Jak dobrać rajstopy do sylwetki? Jaka jest ich historia? Kiedy wzory, a kiedy mat? Lepiej cienkie, czy grube? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w moim artykule o rajstopach. Osobiście jestem fanką rajstop, zwłaszcza we wzory, bo lubię kiedy stylizacje są ciekawe, a ciekawe printy na rajstopach są tego gwarancją.

Historia rajstop

Opowiem Ci historię rajstop, bo uważam, że to ciekawe jak rodził się dany element odzieży i jak wyewulował finalnie. Czasami mam wrażenie, że wszytskie elementy kobiecej garderoby biorą swój poczatek od męskiej (przykład nawet buty na obcasie). I nie inaczej jest z rajstopami. W jedenastym wieku przedstawiciele szlachty i arystokracji nosili je w formie nogawic. Było to połączenie spodni ze skarpetami, nie okalających tułowia, bądź w formie pończoch. W owym czasie rajstopy były wykonywane z wełny lub kaszmiru i ważyły swoje. Były to ciężkie sploty, które spadały z nóg. I żeby one nie spadały, to panowie wiązali je za pomocą różnych sznurków, czy też pasków. Które można by uznawać za prototypy dla pończoch. Dlatego dziewczyny pamiętajmy, że to mężczyźni wynaleźli rajstopy:)

Co mężczyźni mówili o rajstopach?


Mężczyźni lubili chodzić w rajstopach, bo poprawiały krążenie krwi. Aaaaaaa i wśród zalet wymieniano również ich walory estetyczne – odpowiednio prezentowały męską łydkę.

Boom rajstopiany

W dwudziestym wieku rajstopy były przeznaczone wyłącznie dla tancerek, a po pierwszej wojnie światowej kosztowały około 50 złotych czyli 50 kilogramów cukru. Łatwo z tego wywnioskować, że był to towar luksusowy. Zostały one wprowadzone wraz z mini spódniczką. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to jedna z projektanek zaprezentowała je na witrynie sklepowej. Jest to stosunkowo nowy wynalazek w kobiecej garderobie. Jeżeli chodzi zaś o ciekawostki w historii polskiej z przewodnim motywem rajstop, to warto wspomnąć, że władze komunistyczne rozdawały rajstopy kobietom z okazji Dnia Kobiet na 8 marca.

Jak dobrać rajstopy dla siebie?

Na każdym opakowaniu znajdziesz informację o wadze i wzroście. Rozmiar będzie krzyżową tych dwóch danych wagi i wzrostu. Za długie rajstopy będą się brzydko rolowały na nodze, a za małe szybko się przedrą zwłaszcza w okolicach palców. Miej też na uwadze, że każdy producent ma swoją własną rozmiarówkę. Trójka u jednego, będzie czwórką u innego. Dlatego przez ich zakupem należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dana firma określa rozmiary rajstop. Z reguły ich rozmiar pokrywa się z rozmiarem ubrań np. S-2, M-3, L-4 i tak dalej. Podczas doboru rozmiaru rajstop dobrze znać:

  • obwód pasa
  • obwód bioder
  • swój wzrost
  • swoją wagę

Przy pewnych niuansach sylwetkowych jak wysoki wzrost, masywne uda, lepiej kupić o rozmiar większe, żeby rajstopy lepiej się układały na nodze, bo rozciągając się na długość, ogranicza się ich elastyczność na szerokość. Dla sylwetek plus size proponuje poszukać rajstop, które mają określenia: MAX lub PLUS, Dzięki temu lepiej przylegają do ciała, bo mają lepszą rozciągliwość w okolicach bioder, ud i talie.

Rajstopy majtkowe i bezmajtkowe

Możemy podzielić rajstopy na majątkowe i bezmajtkowe. Różnią się rodzajem tkaniny w okolicach bioder oraz u palców od stóp, czyli w takich miejscach, gdzie najczęściej rajstopy się przedzierają. Dodatkowo klin łączące rajstopy jest grubszy w rajstopach majtkowych. Bezmajtkowe są wykonane z splotu który ma zapewniać, że nie będą się przedzierać. Prawdę powiedziawszy nie mam doświadczenia z rajstopami bezmajtkowymi, więc trudno mi porównać, czy są tak samo trwałe, jak majtkowe. Druga różnica wynikając z konstrukcji i materiałów użytych do uszycia pomiędzy majątkowymi, a bezmajtkowymi jest taka, że te drugie można nosić do krótkich spódniczek, czy też spodenek, ponieważ nie będzie wystawiała inna warstwa materiału. Przy obcisłych ubraniach nie powinny się odcinać bezmajtkowe.

jak dobrać rajstopy
zdjęcie:pinterest.it

Grubość rajstop

Kolejna klasyfikacja rajstop, ze względu na ich grubość. Wyrażona w wartości DEN. DEN – wskazują na stopień ich krycia. Im niższa ich wartość, tym rajstopy są cieńsze. Im wyższa wartość DEN, tym są grubsze. Najcieńsze są 6 DEN, a najgrubsze o wartości 300 DEN.

