Zima tuż tuż, a ja przychodzę z tematem jesienno – zimowym, a mianowicie: jak wybrać damski płaszcz na zimowy? Jeśli nie masz płaszcza, albo myślisz o uzupełnieniu garderoby, to mam nadzieję, że ten artykuł będzie użyteczny, a wskazówki zastosowane w sklepie. Poruszę trzy duże tematy, które są ważne przy jego wyborze: skład, krój oraz kolor.
Skład damskiego płaszcza jesienno-zimowego.
W czasach młodzieńczej werwy kompletnie nie zwracałam uwagi na skład i jakość, ważniejsze było to, jak wyglądam i czy płaszcz zimowy mi się podoba, a nie to, czy jest mi ciepło. W owych czasach było zdecydowanie mniej ciekawych kroi w sklepach, o składzie mało informacji na internecie, a porady modowe to mogłam najwyżej przeczytać w gazetach mojej mamy. To wszystko pewnie przekładało się na moją niską świadomość modową i bycie doskonałym przykladem ,,fashion victim” – ofiary mody, kupującej, co sezon nowy płaszcz niskiej jakości i marznącej w mrozy. Dzisiaj jako chory ,,dinozaur”🦖 (ze względu na moje lata)🤣 nie mogę sobie już pozwolić na młodzieńcze wybryki i płaszcz / odzież jesienno – zimowa musi mnie grzać, a zatoki zabezpieczone czapką. Płaszcz ma wysoko postawioną poprzeczkę musi dobrze wyglądać i dawać mi ciepło. I to skład będzie determinował, czy płaszcz zimowy grzeje, bądź nie.
Ze względu na skład płaszcza, możemy wyróżnić trzy duże kategorie, które będą podyktowane tym, z czego jest on uszyty.
Płaszcze z wełny
Wełna niejedno ma imię i możesz spotkać płaszcze, które będą uszyte z: kaszmiru, wełny wielbłądziej, angory czy moheru. To też wełna, tylko inaczej nazywana, najczęściej od zwierzęcia z którego pochodzi albo rejonu, jak np. kaszmir. Jeśli na metce nie ma oznaczenia, z czego dany płaszczy jest wykonany, to możemy przyjąć domyślnie, że jest to wełna owcza. Chociaż najczęściej można spotkać domieszki rożnych rodzajów wełny np. 70 %. owczej 6 % kaszmiru, albo 19 % moher 47% angora itp. Ten rodzaj płaszczy damskich na zimę, jest jednym z najdroższych. Wełny, która jest pozyskiwana ze zwierząt jest drogim surowcem. Przy wyborze płaszczy w 100% z wełny zwracamy uwagę, czy dany płaszcz ma podszewkę.
Podszewka w płaszczu
Jeżeli płaszcz nie ma podszewki, to będzie gorzej układał się na ciele. Po drugie trudniej będzie włożyć sweter, ponieważ śliska podszewka ułatwia wkładanie ubrań pod płaszcz. I po trzecie płaszcze bez podszewki lubią się przedzierać, zwłaszcza na rękawach, ponieważ nie są w żaden sposób zabezpieczone.
Skład podszewki przy wełnianym płaszczu. Panuje przekonanie, że jeżeli jest wełna, to również podszewka powinna być z naturalnych bądź sztucznych (pochodzenia naturalnego) materiałów np. wiskozy. Chcę podkreślić, że równie dobrze można poszukać podszewki z poliestru/poliamidu, bo wtedy nasz wełniany płaszcz nabiera nowych właściwości. Jest bardziej odporny na wiatr i chroni przed wilgocią. Syntetyczne tkaniny wolniej chłoną opady śniegu/deszczu.
Wełna plus domieszki syntetyczne
W tej grupie są płaszcze wykonane z wełny i materiałów syntetycznych jak np. poliestru, poliamidu czy nylonu, bądź akrylu . PS: unikaj akrylu w ilościach więcej niż 15% na metce, bo ta domieszka powoduje że płaszcz kulkuje się i zaczyna brzydko wyglądać, jak schodzony. Po drugie akryl przyczynia się do tego, że włosy się elektryzują. W takim razie pojawia się pytanie. Ile tych domieszek syntetycznych powinno być, żeby ten płaszcz zachował swoje właściwości?
