Jak zrobić przegląd szafy? Najczęstszym problemem, z jakim spotykam się podczas przeglądu szafy, jest nadmiar ubrań w kobiecych garderobach. A w męskich częstym problem jest zbytni minimalizm😊. Dlaczego tak jest? Z moich obserwacji powodów ,,pełnych szaf” i ,,pustych szaf” jest kilka. Jeżeli chodzi o za dużą ilość ubrań, to przyczynami tego są:
Po pierwsze nieprzemyślane zakupy, coś się podoba i po chwili ląduje w szafie.
Po drugie zauważyłam podczas przeglądów szafy, że wielu klientką szkoda wyrzucić ubrań. I nie ma w tym nic dziwnego. Ubrania, to zainwestowanie pieniądze i często moje klientki mówią ,,Dałam za to X zł, szkoda mi tak teraz tego się pozbyć”.
Dodatkowo dochodzą do tego rzeczy, które mają znacznie sentymentalne. Są to ubrania, które kojarzą Ci się z ważnymi momentami w życiu.
Te czynniki wpływają najczęściej na efekt przepełnionych garderob.
Przyczynami minimalizmu, jest zazwyczaj niechęć do sklepów, nieprzykładanie wagi do wyglądu i stylu.
Po co robić przegląd szafy?
Najprostsza odpowiedź, żeby wiedzieć, co tam jest! Często potencjał garderoby nie jest w pełni wykorzystany, bo nie wiesz, co masz. Najczęściej chodzimy w ubraniach, które widzimy, albo tych które, co dopiero wróciły z prania. Dlaczego? Bo wiemy o ich istnieniu. Rzeczy, na przysłowiowym dnie szafy, albo nieodpowiednio wyeksponowane nie będą wykorzystywane w stylizacjach, bo ich nie widzisz. To samo tyczy się butów, pochowane w pudełkach na strychu najczęściej bywają nieużywane. Po drugie reorganizacja szafy pomaga ,,odgracić się”. Przyznaj się, ile razy czegoś szukałaś w szafie i nie mogłaś znaleźć. Dzięki odpowiedniemu systemowi logiki i ponownemu ułożeniu rzeczy będziesz potrafiła określić miejsce ubrań w szafie. Po trzecie rozbiórka szafy pomaga pozbyć się ubrań, które z jakichś powodów, już dawno nie powinny być w Twojej szafie. I przygotować na nowe:) Po czwarte dla porządku:)
Jak często zrobić przegląd szafy?
Moim zdaniem dwa razy do roku. Chodź bodźcami do porządków może być zmiana pracy, zmiana rozmiaru, przeprowadzka, czy też przegląd szafy ze stylistką. Prawdą jest, że im częściej czyścisz szafę, tym kolejne przeglądy szafy są łatwiejsze. Celem porządków w szafie jest osiągnięcie stanu, gdzie wiesz co, gdzie jest:) Najlepiej zabrać się do tego w świetle dziennym, żeby na spokojnie przejrzeć ubrania w dobrym oświetleniu. Światło dzienne pozwala dostrzec, czy ubrania nie są poplamione, czy kolor nam odpowiada itp. Dobrze też przegląd szafy zrobić z kubkiem kawy, czy też kieliszkiem wina. Potraktować porządki, jak dobrą zabawę. Najlepiej też sprzątanie szafy zaplanować wcześniej. Układanie ubrań ,,na szybko” – nie kończy się dobrze. A zły humor nie pomaga:) Już samo pozbycie się ubrań jest trudne.
Jak zrobić przegląd szafy?
Ważne jest, żeby wszystkie ubrania były w jednym miejscu. Zwłaszcza podczas usługi przeglądu szafy ze stylistką. Najlepiej zacząć od pierwszej półki z góry, wyciągnąć wszystko na łóżko albo rozłożone prześcieradło. Przeglądaj każdą rzecz po kolei. Najważniejsza jest uczciwość i szczerość wobec samej siebie. Bycie obiektywną podczas samodzielnego przeglądu szafy jest najtrudniejszym zadaniem. W większości przypadków mamy tendencję do trzymania ubrań i gromadzenia rzeczy. Wiem, też jak czasami szkoda czegoś się pozbyć. Mam świadomość tego, że nie zawsze jesteśmy ostoją obiektywizmu i sama bije się w pierś. Też mam rzeczy, których żal mi się pozbyć i też zdarza mi się coś zachomikować. Dlatego najlepiej te przeglądy szafy powtarzać. Moim zdaniem po X przeglądzie szafy, jak sobie uświadomisz, że to ubranie wciąż chomikujesz, a jeszcze go nie miałaś na sobie, to być może następnym razem zdobędziesz się na odwagę, żeby się go pozbyć.
Co zrobić z rzeczami, których nie jesteś pewna?
