest odzież z elementam stylu etno nawiązcującego do kultur kliszczackiej. Wyrożnikiem tutaj będą buty – kierpce, czy czerwone korale.
Trzeba przyznać, że styl etno ten zglobalizowany czerpie też swą kolorystykę i wyraziste wzory z kulrury afrykańskiej i ameryki łacińskiej . Nie może obyć się bez naturalnych tkanin, ciekawych printów i zdobnej biżuterii. Przywodzi na myśl odległe kultury, tajemniczy urok dalekich zakątków świata i wspomnienia z cudownych podróży. Nad wyraz pięknie współgra z nieco egzotycznymi, wyrazistymi typami urody.
Styl rockowy
Kolejnym bardzo wyrazistym i rzucającym się w oczy stylem, jest styl rockowy. Jest on mocny i buntowniczy. Jego korzenie wyrastają z muzyki i ma wiele odmian. Kolorem niezwykle często w nim spotykanym jest czarny, nierzadko w wersji total look. Nikogo nie zdziwią tu koszulki z nadrukami zespołów muzycznych, kurtki ramoneski, przetarte spodnie jeansowe czy mocne, wyraziste buty. Mogą być to zarówno glany, buty motocyklowe, trampki typu conversy, a nawet wspomniane przy stylu boho kowbojki. Ozdobę stanowić mogą nity, ćwieki, wyraziste zamki błyskawiczne, naszywki na ubraniach i torbach, czokery na szyi czy bransolety ze skóry i metalu. Styl rockowy może być bardziej „brudny” i poszarpany w odmianach punk czy grunge, mroczny w odmianie gotyckiej czy elegancki w odmianie glam. Jeśli mocniej bije Ci do niego Twoje rockowe serce, z łatwością wykorzystasz w swoich stylizacjach wszechobecny teraz w modzie denim, ramoneski, spodnie bojówki (cargo), czy spore buty na grubej podeszwie.
Styl grunge
Szczególną odmianą stylu rockowego jest wywodzący się z alternatywnej sceny amerykańskiego miasta Seattle grunge. Jego nieodłącznymi elementami są niedbałość w ubiorze, buntownicze nastawienie i dość ponury nastrój. Znakiem rozpoznawczym są tu wszelkie sprania, przetarcia i przedarcia w stroju. Są one wynikłe z użytkowania, wykonane własnoręcznie lub też powstałe fabrycznie. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma tu miejsca na dopracowane outfity, elegancję, dopieszczone stylizacje i chociażby namiastki luksusu. Odzież i buty mają wyglądać na mocno znoszone i zużyte. Najlepiej, jeśli pochodzą z drugiej ręki. Charakterystycznym elementem są kraciaste flanelowe koszule. Noszone są na T-shirt (np. taki z nadrukiem) lub zawiązywane wokół bioder.
Styl preppy
Jeśli styl rockowy jest dla Ciebie za mocny, „niegrzeczny” i buntowniczy, to zwróć uwagę na styl z nieco innej bajki niż on – styl preppy. Wywodzi się on ze środowiska dobrze sytuowanych studentów amerykańskich prestiżowych uczelni. Łączy w sobie klasyczną elegancję i styl sportowy. Fasony są dopasowane, ale nie obcisłe. W kolorystyce dominują tu biel, beż, granat i brąz. Urozmaicone są one innymi kolorami przywodzącymi na myśl akademickie drużyny sportowe. Nimi inspirowane są również obecne na odzieży emblematy i aplikacje. Styl preppy nie obejdzie się bez koszulek polo, marynarek, swetrów z dekoltem w serek (otoczonym charakterystycznym kolorowym pasem) i bezrękawników. Sporo tu koszulowych sukienek i swetrów założonych na koszule. Często spotykane są tu mokasyny, wzór rombów oraz delikatna, nierzucająca się w oczy biżuteria.
