Męski płaszcz zimowy. Dlaczego wybór płaszcza jest taki ważny? Bo w dawnych czasach wyrażał więcej niż ,,1000 słów”, posługując się frazesem z pewnej reklamy. Kiedyś płaszcz określał przynależności do danej klasy społecznej i definiował relacje. Ten, kto pomagał drugiemu włożyć płaszcz, był zwykle podwładnym. Dzisiaj z kolei pomoc w założeniu płaszcza jest przejawem szacunku wobec osoby starszej lub kobiety. Płaszcz opowiadał też o jego właścicielu, o tym, gdzie ktoś pracuje, co robi – czy idzie do pracy, czy wyjeżdża na polowanie, czy do teatru. Były różne płaszcze na różne okazje.
Z praktycznego punktu widzenia płaszcz został stworzony z myślą o ochronie przed zimnem, wiatrem, kurzem i deszczem. Zakłada się go na zewnątrz, co wskazuje również, że noszący jest na polu, poza domem. A samo założenie płaszczu zwiastuje rychłe wyjście. Jego zdjęcie wskazuje, że dotarłeś na miejsce. Dlatego płaszcz jest powszechnie używany i znajduje się w garderobach nawet tych osób, które ze względu na klimat mogłyby go nie posiadać. Na przykład włoscy krawcy produkują bardzo piękne płaszcze z bardzo lekkiej wełny czesankowej, które nie grzeją, a jedynie pełnią funkcje trzeciej warstwy w męskich stylizacjach.
Jak wybrać męski płaszcz zimowy?
Przy wyborze płaszcza zwróć uwagę na kilka części składowych płaszcza. Po pierwsze długość, po drugie dopasowanie i po trzecie zapięcie.
Długość płaszcza mękiego
Zazwyczaj męskie płaszcze zimowe dostępne są w dwóch długościach: pełnej długości i ¾. Długość pełna – to płaszcze sięgające maksymalnie do kolan i zakrywające ¾ wzrostu osoby noszącej. Długi płaszcz dodaje wizerunkowy powagi i wiarygodności. Z doświadczenia z pracy z klientami widzę, że jest on często wybierany przez mężczyzn, którzy kochają bardziej klasyczny, tradycyjny i formalny styl. Dobrze też leży na bardzo wysokich Panach, ponieważ długość płaszcza wizualnie rekompensuje „nadmiar” wzrostu. Krótki męski płaszcz zimowy, którego długość jest między kolanami, a kieszeniami spodni polecam Panom, którzy mają dynamiczny styl życia i lubią mniej formalny wygląd. Pamiętaj o tym, że im dłuższy płaszcz, tym ta swoboda ruchów jest mniejsza.
Dopasowanie płaszcza męskiego
Dopasowanie płaszcza jest tak samo ważne, jak dopasowanie garnituru. To dzięki temu ubranie wygląda jak szyte na miarę, a ty ta ,,doinwestowanego” i eleganckiego:) W zależności od preferencji możesz wybrać płaszcz męski, który będzie przylegał się do linii ciała, czy też oversizoey, który pozwoli na większy zakres ruchu. Zwróć uwagę przy zakupie płaszcza na: długość rękawów, szerokość klatki piersiowej i wysokość kieszeni. Wszystkie te części składowe ubrania wierzchniego powinny być adekwatne do Twoich wymiarów.
Zapięcie
Dwurzędowy
Ten model płaszcza uważany jest za najbardziej w stylu ,,dandy”, ale moim zdaniem jest to też jedno z ciekawszych wizualnie okryć wierzchnich. Dobrze wygląda zarówno z garniturami (w stylu formalnym), jak i w połączeniu z casualowym zestawami – dżinsami czy golfem. Poza tym takie zapięcie na dwa rzędy guzików lepiej chroni przed zimnem, niż płaszcz jednorzędowy. Moim zdaniem jest po prostu szczelniejszy. Dodatkowo płachta materiału na klatce piersiowej też będzie grzać.
Jednorzędowy
Ten model płaszczu rekomenduje mężczyzną, którzy mają brzuch, ponieważ nie będzie go powiększał.
Skład męskiego płaszcza zimowego
Płaszcze z wełny
Wełna występuje pod wieloma nazwami w sklepach, takimi jak: kaszmir, wełna wielbłądzi, angora czy też moher. Nazwa pochodzi najczęściej od zwierzęcia albo rejonu, jak np. kaszmir. Jeśli na metce jest napisane ,,wełna” (bez dodatkowej specyfikacji włókna) to domyślnie możemy przyjąć, że jest to wełna owcza. Chociaż najczęściej spotykane są domieszki rożnych rodzajów wełny np. 70 %. owczej 6 % kaszmiru, albo 19 % moher 47% angora itp. Ten rodzaj płaszczy męskich na zimę, jest jednym z najdroższych. Wełny, która jest pozyskiwana ze zwierząt jest drogim surowcem. Przy wyborze płaszczy w 100% z wełny zwracamy uwagę, czy dany płaszcz ma podszewkę.
Podszewka w płaszczu
Brak podszewki skutkuje tym, że płaszcza gorzej układał się na ciele. Po drugie trudniej włożyć sweter, ponieważ śliska podszewka ułatwia wkładanie ubrań pod płaszcz. I po trzecie płaszcze bez podszewki lubią się przedzierać, zwłaszcza na rękawach, ponieważ nie są w żaden sposób zabezpieczone.
Skład podszewki przy wełnianym płaszczu. Panuje przekonanie, że jeżeli jest wełna, to również podszewka powinna być z naturalnych bądź sztucznych (pochodzenia naturalnego) materiałów np. wiskozy. Chcę podkreślić, że równie dobrze można poszukać podszewki z poliestru/poliamidu, bo wtedy nasz wełniany płaszcz nabiera nowych właściwości. Jest bardziej odporny na wiatr i chroni przed wilgocią. Syntetyczne tkaniny wolniej chłoną opady śniegu/deszczu.
Wełna oraz domieszki syntetyczne
W tej grupie są płaszcze wykonane z wełny i materiałów syntetycznych jak np. poliamidu, poliestru, czy nylonu, bądź akrylu. PS: nie rekomenduje akrylu w ilościach więcej niż 15% na metce, bo powoduje że płaszcz kulkuje się i zaczyna brzydko wyglądać, jak schodzony. Po drugie akryl przyczynia się do tego, że włosy się elektryzują, a ty podczas uścisku dłoni ,,kopiesz”:) W takim razie pojawia się pytanie. Ile tych domieszek syntetycznych powinno być, żeby ten płaszcz zachował swoje właściwości?
Optymalną wartością jest 30 % syntetyków. Sprawdzą się płaszcze, które mają minimalną zawartość wełny na poziomie 70%. Zasada jest taka, że im więcej, tym lepiej. Chodź przy 70 procentach możesz już nie ,,pogardzić” takim płaszczem.
Ja jestem zwolenniczką domieszek i kiedy idę na zakupy z klientami, szukam tego rodzaju płaszczy. Bo w takim wielkim skrócie przedłużają żywotność płaszcza i sprawiają, że będzie dłużej służył. A wiadomo, że płaszcz to większy wydatek i kupuje się go raz na kilka lat. Wełna sama w sobie jest materiałem nie trwałym, lubi ,,pleśnieć” pod wpływem wilgoci, mechłacić się (niestety taki urok) i jest dobrym pokarmem dla moli. Dlatego domieszki syntetyków strzegą płaszcz i dodają mu kilka lat życia dłużej. A przede wszystkim sprawiają, że estetycznie wygląda, bo się nie peelinguje.
Znikome ilości wełny albo wyłącznie materiały syntetyczne
Tego rodzaju płaszcze rekomenduje zwłaszcza osobą mającym alergie, które nie mogą sobie pozwolić na włókna wełniane. Przy wyborze męskiego płaszcza syntetycznego najlepiej kierować się ciężkości danego płaszcza. Im jest on cięższy, tym więcej tego materiału jest, a to przekłada się na jego właściwości termiczne. Będzie w nim cieplej. Jeśli jesteś alergikiem i czytasz ten artykuł, to mam do ciebie prośbę. Proszę napisz, jakimi kryteriami się kierujesz przy wyborze płaszcza na zimę. Jakie materiały Ci się sprawdzają? Czego szukasz? Na co zwracasz uwagę? Alternatywą dla zimowego płaszcza, może być kurtka puchowa.
Jakie kolory do Ciebie pasują?
Przy wyborze kolorystyki płaszcza warto się zastanowić, na jakie okazje ma służyć i jakie kolory masz już w szafie. Jeśli płaszcz kupujesz z myślą o pracy, oficjalnych wyjściach najlepiej stonowane kolory jak granatowy/ szary / brązowy. Odradzam czarny, bo wszytko na nim widać, poza tym w tym kolorze cera nie wygląda zdrowo. Można też postawić na kolorowe płaszcze. Tutaj dobrze sprawdzi się ciemnozielony, czy bordowy, pod warunkiem, że masz już takie kolory w szafie. A jeśli ich nie masz, to przynajmniej znasz się na zasadach łączenia kolorów, żeby zestawy były spójne i ciekawe. W przeciwnym razie ciężko Ci będzie połączyć różne elementy w spójną całość.
Płaszcz można też dobrać pod tonacje skóry. Zasadniczo wszystkich ludzi na świecie, możemy podzielić na osoby o ciepłym, chłodnym albo neutralnym typie urody. W dobrze dobranych kolorach będziesz wyglądał młodziej, zdrowiej i promienniej. Źle dobrane kolory wpływają na wygląd twarzy, potrafią dodać lat i niezdrowego wyglądu. Karnacja o ciepłym odcieniu dobrze wygląda w kolorach z domieszką żółtego pigmentu jak brązowy, khaki. Mężczyźni o chłodnym typie urody dobrze prezentują się w chłodnych kolorach jak niebieski, grafitowy. Osoby, które moją neutralne tonacje wyglądają dobrze zarówno w ciepłych, jak i chłodnych kolorach. A co jeśli źle dobierzesz kolor? To nie koniec świata, zawsze czapką i szalikiem możesz podkreślić kolory wokół twarzy.
Mam nadzieje, że artykuł ,,Jak wybrać męski płaszcz zimowy” okaże się użyteczny podczas zakupów, a w razie wątpliwości służe pomocą przy wspólnych zakupach.