W tym wpisie postaram się wytłumaczyć dlaczego kaszmir jest drogi, opowiedzieć o jego właściwościach i przedstawić pielęgnacje tego włókna.
Wraz z ochłodzeniem temperatur, opadającymi liściami zaczynają się poszukiwania swetrów na chłodne i mroźne dni. Chodź sieciówki oferują dużo swetrów, to często są one wykonane z syntetycznych materiałów, albo go gorsze z akrylu. Dlatego będę chciała Cię zachęcić do kupowania rzeczy z wełny, bo kaszmir to jego odmiana. Jestem pewna, że jedna zima w kaszmirze odmieni Twoją szafę.
Skąd nazwa kaszmir?
Nazwa kaszmir pochodzi od dawnej wymowy Kaszmiru jako regionu. Już w XIII za czasów imperium mongolskiego w tym regionie znano kaszmir i wykorzystywano go do produkcji i handlu. Pod koniec XVIII wieku szkocki producent tekstyliów Joseph Dawson odkrywa w Indiach szale wykonane z kaszmiru. Zaczyna importować ten materiał do swojej fabryki w Szkocji.
Dlaczego kaszmir jest drogi?
Kaszmir to włókno pozyskiwane z kóz kaszmirskich, kóz pashmina i niektórych innych ras kóz. Kozy są hodowane głównie na obszarach azjatyckich, takich jak Mongolia, Tybet, północne Indie, Iran i południowo-zachodnie Chiny, w pobliżu Himalajów. Od setek lat używano go do produkcji przędzy, tekstyliów i odzieży. Jest to niezwykle miękka i droga wełna, która jest powszechnie stosowana w szalach lub czapkach, swetrach i kardiganach. Kaszmir to tak naprawdę rodzaj wełny, a nie całkowicie osobna kategoria. I w porównaniu do wełny owczej, jest pozyskiwany z kóz.
Jak powstaje kaszmir?
Kaszmir rośnie na kozach, gdy zimą robi się zimno, odpada, gdy na wiosnę robi się ciepło. Żeby jeszcze lepiej Ci to wyjaśnić, sierść kóz składa się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna – puchowa zwana kaszmirem (pojawia się, kiedy jest zimno), zewnętrzna gruba i szorstka (utrzymuje się cały rok). Włókna ocieplającego podszerstka muszą być oddzielone od grubszej ochronnej warstwy wierzchniej podczas wiosennego okresu linienia. Zazwyczaj wyczesywaniem zajmują się rolnicy, posiadający kozy.
Ze względu na proces pozyskiwana kaszmiru jest to bardzo pracochłonne. Wyczesują kozy dłońmi (a nie strzygą jak u owiec) , a później oddzielają włókna, w razi, gdyby gdzie nigdzie znajdowały się sztywne i szorstkie włókna warstwy zewnętrznej. Wykonanie jednego dwuwarstwowego swetra wymaga wyczesania więcej niż dwóch kóz. Nić kaszmirowa jest prawie dwa razy cieńsza od ludzkiego włosa. Ograniczona ilość zwierząt, czas, kiedy rośnie kaszmir + praca ręczna przyczyniają się do ograniczonej ilości produkcji kaszmiru. Około 6500 ton czystego kaszmiru rocznie w porównaniu do 2 milionów ton wełny owczej.
Czy pozyskiwanie kaszmiru rani zwierzęta?
Nie. Kozą rośnie naturalnie dodatkowa sierść. Rolnicy wyczesują zwierzęta, żeby im pomóc, w przeciwnym razie kaszmir grzałby je letnią porą. Dlatego najczęściej czesanie kóz odbywa się od marca do maja, a później dodatkowo rolnicy strzyga im sierść, żeby łatwiej im było przetrwać na zboczach górskich w ciepłe dni.
Kaszmir VS Wełna
Kaszmir jest znacznie cieńszy niż wełna, a łuska zewnętrzna jest również delikatniejsza i gładsza niż wełna. Dlatego jest lekki, miękki i wytrzymały. Produkty wykonane z kaszmiru ważą mniej niż wełniane, są bardziej miękkie, a dodatkowo gładkie i bardzo wygodne, nieporównywalne z żadnym włóknem. Z ciekawostek kaszmirowe włókna są 6 razy cieńsze od ludzkiego włosa, i nawet bardzo gęsto tkany ma małą wagę, przez co ubrania są lekkie.
