Rodzaje spódnic damskich. Można wyróżnić kilka podziałów spódnic. Po pierwsze ze względu na umiejscowienie tali, po drugie można je klasyfikować pod kątem długości i po trzecie uwzględniając ich krój. Ale zanim przejdę do podziałów, chciałabym Ci przedstawić historie spódnic. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś, się, dlaczego kobiety noszą spódnice, a mężczyźni spodnie? I poza wyjątkami (np. sutanny), w naszej kulturze spódnic są przypisane kobietą.

Dlaczego kobiety noszą spódnicę?

Kiedyś, dawno, dawno, dawno temu, i kobiety, i mężczyźni nosili spódnice. Zwróć uwagę, że np. w starożytnym Egipcie, zarówno faraon, jak i i biedny rzemieślnik, czy rolnik są przedstawiani na malowidłach w spódnicach. Można z tego wnioskować, że nie było rozróżnienia ze względu na pełnioną funkcję społeczną, ale też ze względu na płeć, czy wiek.

spódnice w starożytności

Kiedy więc nastąpiła zmiana? Wszystko zaczęło się od XV i XVI w. ( a w średniowieczu niesamowicie popularne wśród mężczyzn były rajstopy i dłuższe tuniki wśród mężczyzn) i przekładów Biblii na języki narodowe. Tłumaczenia Biblii były robione w taki sposób, żeby każdy mógł je zrozumieć. I przetłumaczono Księgę Powtórzonego Prawa, a tam był taki oto cytat:

Niech mężczyzna nie ubiera się w strój kobiety, a kobieta w strój mężczyzny, bo jest to obrzydliwość w oczach Pana.

Od tego momentu moda damska i męska są dwoma osobnymi kierunkami w modzie. Wraz z upływem lat, czy też wieków coraz im dalej do siebie, niż bliżej.

Oprócz przesłanek biblijnych noszenie spodni przez mężczyzn było podyktowane praktyczność. Tą było im łatwiej dosiąść konia, wykonywać różne prace fizyczne, czy też iść na wojnę w spodniach. W przypadku kobiet również względy praktyczne wpłynęły na przypisanie spódnicy do płci żeńskiej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że kobiety większość swojego życia spędzały w ciąży, łatwiej jest regulować szerokość spódnicy w talii niż w przypadku spodni. I po drugie też higieniczne. Jeżeli pomyślimy o okresie, to kobietom w spódnicach wygodniej jest utrzymać czystość.

Rodzaje spódnic – podział

Długość spódnicy

rodzaje spódnic ze względu na długość

Są 3 podstawowe długości, a pozostałe to wariacje odnoście tych trzech głównych podziałów. Przy czym warto pamiętać, że ta sama spódnica na różnych kobietach będzie miała różną długość, bo wszystko zależy od naszego wzrostu.

jakie są długości spódnic

Spódnica mini

Jest to długość do połowy uda, około 30-40 cm. Obecnie bardzo modna długość (artykuł pisze w 2022). W modzie są trendy, inspiracje i tak samo jest z długością spódnicy, w jakimś sezonie stawia się na mini, a w innym na midi:)  Dobrze w niej wyglądają drobne, niskie kobiety, ale również te, które mają fajne nogi i chcą je podkreślić. Tip stylistki: kiedy zakładasz ten fason spódniczki, zdecydujcie się na zabudowaną górę. Wówczas ta cała stylizacja ma bardziej wysublimowany charakter. Mini sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Przy chłodniejszych temperaturach dobrze postawić na grube rajstopy dobrane kolorem do butów. Pomoże to wydłużyć nogi. Z kolij jesienią mini + cieliste rajstopy + wyższe buty przed kolano albo za kolano. A o historii mini możesz poczytać tutaj.

Historia mini opowiada o drodze emancypacji kobiet. Także o tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się wartości społeczne i definiowaniem przyzwoitości kobiety na podstawie długości spódnicy. Silne pragnienie zmian, rozszerzenie praw kobiecych w przestrzeni publicznej oraz potrzeba praktycznego i ekonomicznego ubioru sprawiły, że mini stała się najbardziej dyskusyjnym elementem kobiecej garderoby. Mini to też symbol rewolucji seksualnej z lat ’60. Chcę dodać, że długie spódnicę dosłownie i w przenośni można traktować jako element zniewolenia kobiet. Po pierwsze dlatego, że uważało się powszechnie, że kobiece ciało jest nieczyste i należy go zasłaniać. A po drugie takie spódnicę były i są niewygodne do chodzenia, dlatego kobieta w nich nie mogła uciekać ani się bronić. Jeśli zastanowisz sie nad tym zdaniem, to łatwo sobie uzmysłowić, dlaczego kobiety były tak łatwym celem w narazie napaści. Nawet strój nie pozwalał im na ucieczkę.