Połóż z boku na jakimś krześle i później zbiorczo przymierz wszystkie ubrania. Możesz też zaprosić mamę /siostrę na kawę po południu, żeby Ci doradziły albo upewniły u osądach. Podczas mierzenia ubrań, długie lustromie przed sobą, żebyś nie traciła czasu na bieganie do łazienki, albo stawanie na krześle.
Selekcja ubrań
Pierwszym krokiem przy porządkach w szafie jest selekcja ubrań. Najlepiej rzeczy z szafy dobrze jest podzielić na 3 grupy:
1. Pasuje mi
Są to ubrania, które są idealne dla Ciebie i powinny zostać w szafie. Dobrze wyglądają, są w kolorach, które lubisz i w których się dobre czujesz. Ubrania te odpowiadają twojemu stylowy i trybowi życia, a przede wszystkim czujesz się w nich jak przysłowiowy milion dolarów. Warto też sobie zadać pytanie: Czy czuje się w tym pewnie siebie i atrakcyjna? (bo np. możesz mieć przepiękne szpilki, które uciskają i zabierają Ci pewność siebie). Dla mnie bardzo ważne w pracy z klientami/kami jest dodawanie pewności siebie poprzez odpowiednią garderobę.
2. Nie pasuje mi
Rzeczy, które są zniszczone, rozciągnie, czy też za małe/duże. Ubrania, które Ci się nie podobają albo nie pasujące do obecnego stylu życia. Jeśli wiesz, że w danym ubraniu nie pokazałabyś się w miejscu publicznym itp, to co ono robi w Twojej szafie?:) Zniszczone ubrania ląduje w workach na śmieci, z kolei rzeczy za małe bądź duże, najlepiej oddać albo sprzedać. Jeśli nie wiesz, czy coś wywalić dobrze sobie zadać sobie pytanie – kiedy miałaś to ostatni raz na sobie? I czy dobrze się w ty czujesz?
Ubrania z kategorii ,,nie pasuje mi” nie powinny zalegać w domu i być na widoku. Moim zdaniem najlepiej ustalić sobie datę w kalendarzu, do kiedy chcesz się czegoś pozbyć / sprzedać. Zacząć krok po kroku realizować plan. Jak założyłaś sobie sprzedaż ubrań, to rozpisać: kiedy robisz zdjęcia, w jakim dniu wystawiasz na sprzedaż i towarzysz opisy itp.
Reasumując te rzeczy dzielisz na podkategorie:
Darowizna
Przekaż
Sprzedaj
Pozbyj się
3. Przeróbki krawieckie
W tej grupie są ubrania, które Ci się podobają. Są uszkodzone albo leżą nieodpowienio, ale można je naprawić lub przeszyć. Najlepiej w ciągu tygodnia od sprzątania szafy, zanieść je do pobliskiej krawcowej. Miałam kiedyś spódnicę, którą przypaliłam żelazkiem, nie chciałam jej wyrzucać, bo bardzo ją lubiłam. Rozwiązaniem było naszycie 2 kieszonek z boków. Spodnie z zamkiem do wymiany.
Zachęcam do zapisu do mojego newslettera, dostaniesz plansze z pytaniami, które pomogą Ci podjąć decyzję przy przeglądzie szafy.
Reorganizacja szafy
- Po pierwsze układamy je sezonami. Rzeczy w których chodzimy wiosną – latem w jednym miejscu, zimowo – jesienne w innym miejscu. Jeśli mamy dwie szafy super, bo można sobie je podzielić sezonami, a jeśli ich nie mamy to pakujemy do pudeł. Pudełka wymieniamy wg sezonu.
- Kolejnym krokiem jest podzielenie ubrań ze względu na styl życia. Np. ubrania do sportu, biegania, chodzenia po górach najlepiej, żeby znajdowały się razem w kategorii SPORT. Innym segmentem w szafie będą ubrania przeznaczone do pracy, po domu, czy też dział imprezy.
- Większość ubrań wieszamy. (ps: jeśli szafa, na to pozwala). Od sukienek, poprzez kombinezony kończąc na spodniach i spódnicach.
- Tak wydzielone segmenty w szafie posegreguj kolorami, od najjaśniejszych do najciemniejszych. Łatwiej będzie Ci tworzyć stylizacje, a dobrze ułożone ubrania wg kolorów mogą inspirować do tworzenia nowych połączeń kolorystycznych.
- Układając bluzki, zacznij od tych z długim rękawem, 3/4 kończąc na krótkich rękawach. Później spodnie, spódnice, a na końcu kombinezony.
- Swetry zwłaszcza wełniane, kaszmirowe składamy. W przeciwnym razie mogą się odkształcić powieszone.
- Stroje okolicznościowe, można ułożyć na górnej półce szafy, ponieważ nie są potrzebne na co dzień.