Zalety kaszmiru w ubraniach:
- sprężyste włókna, dzięki czemu ubrania szybko powracają do swojej formy. Mała gniotliwość
- włókna kaszmiru są bardzo lekkie i prawie nieważkie – np. kaszmirowy sweter można bez trudu przełożyć przez pętelkę
- jest miękki, masz wrażenie przytulać się do jakiegoś futrzaka:)
- produkt naturalny jest hipoalergiczny, w swoich włóknach nie stwarza warunków do osiedlania się roztoczy, jak ma to miejsce w przypadku wielu materiałów syntetycznych
- przewiewny, skóra może w nim oddychać
- higroskopijny. Pochłania pot z organizmu i odprowadza go na zewnątrz
- pod względem trwałości i odporności na zużycie kaszmir można porównać do jedwabiu i wełny
jest biodegradowalny. Kaszmir to włókno naturalne. Zakopany w ziemi kaszmir, podobnie jak rodzaje inne wełny, rozłoży się w ciągu 6 miesięcy - nie podrażnia skóry, bo nie gryzie
- włókna mają dość niską przewodność cieplną, dzięki czemu produkty zawsze pozostają ciepłe, będą wygodne w każdych warunkach pogodowych
- szybko schnie
Kaszmir – wady
- kaszmir jest drogi, w porównaniu do innych ubrań z wełny
- trzeba odpowiednia dbać o kaszmir podczas prania, użytkowania i prasowania
- podatny na mole
- lubi się peelingować, na odzieży mogą powstawać małe, drobne kuleczki włókien
Cena kaszmiru, a rodzaje włókien kaszmirowych
Nie każdy kaszmir jest luksusowy. Tekstura, kolor i długość włókien wpływają na produkcję i cenę. Naturalnie białe włókna kaszmiru wymagają mniej barwnika, co zmniejsza uszkodzenia, jakie kolorystyka powoduje dla jego naturalnej miękkości. Jakość zależy również od regionu, w którym zbierana jest wełna. Na przykład w Mongolii zimy są surowe, a kozy mają bardziej ubogą dietę, co powoduje, że sierść jest delikatniejsza, jak w odzieży najwyższej jakości. Najdroższe będą włókna, które są jasne, cienkie i długie. Gorszego sortu jest kaszmir, charakteryzujący się krótkim i szorstkim włosiem o niejednolitym kolorze. Dlaczego o tym pisze? Żeby uświadomić, że jakość kosztuje i im włókno jest ,,lepsze” tym cena jest wyższa.
Mimo to, nawet najlepszy surowiec może zostać zniszczony przez niedopracowany proces wykańczania. Dokładność wyrobu z kaszmiru sprowadza się do tego procesu, ponieważ przędzenie i tkanie tkaniny wpływa na wygląd, dotyk i wykończenie produktu końcowego. Chiny są największym dostawcą surowca potrzebnego do produkcji wełny z kaszmiru. Ale to Europa opanowała metody produkcji kaszmiru i wiedzie prym wśród produktów najwyższej jakości z tego włókna.
Pielęgnacja ubrań wykonanych z kaszmiru
Kaszmirowe ubrania są bardzo delikatne i wymagają specjalnej pielęgnacji. Odpowiednie dbanie o włókna, przełoży się na długie lata użytkowania rzeczy wraz z pełnym wachlarzem właściwości kaszmiru.
Pranie. Najlepiej ręcznie bądź w pralce na właściwym programie ( w mojej pralce jest ustawienie: wełna), maksymalna temperatura 35 stopni. W przypadku prania ręcznego woda powinna być letnia. Ubrania najlepiej odwrócić na lewą stronę, mniej się peelingują pocierając o inne rzeczy w bębnie. Nie wykręcać rzeczy w przypadku prania ręcznego, żeby odciągnąć nadmiar wody najlepiej położyć ubranie na czystym ręczniku.
Jeśli idzie o środki do prania, to u mnie sprawdzają się kapsułki. Chodź czytałam też o specjalnych płynach do wełny, czy kaszmiru. Nie testowałam.
Peelingowanie kaszmiru. Włókna kaszmirowe mogą się mechłacić, usuwam je golarką, bądź maszynką do ubrań. Przechowywanie rzeczy kaszmirowych. Najlepiej złożyć odzież w szufladzie lub na półce. Może stracić kształt, gdy powiesisz je na wieszaku.
Suszenie. Najlepiej na płasko, bo delikatne włókna kaszmiru nie są odporne na rozciąganie i powieszone pionowo, mogą się naciągnąć i odkształcić. Zwłaszcza kiedy są mokre. Staram się też nie suszyć ich na pełnym słońcu, jeśli są kolorowe, a w cieniu.
Prasuj w niskiej temperaturze, używając cienkiej szmatki między żelazkiem, a kaszmirem.
Rzeczy kaszmirowe wymagają ochrony przed molami, wystarczy woreczek suszoną lawendą lub kulkami z drewna cedrowego. Umieść kulki w szufladzie lub schowku razem z ubraniem.
Do czego służy kaszmir?
Ponieważ kaszmir jest niezwykle miękki i ma dobre właściwości izolacyjne, produkty z kaszmiru są bardzo popularne w przypadku odzieży i akcesoriów w chłodne dni. Swetry kaszmirowe, od kardiganów i pulowerów po swetry z okrągłym dekoltem lub dekoltem w serek. Odzież: wierzchnia – płaszcze, ponczo i różnego rodzaju narzutki. Najpopularniejsze dodatki kaszmirowe to czapki, szaliki i rękawiczki, zwłaszcza rekomenduje czapki – nie elektryzują włosów i dobrze grzeją. W niektórych dziewiarniach można również spotkać rajstopy kaszmirowe, sprawdza się przy spódnicach, ale też pod spodnie, gdy jest wyjątkowo mroźno na polu. Również niektóre artykuły domowe są utkane z kaszmiru jak koce i narzutki.
Mam nadzieje, że wpis uświadomił Ci dlaczego kaszmir jest drogi. I dlaczego lepiej mieć jeden kaszmirowy sweter niż 5 z poliestru, czy akrylu. Alternatywą mogą być zakupy do zakupów z drugiej ręki.