najkrótsza spódnica mini


Z ciekawostek dodam, że istnieje spódniczka, która nazywa się mikro. Jej wyróżnikiem jest długość między 12 a 20 centymetrów. Jej głównym celem jest tak naprawdę przesunięcie tylko pupy 🙂 Bardzo modne w 2022, zwłaszcza model prezentowany na zdjęciu powyżej zalał Instagram. Influencerki prześcigały się w stylizacjach z użyciem spódnicy od Miu miu, nosząc ją na różne sposoby. Sam fason był szeroko dyskutowany w gazetach, w związku z ciało pozytywnoscią-czy nie wpływa na budowanie kompleksów wśród kobiet. Prawdę powiedziawszy nie mam tak płaskiego brzucha, żeby go pokazywać i nie czułabym się komfortowo ze zwisającymi fałdkami.

spodnica midi jedwabna brazowa

Spódnica midi

Jest to spódnica sięgająca do połowy łydek. Najczęściej wybierana przez kobiety. Powiwiedziałabym, że najwięcej mitów i ,,miejskich legend” jest wokół tej długości. Jak chociażby ten, że niskie dziewczyny nie powinny jej nosić. Dodam, że ten model jest bardzo kobiecy, wygodny, idealny do pracy, ale też na lato i zimę. Poprawia proporcje sylwetki i w zależności od modelu doda objętości w biodrach, albo zaznaczy talię sprawiając, że sylwetka nabiera proporcji. Ryzyko przy nieumiejętnym obejściu się z midi jest takie, że można sobie skrócić nogi. A to powoduje, że wizualnie proporcje sylwetki są zaburzone.

spódnica długa maxi

Spódnica długa tzw maxi

Ta długość pozwala zakryć nogi, które na przykład nie chcesz pokazywać. Prawdę powiedziawszy,nie jest to mój ulubiony krój. Zwłaszcza spódnice luźno opadające z dużą ilością materiału. Uważam, że plączą się pod nogami i, że są niebezpieczne dla życia i zdrowia:)
Taka długość sprawdzi się przy drobnych, niskich sylwetkach. Przy czym warto wybrać model maxi z wysokim stanem. Ponieważ zasada jest taka, że im talia jest wyższa, tym nogi również wydają się być dłuższe. Taką spódniczkę można stylizowana zarówno z płaskim obuwiem, jak i na obcasie.
W przypadku spódnic maxi możemy wyróżnić takie fasony, jak syrenka z półkoła, czy też tuba.

Najlepszą długością spódnicy, która powinna pasować każdej z nas, jest długość tuż przed kolano. Odsłania kolano, które staje się również przedłużeniem łydki. Dzięki temu złudzeniu optycznemu nogi wydają się dłuższe i cała sylwetka zyskuje dodatkowe kilka centymetrów. Zwróć uwagę, że pozostałymi wariantami długości są spódnice przed, do i za kolano. Również ,,kiecki” które kończą się przed kostkę, za kostkę itp:)

Rodzaje spódnic damskich ze względu na wysokość talii

spódnice z wysokim stanem spódnice z niskim stanem

Podzial ze względu na punkt od którego zaczyna się pas przy spódnicy:

spódnice z bardzo wysokim stanem

Empire – z bardzo wysokim stanem, czyli te, które zaczynają się tuż pod biustem. Idealne dla kobiet w ciąży, kiedy nie powinno się ściskać brzucha. Też dobrze sprawdzą się przy sylwetce z brzuchem, pomagają go ukryć, nie ściskając.

spódnice dla puszystych kobiet
zdjęcie: pinterest.it

Spódnice z wysokim stanem – czyli te, które zaczynają się około 3- 4 centymetrów nad pępkiem. Ten model ładnie zaznacza talię, sprawiając, że kobieca figura prezentuje się zgrabnie. Kiedy optycznie zaznaczasz talie, Twoje nogi wydają się dłuższe. Są też dobrym wyborem dla tych z was, które mają szerokie ramiona. Dysproporcja na górze będzie zrównoważona poprzez wcięcie w talii. Ten model dobrze też wygląda na sylwetkach z brzuszkiem (jeśli tłuszcz gromadzi się na dole, a nie całym brzuchu) , ponieważ zostanie on wówczas spłaszczony. Spódnice z wysokim stanem pomagają ukryć pełne biodra i masywne uda, jeśli wybierzesz długość dłuższą niż przed kolano.

spódnice z niskim stanem

Spódnice z niskim stanem. Ten obniżony stan jest silnym trendem w roku 2022, wynika on z inspiracji latami ’90. Modne wtedy było pokazywanie brzucha i noszenie krótkich topów. Najlepiej niski stan będzie prezentował się na sylwetkach wysokich, ale też szczupłych. Optycznie skraca nogi, bo pas zaczyna się niżej.

Rodzaje spódnic damskich ze wzgledu na krój:

Trapezowe

Ołówkowe

Rozkloszowane

Na bazie koła

Syrenka

Z baskinką

Prosta

Koperowa

Asyemtryczna

Drapowana

Leave a comment