Styl glamour
Stylem eleganckim, a nierzadko wręcz dość spektakularnym, jest styl glamour. Z pewnością nie jest on stworzony dla osób, które chcą pozostać niezauważone i zniknąć w tłumie. Styl glamour jest szykowny i luksusowy. Błysk, lśnienie i opalizowanie zauważyć możemy zarówno w ubraniach, jak i w butach, akcesoriach i makijażu. Charakterystyczne dla tego stylu są cekiny, metaliczne nitki, satynowe sploty tkanin, jedwab, kryształki i bogata biżuteria. By nie dopuścić do przesytu, poza złotem i srebrem kolorów jest niewiele. W przypadku tego stylu bardzo istotny jest – nomen omen – złoty środek. Pamiętajmy, że stylizacje powinny dawać wrażenie wysmakowania i luksusu, a nie kiczu i przesady. Jak przy każdym niemal stylu, najlepszym sposobem, by to osiągnąć, jest postawienie na jakość.
Styl streetstyle
Styl streetstyle to moda uliczna. Są to prawdziwe stylizacje rzeczywistych, „zwyczajnych” ludzi w prawdziwym życiu. Streetstyle to styl ulic miast całego świata. Rozwinął się na szeroką skalę dzięki rozwojowi internetu i mediów społecznościowych. Styl streetstyle jest barwny, kreatywny i autentyczny. Wyraża indywidualność oraz różnorodność noszących go osób. Ogromną wagę przywiązuje się tu do akcesoriów. Mogą one dwa podobne stroje zmienić w dwa zupełnie odmienne outfity. Niemal niezbędnymi elementami są tu buty sportowe typu sneakersy, koszulki z wyrazistymi printami, spodnie bojówki, jeansy typu baggy oraz rzeczy unikatowe (przerobione własnoręcznie lub jedyne w swoim rodzaju).
Style retro i vintage
Na koniec wspomnę jeszcze krótko o stylu retro i vintage. Oba mają swoje źródło w fascynacji urokiem minionych dekad. W stylu retro odzież produkowana jest w duchu inspiracji i nowych interpretacji stylów sprzed lat. Ubrania vintage stanowią natomiast autentyczną odzież sprzed przynajmniej dwudziestu lat. Przetrwała ona próbę czasu, pochodzi z drugiej ręki i jest unikatowa. Wyzwaniem jest zaadaptowanie jej do współczesnych realiów i zestawienie z nowszymi elementami tak, by uzyskać interesujące stylizacje.
Style ubierania w modzie damskiej
Mam ogromną nadzieję, że ta niedługa wycieczka przez jedne z głównych stylów w modzie damsiej była dla Ciebie inspirująca. Daj, proszę, znać w komentarzu, czy znałaś wszystkie z nich. A może stosujesz w swoich stylizacjach zasady któregoś ze stylów? Pamiętaj proszę, że nasz własny styl powinien wyrażać naszą niepowtarzalną osobowość, korespondować z naszym gustem, urodą i sposobem życia. Nie warto ślepo kopiować czyjegoś stylu i przebierać się za kogoś, kim nie jesteśmy. A tym bardziej nie zawsze trzeba również style w modzie damskiej traktować nazbyt poważnie i dosłownie.
Nierzadko wystarczy zapożyczenie kilku charakterystycznych dla danego stylu elementów. Nieraz sama biżuteria, np. etniczna, zestawiona z bazowymi ubraniami, wystarczy, by stworzyć wyrazisty i niepowtarzalny look. Niektóre elementy, tak jak wspomniane buty kowbojki czy spodnie bojówki, przynależeć mogą do różnych stylów. Jeśli jesteś kolorową, nietuzinkową osobowością, to nie wahaj się mieszać w duchu eklektyzmu inspiracji płynących z różnych stylów. Nie obawiaj się eksperymentów z różnymi stylami! Weź tylko pod uwagę, że wyraziste looki wpływają też na to, jak odbierają Cię inni. Zupełnie inne reakcje wywołasz w outficie w stylu glamour, a inne w stylówce grunge. Czy należy się tym w ogóle przejmować? Jeżeli w stylizacjach opartych na jednym ze stylów Twoja sylwetka się prostuje, oczy lśnią, buzia się uśmiecha, a Ty czujesz się naprawdę sobą, prawdopodobnie znalazłaś coś dla siebie! Jeśli jednak w procesie poszukiwania i budowania własnego stylu przydałaby Ci się fachowa pomoc, zapraszam Cię serdecznie do kontaktu🙂