Ze względu na skład oraz jak bardzo kryją możemy wyróżnić trzy stopnie grubości rajstopy:

1) przezroczyste -od pięciu do dwudziestu pięciu. Wykonane ze spadeksu bądź też nylonu

2) półprzezroczyste – od 20 do 60 DEN.

3) kryjące – powyżej wartości 60 DEN. Zimą rekomenduje rajstopy wykonane z wełny i kaszmiru, ponieważ będą one grzały ośmiokrotnie lepiej, niż zwykłe rajstopy. W niektórych sytuacjach biznesowych, dress code nie dopuszcza grubych rajstopy. Zgodnie z zasadami dress codu rajstopy w pracy powinny być matowe, gładkie i transparentne, czyli jak najbardziej zbliżone kolorystycznie do koloru skóry. Jednym słowem, powinny pełnić funkcję drugiej skóry. Dodam, że dress code nie zwalnia nawet latem z noszenia rajstopy. I tutaj pomocne mogą być rajstopy o grubości 6 DEN bądź 8 DEN.

jak dobierać rajstopy w stylizacji
zdjęcie:pinterest.it

Jak dobrać rajstopy do stylizacji? Kolor!

Kolejne pytanie przy wyborze rajstop to kwestia ich koloru. Jasne czy ciemne. Jasne rajstopy, będą pasowały do wszystkich stylizacji, ale ich kolor powinien być jak najbardziej zbliżony kolorystycznie do naszych nóg. Najlepiej nałożyć rajstopy na nadgarstek i sprawdzić, czy nie odcina za bardzo od naszej ręki. Za ciemne rajstopy będą dawały efekt do odciętych nóg i mogą wyglądać sztucznie.

Mam tutaj przykład mój ze źle dobrany mi podkolanówkami, które są za ciemne w stosunku do koloru mojej skóry. I nawet na, tak małym fragmencie widać, że nogi wyglądają nienaturalnie, jakby mi ktoś je wziął i doczepił.

Za jasne rajstopy też nie są ,,szczytem naturalności”. I to niezdrowo prezentuje nogi, bo robią się ,,trupie”. Szukaj pary, która będzie jak druga skóra i jak najmniejszym stopniu odcina się od nóg. Jeżeli chodzi o ciemne rajstopy to niewątpliwym ich atutem jest fakt, że one wyższe wyszczuplają nogi. Fajnie jeżeli są pół przezroczyste i widać pod nimi nogi. Wówczas prezentują się one smukło.

rajstopy dla plus size

Wykończenie rajstop

Rajstopy możemy podzielić je na matowe. Najlepiej sprawdzą się w sytuacjach biznesowych od pół matowe. Moim zdaniem najlepsze na codzienne wyjścia są półmatowe. Błyszczące wykończenie rekomenduje wieczorami oraz w sytuacjach, kiedy chcesz zwrócić uwagę na swoje nogi. Ale pamiętajmy też o tym że tkaniny pozyskując powiększają przestrzeń na której się znajdują. Moja rada, zadecyduj czy chcesz wyszczuplić nogi, czy dodać im objętości wizualnie. Często w pracy spotykam się z pytaniem, czy rajstopy gładkie czy wzorzaste. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest dress code. W pozostałych sytuacjach, że tak napiszę ,,wolna amerykanka”. A jeżeli chcesz wiedzieć, jak wzorami budować proporcje to polecam mój kurs, gdzie omawiam różne printy i ich wpływ na sylwetkę.

jak dobrac rajstopy we wzory
jak wybrać kolorowe rajstopy
zdjęcia: pinterest.it

Ciekawostki rajstopowe:)

W tej ostatniej części chciałbym się podzielić różnymi wskazówkami oraz ciekawostkami, że tak powiem ,,rajstopainymi”. Po pierwsze, jak sprawdzić, czy rajstopy będą dobrze leżeć na pupie i nogach? Najlepiej wziąć jedne w sklepie, spróbować ciągnąć je na całej szerokości ramion. Jeżeli nie będą stanowiły oporu, to też dobrze powinny leżeć na nogach. W przeciwnym razie szukamy innych.
Po drugie rajstopy dobrze wkładać na wybalsamowane / wykremowane wcześniej nogi, bo to ułatwia ich zakładanie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że prościej je wtedy ciągnąć w górę.
I po trzecie sprawdzamy, czy paznokcie u nóg są wypiłowane, żeby nie zadrzeć podczas wkładania. Pamiętaj, że niektóre cienkie rajstopy są bardzo delikatne, a paznokcie ostre, łatwo więc je uszkodzić.
Po czwarte uwaga na pierścionki, lubią zadrzeć delikatne rajstopy.

Mam nadziej, że artykuł: ,,Jak dobrać rajstopy?” zainspirował Cię do ich noszenia i pomoże w wyborze odpowiedniego modelu!

Leave a comment