- Rzeczy, które nie potrzebujesz w danym sezonie np. grube kurtki puchowe, płaszcze możesz włożyć do worków próżniowych.
- Ubrania niesezonowe, kiedy nie masz osobnej szafy na ich przechowywanie, włóż do pudeł /worków i schowaj.
- Bieliznę umieść w szufladach lub w pudełkach do przechowywania. Ponieważ będąc mniejszymi przedmiotami, mogą zgubić się między większymi ubraniami. A niesparowane skarpetki to prawdziwa zmora:)
- Gdy szafa jest pusta, wyczyść ją odkurzaczem, a potem ułóż wszystko z powrotem.
- Przy przechowywaniu zimowych ubrań, zwłaszcza wełnianych i kaszmirowych rekomenduje zapachy odstraszając mole. Do garderoby można używać chusteczek, zawieszek, mydełek, które będą powodować, że ubrania ładnie pachną.
Wieszaki. Jak zrobić przegląd szafy?
Dobrze przy przeglądzie szafy zainwestować w wieszaki. Osobiście nie polecam cienkich, plastikowych oraz metalowych (też cienkich) wypychają ubrania i ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Często też nie utrzymują ciężaru odzieży. Drewnianych wieszaków używamy do wieszania płaszczy i innych elementów garderoby, które są ciężkie. W pozostałych przypadkach cienkie – aksamitne, bo nie zabierają miejsca w szafie. Dobrze wyposażyć się w wieszaki z żabkami, zwłaszcza jak mamy spódnice/ kombinezony. Pro tip: Fajnie też mieć identyczne wieszaki, bo estetycznie wyglądają w szafie.
Reogranizacja dodatków
- Buty powinny być przechowywane w osobnym miejscu. Nigdy w szafie z ubraniami. Zapach z obuwia może przenikać.
- Szpilki, botki i torebki dobrze wypchać gazetą. Zachowują swoją formę.
- Buty można trzymać na garnku,albo w garderobie w odpowiednich pudłach, które umożliwiają podglądniecie, co tam jest.
- Torebki układamy w ochronnych woreczkach, zabezpieczają przed kurzem.
- Biżuterie można zawiesić w szafie albo mieć do tego przeznaczoną szufladę/ szkatułkę. Wszystko zależy od ilości posiadanej biżuterii.
- Bransolety, pierścionki, kolczyki i broszki przechowujmy w przezroczystych szkatułkach.
Co zrobić z rzeczami, ktorych nie potrzebujesz?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo mamy różny stosunek do ubrań, które nam nie pasują. Mogą tam być rzeczy z którymi mamy związek emocjonalny i nie możemy ich tak po prostu ,,wywalić”. Najlepszym rozwianiem dla takich ubrań, będzie podarowanie ich bliskim. Łatwiej podarować ulubiona rzecz swojej kuzynce, niż obcej osobie. Kolejnym rozwiązaniem jest oddanie ich pobliskiemu Domowi Dziecka. Dziewczynki są w różnym wieku i rozmiarach, takie ubrania z pewnością się im przydadzą. Nie jestem zwolenniczką oddawania ubrań do fundacji, ponieważ wolę, żeby ubrania trafiały bezpośrednio do osób, którym realnie mogą pomóc. Przy różnych pośrednictwach (fundacjach), nie mamy kontroli, co się realnie dzieje z ubraniami. Ja moje rzeczy oddaje rodziną z pobliskiej okolicy.
Dobrym pomysłem na podreperowanie domowego budżetu i zamortyzowanie kosztów zakupu ubrania, jest ich sprzedaż na Vinted czy OLX. Warunek powinny być w dobrym stanie, żeby dać im drugie życie. Najbardziej drastycznym jest ich wywalenie, albo przeznaczenie na ,,szmaty” do garażu.
Jak sprzedawać ubrania na Vinted?
Sprzedawanie ubrań i zarabianie, pomaga pozbyć się szybciej rzeczy, zwłaszcza jak stoi za tym motywacja. Np. wyjazd na wakacje, jakieś doświadczenie w postaci skoku na bounge. Dzięki temu możesz również podreperować darmowy budźet. Mój tip pamiętaj, żeby zrobić dobre zdjęcia, najlepiej w świetle dziennym, na białym tle. Dzięki temu ubrania dobrze się prezentują na zdjęciach, a dobre zdjęcia zwiększają sprzedaż. Tutaj przykład moich zdjęć sprzedażowych, które umieściłam na portalu Vinted. Obrobiłam je dodatkowo w programie do usuwania tła.
Ostati punkt przeglądu szafy
Zrób sobie zestawy z zostawionych ubrań, pomoże Ci to zrozumieć twój styl i czego Ci brakuje. Na początku tworzenie stylizacji może wydawać się trudne, ale z czasem łatwiej będzie Ci połączyć ubrania.