Moim zdaniem maksymalnie 30 % syntetyków. Sprawdzą się płaszcze, które mają minimalną zawartość wełny na poziomie 70%. Wiadomo, że im więcej, tym lepiej, ale przy 70 procentach możesz już nie ,,pogardzić” takim płaszczem.
Prywatnie jestem zwolenniczką domieszek i kiedy idę na zakupy z klientami, szukam tego rodzaju płaszczy. Bo w takim wielkim skrócie przedłużają żywotność płaszcza i sprawiają, że będzie dłużej służył. A wiadomo, że płaszcz to większy wydatek i kupuje się go raz na kilka lat. Wełna sama w sobie jest materiałem nie trwałym, lubi ,,pleśnieć” pod wpływem wilgoci, mechłacić się (niestety taki urok) i jest dobrym pokarmem dla moli. Dlatego domieszki syntetyków strzegą płaszcz i dodają mu kilka lat życia dłużej. A przede wszystkim sprawiają, że estetycznie wygląda, bo się nie peelinguje.
Znikome ilości wełny albo wyłącznie materiały syntetyczne.
Tego rodzaju płaszcze rekomenduje zwłaszcza osobą mającym alergie, które nie mogą sobie pozwolić na włókna wełniane. Przy wyborze damskiego płaszcza syntetycznego najlepiej kierować się ciężkości danego płaszcza. Im jest on cięższy, tym więcej tego materiału jest, a to przekłada się na jego właściwości termiczne. Będzie w nim cieplej. Jeśli jesteś alergiczką i czytasz ten artykuł, to mam do ciebie prośbę. Proszę napisz, jakimi kryteriami się kierujesz przy wyborze płaszcza na zimę. Jakie materiały Ci się sprawdzają? Czego szukasz? Na co zwracasz uwagę? Alternatywą dla zimowego płaszcza, może być kurtka puchowa.
Cena płaszcza, a koszt jednorazowego założenia.
Często kobiety boją się wydać więcej na płaszcz, a ja mówię : Nie bójmy się zapłacić dużo za płaszcz. Dlaczego? Ponieważ koszt jednorazowego założenia takiego płaszcza w perspektywie długoletniej jest niski. Ten element garderoby ma nam służyć przez dłuższy okres czasu i jego cena wraz z użytkowaniem się amortyzuje. Wybierając dobrej jakości płaszcz i płacąc za niego więcej możemy być pewne, że posłuży dłużej. Kupując niskiej jakości płaszcz (np. który się obierze) to będzie nam krócej używany. Poza tym płaszcz ze złym składem, zniszczony nie sprzedaż w drugim obiegu, bo najczęściej z drugiej ręki są kupowane ubrania dobrej jakości.
Co to jest wiec koszt jednorazowego założenia? Jest to cena podzielona przez ilość założeń. Jeżeli mój płaszcz kosztuje mnie tysiąc złotych, a ja w skali pięciu następnych lat ubiorę go 1000, to koszt jednoosobowego założenia takiego płaszcza jest na poziomie złotówki. PŁACĘ 1 ZŁ NA CODZIENNE UBRANIE PŁASZCZA:)
Jak wybrać damski płaszcz zimowy? Kolor
Chciałabym się z Tobą podzielić moim doświadczeniem zawodowym, po dziesiątkach przeglądach szafy, ale też noszenia płaszcza dla klientów w sklepach . Pokuszę się o taką konkluzją, że czarny nie jest najlepszym wyborem jeśli idzie o zimowy płaszcz. Widać na nim wszelkiego rodzaju niedoskonałości jak włosy, kurz, czy inne zanieczyszczenia z powietrza. Wymaga częstszego czyszczenia.
Ponadto uważam, że czarny przy naszym słowiańskim typie urody jest dość kontrastowym kolorem. I nasza cera wygląda w nim na ziemistą i zmęczona. Czarny potrafi dodać lat, zwłaszcza wtedy kiedy np. nie mamy makijażu. Ponadto wybija wszelkiego rodzaju zaczerwienienie pod oczami, szarość cery. Ten kolor nie rekomenduje przy wyborze płaszcza.
Jakim kolorem zastąpić czarny płaszcz?
