Co to jest mini?
Historia spódnicy mini, jak się zaczęła? Czym jest mini? Zanim omówię historię mini spódnicy to zacznę od zdefiniowania czym jest mini. Od czasu do czasu dostaję też pytanie – jaką długość powinna mieć mini. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo różne długości będą wyglądały różnie na różnych kobietach. PS: ale na pewno jest to spódnica, która na Twojej sylwetce jest powyżej kolana. Dziewczyna przy wzroście 156 i długości spódnicy 70 cm, otrzyma spódnicę do kolana, a ta sama spódnica na wysokiej kobiecie będzie miniówką do połowy uda. Minispódniczka zwana też mini, miniówką, spódnicą mini, to rodzaj krótkiej spódnicy, o długości do połowy uda lub nieco krótszej. A super mini, to będzie długość zakrywająca tylko pośladki!
Lata 60 – tło
Ciężko jest mówić o historii mini, bez kontekstu polityczno – społecznego, a chciałabym żebyś lepiej zrozumiała narodziny mini. Lata 60. przyniosły duży wzrost liczby kobiet na rynku pracy. Rozszerzyły się rolę, które kobiety mogły pełnić plus zmiana sytyacji społeczno-politycznej na świecie.
Wizerunek kobiety w latach 1950 – 1960.
Kobieta nie musiała być tylko matką i panią domu. Mogła sie realizować w pracy zawodowej. W tym czasach uchwalono również prawa, które pomogły chronić i wzmacniać zarówno zamężne, jak i rozwiedzione kobiety. Wizerunek kobiety zaczął się zmieniać od bycia żoną i matką, do młodej, samotnej, pracującej dziewczyny, korzystającej ze swojej seksualności i pewnej swojej sprawczości. Ubrania miały być funkcjonalne, a minispódniczka wpisała się w ten funkjonalizm garderoby. Młode pokolenie dorastało zbuntowane i lepiej wykształcone, z większą ilością pieniędzy, niż kiedykolwiek wcześniej. Młodzi ludzie nagle stali się potężną klasą konsumentów, która domagała się mody odpowiadającej duchowi młodości. W związku z tym cała struktura systemu modowego została zakwestionowana przez młodzież na ulicach, ponieważ prestiż „couture” wydawał się nieistotny. Początkujący projektanci i butiki zaczęły zaspokajać potrzeby nowego rynku młodzieżowego, który mógł teraz kupować to, czego chcieli. A starsze kobiety, podejmowały próby odmłodzenia się za pomocą ubrań, upodabniając do córek.
Historia mini spódnicy
Historia mini opowiada o drodze emancypacji kobiet. Także o tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się wartości społeczne i definiowaniem przyzwoitości kobiety na podstawie długości spódnicy. Silne pragnienie zmian, rozszerzenie praw kobiecych w przestrzeni publicznej oraz potrzeba praktycznego i ekonomicznego ubioru sprawiły, że mini stała się najbardziej dyskusyjnym elementem kobiecej garderoby. Mini to też symbol rewolucji seksualnej z lat ’60. Chcę dodać, że długie spódnicę dosłownie i w przenośni można traktować jako element zniewolenia kobiet. Po pierwsze dlatego, że uważało się powszechnie, że kobiece ciało jest nieczyste i należy go zasłaniać. A po drugie takie spódnicę były i są niewygodne do chodzenia, dlatego kobieta w nich nie mogła uciekać ani się bronić. Jeśli zastanowisz sie nad tym zdaniem, to łatwo sobie uzmysłowić, dlaczego kobiety były tak łatwym celem w narazie napaści. Nawet strój nie pozwalał im na ucieczkę.
Kto wynalazł spódnicę mini?
Czy wiesz, że istniał spór między francuskim projektantem André Courregesa, a brytyjską projektantką Mary Quant o to, kto wynalazł mini i kto kogo skopiował? Dodam, że Qunat była samoukiem, jeśli idzie o szycie i reprezentowała codzienną modę uliczną lat 60. W przeciwieństwie to Quant, A. Courregesa był przedstawicielem uznanego francuskiej domu mody tzw. mody couture, krawcem i projektantem. Dlatego ten konflikt między nimi, można interpretować jako polemikę między modą uliczną, której reprezantką była M. Qunat, a elitarnym domem mody, za którego przedstawiciela można uznać André Courrèges.
Mary Quant, czy André Courrèges ?
Te kwasy dwójki artystów o innowacyjność pomysłu, można rozpatrywać na płaszczyźnie międzynarodowej jako spór między dwoma narodami-francuskim, a brytyjskim, dwoma stolicami mody Paryżem, a Londynem, mistrzem a samoukiem. Bezprzecznie to Mary Quant w 1963 zaprezentowała mini na wystawie zabytkowego londyńskiego sklepu „Bazaar”. A André Courrèges zdobył międzynarodowy rozgłos dzięki kolekcji couture zawierającej krótkie spódniczki w kwietniu 1964 roku. Chodź Quant powtarzała: „To nie ja ani Courrèges i tak wynalazliśmy minispódniczkę – zrobiły to dziewczyny z ulicy”. Ale historia potrzebuje bohaterów z imienia i nazwiska, a nie bezimiennej grupy … W rezultacie czytając o mini usłyszych o Quant.
Moda uliczna, czy haute cuture – co było pierwsze?
Ja ten spór nazywam sobie, dialektyka jajkową – co było pierwsze, jajko czy kura, czy moda uliczna wpływa na domy mody, czy to mody mody kształtują ulicę?
Reasumując trzeba przyznać, że to kolekcja francuza wpłynęła na luksusowe brandy w akceptacji długości mini i jej powielania w kolekcjach haute couture . Ponieważ jego projekty cechowała większa dojrzałości i wyrafinowanie, co łatwiej było ,,przełknąć” wysokiej modzie. Sam Yves Saint Laurent oświadczył, że kolekcja Courrèges skłoniła go w 1965 roku do tworzenia mniej konwencjonalnych ubrań, zaś Balenciaga wypuściła spódnice krótsze o 10 cm.
Historia spódnicy mini część 3
Warto też sobie uzmysłowić, że w rzeczywistości wprowadzanie spódnic „przed kolano” było procesem stopniowym. Na początku było to tylko kilka cm przed kolano, a i tak wywołało skandal. Dlaczego? Bo wciąż męntalnościowo większość spłeczeństwa uważała, że kobieta nie powinna pokazywac ciała. Ale epoka, gdzie kobieta miała być posłuszna i nie wychylać się zmierzała ku końcowi … , a zwiastunem tego była mini. Kobiety pracując i dysponując samodzielnie piemiędzmi nie potrzebowały aprobaty rodziny, co do swojgo wyglądu, mogły się ubierać jak chciały. Współczesne fotografie i zachowane ubrania pokazują, że o naprawdę krótkich spódnicach możemy mówić dopiero w 1966. coraz bardziej krótsze i krótsze. Warto też dodać, że krój spódnicy ułatwiał swobodę, ruchów i komfort w pracy. Niewątpliwie wiązało się z obecnością kobiet na rynku pracy i ich potrzeb wygodnego ubioru. Kto lepiej zrozumie kobietę, niż druga kobieta?
Co pomogło w wynalezieniu mini?
Warto też uzmysłowić sobie, że powstanie miniówki było skorelowane z kryzysem na rynku tekstyliów. Dominowała mała ilość tkaniny w obiegu.
Nowe spódnice, charakteryzujące się futurystycznym wyglądem, doskonale odzwierciedlały zmiany spółeczne – emancypację kobiet spod sztywnego gorsetu konwenansu i długości spódnic, gdzie pokutowało przekonanie o ,,nieczystości” kobiecego ciała. Choć nie wszyscy byli entuzjastycznie nastawieni do nowej długości spódnicy jako symbolu wyzwolenia kobiet. Dla krytyków spódnica była oznaką uprzedmiotowienia kobiety – przedmiotu niż celem naznaczonym emancypacją. Dlatego myślę, że dobrze jest mieć swoje zdanie i wartości, a nie był nośnikiem innych. Stąd mojej pytanie – czym dla Ciebie jest miniówka?
Ciekawostki o mini
1. Pierwsze pojawienie się spódnicy datuje się na rok 2130 p.n.e. z Egipcjanami, którzy rozłożyli shendit, krótką spódniczkę owiniętą wokół bioder i początkowo stworzoną jako czysto męską odzież.
2. W 2009 roku spódnicę poświęcono znaczek pocztowy w Anglii.
3. Spódnica została nazwana „mini”, ponieważ Mary Quant miała obsesję na punkcie samochodów Fiata Mini.
4. Rozprzestrzenianie się minispódniczki zapoczątkowało rozwój rajstop z nylonu.
5. Teoria „wskaźnika rąbka” George’a Taylora również narodziła się w przypadku minispódniczki. Ta teoria sugerowała, że brzegi spódnic rosły wraz z cenami akcji. W rzeczywistości okazało się, że w czasach prosperity minispódniczki sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, podczas gdy złe czasy ekonomiczne, takie jak upadek giełdy na Wall Street, charakteryzowały się karceniami i bardzo długimi spódnicami.
6. Skrócenie spódnicy poniżej 61 cm sprawiło, że minispódniczki wyglądają jak ubrania dzieci, a zatem nie podlegały podatkowi VAT:)
7. Jednym z powodów narodzin minispódniczki był również problem związanym z rynkiem tekstylii, brakowało materiału w obiegu. Trudno było zakupić dużą ilość tkaniny potrzebną do uszycia całej spódnicy.
8. M. Qunt w 1966 została nagrodzona przez królową medalem OBE (Order Imperium Brytyjskiego) za swój wkład w rozwój mody. Quant została sfotografowana w Pałacu Buckingham ubrana w jedną z jej własnych minisukienek z dżerseju, co pomogło promować jej charakterystyczny wygląd na całym świecie.
A więcej o historii spódnic, dlaczego to kobiety noszą spódnicę, a nie mężczyźni znajdziesz w tym wideo:
ZAPRASZAM!