Sprawdzą się inne ciemne, zgaszone kolory jak np. brązowy, granitowy, granatowy czy też śliwkowy. Są to również ciemne barwy, ale znaczniej lepiej wyglądają wokół twarzy. Dodatkowo przy takich zgaszonych kolorach, nie widać zabrudzeń wynikających z użytkowania płaszcza.
Osobiście lubuje się w żywych, energicznych kolorach. Uwielbiam, kiedy zimą jest kolorowo i kiedy kobiety nie boją się używać koloru w szaro-bure dni. Dodajemy energii sobie w tym czasie jesienno- zimowym.
Możesz też dobrać płaszcz do zawartości kolorystycznej garderoby. Wówczas powinien, jak najlepiej oddawać barwy szafy i uzupełniać się z pozostałymi kolorami. Możesz też wybrać damski płaszcz na zimę we wzory np. kratkę, cętki czy inne printy. Najważniejsze jest to żebyś ty się w nim dobrze czuła.
Jak wybrać damski płaszcz zimowy? Krój i konstrukcja.
Jest wiele czynników, które powinnaś wsiąść pod uwagę szukając płaszcza wynikające z jego konstrukcji. Jakie? Ano o tym w dalszej część wpisu:)
Długość płaszcza na zimę
Pierwszą taką wątpliwością, która może pojawić się przy wyborze jest jego długość. Są takie 3 najczęściej spotykane długości.
- krótki – za pośladki, kończący się okolicy bioder albo przed linią bioder
- średniej długości – przed kolan, bądź do połowy łydki
- długi – po kostkę, bądź przed nią
Wybierając długość damskiego płaszcz na zimę dobrze jest sugerować stylem życia i sylwetką. Np. jeśli często podróżujesz autem do pracy – lepszy jest krótki płaszcz, nie plącze się pod nogami, wygodniej w nim wsiadać. Lubisz spódnice? One fajnie wyglądają pod płaszczami, które je zakrywają. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaka długość, bo to jest indywidualny styl życia + sylwetka.
Na jeden guzik czy rząd? Który cieplejszy?
Ten, który ma więcej guzików, bo wiatr nie będzie hulał;) I trudniej będzie mu się wedrzeć pod płaszcz. Rząd guzików zapewnia, że dwie części materiału trzymają się mocno siebie. Cieplejszy też będzie płaszcz dwurzędowy, niż jednorzędowy. W związku z tym że ta płachta materiału jest szersza, będzie w nim cieplej, niż w tym zapinanym na jeden rząd. Jeżeli płaszcz ma też pasek będzie bardziej przylegał do ciała, w związku z tym będzie w nim cieplej, niż w tym bez paska.
Pasek
Rzeczy z paskiem również lepiej trzymają ciepło, bo ,,dociskają ” tkaninę do ciała, co w zimie daje przyjemne uczucie otulenia. Z kolei płaszcze owersizowe są niezastąpione w ubieraniu się na cebulkę.
Jeżeli chodzi o różnego rodzaju wycięcia np. dekolt, krótsze rękawy, którymi możemy wpływać na proporcje sylwetki. To warto pamiętać o tym, że im bardziej płaszcz jest wykrojony, tym lepiej podkreśla figurę i buduje proporcje. Ale z drugiej strony przy ujemnych temperaturach nie obędzie się bez szalika czy długich rękawiczek. Zastanów się, kiedy chcesz użytkować płaszcz. Ja w swojej szafie, mam ten oto bordowy płaszcz. Chodzę w nim właśnie teraz jesienią, kiedy jeszcze nie ma ujemnych temperatur. On jest ciepły, ale nie jest, aż tak super ciepły, żeby ubierać go, kiedy są ujemne temperatury. Jest mocno wykrojony i mimo dwóch rzędów guzików, zapina się na jeden:)
A jeśli pojawiają Ci się wątpliwości jak dobrać płaszcz do sylwetki, to w tym wpisie znajdziesz więcej szczegółów.
Jeśli masz inne wątpliwości jak wybrać damski płaszcz zimowy, to zachęcam Cię do oglądnięcia mojego wideo na Youtubie.
A na koniec podrzucam trochę inspiracji ,,płaszczowych”: