Jak dobrać czapkę? Czy czas nie pędzi, jak szalony?;) Jeszcze tak niedawno zastanawiałyśmy się tu – na blogu, jak w dobrym stylu wejść w jesienne miesiące, a oto żegnamy już październik! Na szczęście nie dał się nam on za bardzo we znaki. Jednakże wraz z początkiem listopada nie sposób uniknąć pytania o patenty na uchronienie się przed chłodem i zimnym wiatrem podczas naszych wyjść na zewnątrz. W poprzednim wpisie zachęcałam Was między innymi do zrobienia jesiennego przeglądu szafy. Bez niego trudno jest z jednej strony stwierdzić, czy nasza garderoba jest na te zimniejsze miesiące gotowa, z drugiej strony łatwo natomiast o nietrafione zakupy, które nie pomogą nam czuć się komfortowo i wyglądać stylowo.

Lubisz czapki?

Z czego może wynikać niechęć do noszenia nakryć głowy? Części z nas mogą się one po prostu źle kojarzyć. Nie da się ukryć, że niektóre z czapek, które zmuszone byłyśmy nosić w dzieciństwie, nie miały zbyt wiele wspólnego z wygodą czy dobrym gustem. Jeśli, na domiar złego, były one źródłem docinków ze strony naszych rówieśników, nasz uraz do nakryć głowy może być spory. Dziś nikt i nic (no może oprócz kapryśnej pogody;) nie może nas już ZMUSIĆ do noszenia czapek. Nie warto jednak zrezygnować z ich dobrodziejstw z powodu uprzedzeń nabytych przed laty, prawda?;)

https://memy.pl/mem_864900_a_czapka_gdzie

Może nadszedł czas, by zacząć nosić je Z WŁASNEJ WOLI, i do tego nosić je z dumą?:) Odmrażanie sobie uszu na złość komukolwiek nigdy nie było w dobrym guście;) Jeśli obawiasz się, że noszona przez Ciebie czapka będzie regularnie niszczyć Twoją fryzurę, to weź pod uwagę, że to samo zrobi z Twoimi włosami porywisty wiatr. Zmarznięta, skwaszona i niezadowolona z powodu wiatru dmuchającego Ci w uszy, będziesz wyglądała równie nieciekawie, jak w bardzo źle dopasowanej czapce.

Jak dobrać czapkę do kształtu twarzy?

Pamiętaj, że w mroźny i wietrzny dzień każde nakrycie głowy jest lepsze niż żadne, a wszyscy przechodnie będą bardziej zajęci opatulaniem się przed zimnem, niż krytycznym ocenianiem Twojej stylizacji. Co jednak zrobić, by czapka, tudzież inne nakrycie głowy, pasowała jak ulał? Jak dobrać czapkę do twarzy, żeby dobrze leżała?

Szerokie czoło

 Myliłby się ten, kto sądziłby, że założenie czapki równa się niedbałemu wciśnięciu jej na głowę. Czapka, czy inne nakrycie głowy, bez odpowiedniego dostylizowania, może faktycznie nie wyglądać twarzowo. Jeśli dodatkowo towarzyszy jej naburmuszona mina jej właścicielki, nadąsanej z powodu założenia nielubianego nakrycia głowy, kiepski modowy efekt murowany. Warto zatem pamiętać, że jedno nakrycie głowy można nosić na wiele sposobów. Najpopularniejsze i najlepiej nam znane czapki typu beanie mogą być noszone wywinięte na raz, dwa razy czy nawet na trzy razy, jeśli długość materiału na to pozwala, a efekt jest dla nas zadowalający. Liczba wywinięć będzie miała oczywiście również wpływ na to, jak ciepło będzie nam w uszy. Wciągnięcie takiej czapki mocniej na czoło, tak by było ono nieco bardziej zasłonięte, pozytywnie wpłynie na proporcje tych twarzy, które mają wydłużony kształt (takich jak owal wydłużony czy prostokąt) czy wysoką linię czoła.

różowa czapka stylizacje

Twarze kwadratowe i okrągłe

Podobny skutek osiągniemy na przykład dzięki kapeluszom typu bucket hat lub czapkom posiadającym daszek, jak bejsbolówki, kaszkiety czy kapitanki. Jednakże ten sam sposób noszenia czapki beanie mocniej naciągniętej na czoło będzie już jednak mniej korzystny przy twarzach krótszych (kwadratowej i okrągłej). Mogą się one bowiem wówczas wydać mniejsze, niż są w rzeczywistości. Samo wywinięcie czapki będzie miało dobroczynne działanie dla twarzy masywniejszych w obrębie szczęki (jak twarz trapezoidalna), gdyż doda im objętości w obrębie czoła i da wrażenie harmonii. Ten sam efekt pomoże im osiągnąć na przykład rondo kapelusza lub obszerniejszy beret czy kaszkiet.

Trójkątna twarz

Wywinięcie czapki nie będzie jednak sprzyjało twarzom szerszym w obrębie czoła (tym o kształcie serca czy trójkąta odwróconego), powiększy bowiem wyraźnie obwód głowy, podkreślając jednocześnie wąziutką brodę. Tu sprawdzą się bardziej czapki pozbawione wywinięć i przylegające do twarzy na wysokości czoła, nie będą jej bowiem niepotrzebnie poszerzać. Pociągłości twarzy może dodać pompon czapki (o ile tylko nie zwisa on z tyłu głowy) lub efektowne upięcie udrapowanego materiału w przypadku niektórych czapek typu turban. Podobny skutek da odsłonięcie czoła i dostylizowanie czapki poprzez uformowanie dzianiny nieco w pionie. Te rozwiązania dodadzą nam również optycznie nieco wysokości. Unikajmy ich jednak, jeśli nie zależy nam na dodatkowym wydłużeniu twarzy i sylwetki.

Jak wydłużyć swylwetkę?

Kilka centymetrów wzrostu może nam oczywiście dodać również kapelusz. Pamiętajmy również, że w przypadku nakryć głowy zagrać możemy również ich wzorem i fakturą (na przykład paskami, prążkami czy splotem niczym warkocz). One również mogą nam twarz nieco poszerzyć, jeśli na takim efekcie nam zależy, lub wysmuklić – w zależności od tego, czy ułożone są poziomo czy pionowo. I nie zapominajmy o tym, że w stylowym ubiorze nie chodzi o wyszczuplanie się za wszelką cenę, a raczej o budowanie efektu harmonijności i proporcjonalności. Ten balans jest niezwykle ważny zarówno, gdy chodzi o wystylizowanie całego outfitu, jak i dobór samego nakrycia głowy.

Zasada proporcji przy dobieraniu nakrycia głowy

Spora czapka sprawi, że nasza twarz wyda się w niej mniejsza. Obcisłe nakrycie głowy może ją natomiast jeszcze nienaturalnie powiększyć. Podobny efekt może pojawić się przy doborze ubrań – w ciekawie dobranym lekko oversize’owym stroju możemy paradoksalnie wyglądać szczuplej, niż w obciskających nas, wręcz ciut za małych ubraniach. Niech nasza czapka będzie proporcjonalna do naszej twarzy i całej sylwetki.

jak stylizować fioletową czapkę

.

Po tych kilku przykładach widać już wyraźnie, że nie każdy typ nakrycia głowy pasuje każdemu. Czapka, w której Twoja koleżanka (bądź też celebrytka, którą obserwujesz w mediach) wygląda, jak milion dolarów, na Tobie może nie wyglądać już tak dobrze. No więc, jak dobrać czapkę? Nie dzieje się tak jednak dlatego, że nie zostałaś stworzona do noszenia nakryć głowy! O nie! Po prostu czapka, która idealnie pasuje do Twojej znajomej, może zaburzać proporcje Twojej twarzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyprawa do sklepów i przymierzanie rozmaitych fasonów. Potraktuj to jak przygodę lub eksperyment!;)

jak nosić bucket hat

A kapelusze typu bucket hat? Mają chyba tyle samo zwolenników, co zdecydowanych przeciwników. Prawda jest jednak taka, że po prostu nie do każdego typu twarzy będą one pasować. Niedużą głowę i krótką twarz na przykład mogą niekorzystnie zmniejszyć optycznie, zwłaszcza jeśli wybierzemy zbyt obcisły model i wsuniemy go  głęboko na czoło. Odpowiednio dobrane mogą jednak dać bardzo modowy efekt i podkręcić całą stylizację, a także odjąć lat. A zatem odwagi! Przymierzajcie, róbcie sobie w sklepie zdjęcia, wypróbowujcie zupełnie nowe dla siebie fasony! Zapytajcie o radę przyjaciółkę lub wręcz odwrotnie – zamknijcie się w przymierzalni, by nikt Wam nie przeszkadzał

jak stylizawać czapkę zimową

.A przed lustrem „bawcie się” przymierzaną czapką. Co mam na myśli? Naciągnijcie ją mocniej na głowę lub odsłońcie czoło. Załóżcie ją przekrzywioną na bok – efekt w przypadku beretu czy kaszkietu może Was zaskoczyć. Jeśli nakrycie głowy posiada jakieś logo bądź też inną ozdobę, sprawdź jak wygląda założone asymetrycznie, a nie tylko z aplikacją na samym środku czoła. Nasuń niżej kapelusz lub też zsuń go bardziej na tył głowy. Wywiń czapkę lub spuść ją luźno z tyłu. Schowaj włosy pod czapką lub wyciągnij je na różne sposoby (w tym akurat przypadku ta druga metoda da z pewnością lepsze efekty). Próbuj. Eksperymentuj. Ciesz się z niespodzianek!:)

Jak dobrać kolor czapki do typu urody?

Jeśli jednak nadal nie jesteś zachwycona efektem, weź proszę pod uwagę, że niezmiernie istotna jest barwa przymierzanej czapki. Mało które elementy garderoby znajdują się tak blisko twarzy, jak golf, apaszka, szal, czy nakrycie głowy właśnie! O ile możemy, na zasadzie kolorystycznego kontrastu podkręcającego nasz look, założyć spódnicę czy torebkę z „nie naszej” gamy kolorystycznej, to takie rozwiązania w przypadku nakryć głowy będą znacznie mniej „wybaczające”. W czapce o niewłaściwie dobranym dla nas odcieniu możemy wyglądać na zmęczone czy przygaszone. Może ona podbić wizualnie wszelkie niedoskonałości cery czy niewyspanie, bądź też dodać nam lat. A dlaczegóż by nie wydobyć i nie podkreślić naszego naturalnego piękna dobrze dobranymi kolorami? Czy nie o to właśnie chodzi w analizie kolorystycznej?

różowa czapka na zimę

Jeśli czujesz się w tej kwestii niepewnie, zacznij od bardziej „bezpiecznych” kolorów, jak szarość czy granat, lub też beż (kamienny dla chłodnych typów urody lub bardziej miodowy dla ciepłych). Uważaj jednak na kolor czarny, gdyż całkiem „niegroźny” jest on jedynie dla zimowych typów urody. Inne potrafi nierzadko przytłoczyć. Z pewnością nie jest to barwa neutralna i dobra dla absolutnie wszystkich. Pamiętaj również, że nakrycie głowy może być właśnie tym elementem garderoby, poprzez który wprowadzimy do naszego jesiennego czy zimowego looku intensywniejszy kolor! Zimniejsze miesiące nie muszą być ponure i szaro-bure, o czym pisałam w moim poprzednim wpisie, a intensywne kolory są obecnie bardzo w trendach – i to przez cały rok;)

Dobór czapki do stylizacji

Zastanawiasz się, jak dobrać kolor nakrycia głowy do Twojego szala i okrycia wierzchniego? Komplety idealnie pasujących do siebie czapek i szalików nie są już obowiązkowym „must have”. Możesz wypróbować look monochromatyczny, ale wówczas zagraj różnymi fakturami i odcieniami. Twój szal lub płaszcz ma kraciasty wzór? „Zapożycz” jeden z kolorów tej kraty dla swojej czapki. A może odważysz się na kontrasty? Możesz też zgrać barwę nakrycia głowy z innymi elementami stylizacji – na przykład z butami lub z torebką.

Jak wybrać skład czapki?

Na Twoje dotychczasowe „perypetie” z czapkami wpływ może mieć również dobór materiału, z jakiego wykonane były Twoje nakrycia głowy. Nie da się ukryć, że większość tańszych czapek w sklepach wykonana jest z akrylu. Nie będę Cię oszukiwać – nie da Ci on takiego komfortu, jak włókna naturalne – na przykład wełna, kaszmir, bawełna. Akrylowa czapka szybciej się też zużyje. Na dworze może nie dogrzać Cię wystarczająco, a gdy wejdziesz w niej na chwilę do sklepu czy urzędu, Twoja głowa może się w niej spocić. To nie przysłuży się Twojej fryzurze. Być może tej jesieni i zimy czapka stanie się zatem dla Ciebie pretekstem do poeksperymentowania nie tylko z fasonami i kolorami, ale i tkaninami? Pamiętaj też, że w porównaniu na przykład z wełnianym płaszczem, skórzanymi butami czy markową torebką, dobór nakrycia głowy jest stosunkowo niedrogim sposobem na odświeżenie swojej jesienno-zimowej garderoby.

Czapka i styl

A może było tak, że dotychczas wybierałaś czapki, które nie pasowały do Twojego stylu i osobowości? Czapka typu beanie sprawdzi się w naprawdę wielu stylizacjach, jeśli tylko odpowiednio zagramy kolorem i fakturą. Beret sprawdzi się u miłośniczek stylu francuskiego, vintage czy też klasycznego, ale można go zestawić na zasadzie kontrastu także z mocniejszymi elementami typu „chunky”. Kapelusz polubi się z kowbojkami oraz urozmaici look w stylu boho. Czapka z daszkiem wprowadzi do naszej stylizacji odrobinę luzu i nie będzie się gryzła nawet z płaszczem. Są to jedynie przykłady, najważniejsze jednak, by styl i kolor Twojego nakrycia głowy nie sprawiały, że będziesz się czuła za kogoś „przebrana”. Niech poprawiają Ci nastrój i podnoszą na duchu. A zatem – głowa do góry! Ja sama pomykam zimą w beretach i czpkach typu beanie (jej znakiem rozpoznawczym jest wywijany brzeg).

Chociaż dobór odpowiedniego nakrycia głowy może przysparzać niekiedy nieco problemów, nie poddawaj się! Świat mody daje nam obecnie tyle możliwości, że szkoda byłoby nie spróbować odnaleźć tego najlepszego nakrycia dla siebie. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie kilku czapek, które dobierałybyśmy odpowiednio do temperatury, okrycia wierzchniego i naszego nastroju. Zróbmy to dla naszego stylu, dobrego samopoczucia, wygody i – przede wszystkim – zdrowia. To przyjazny dla naszego portfela sposób na zabawę z modą:) Trzymajcie się ciepło! Będzie mi miło jak podzielisz się artykułem jak dobrać czapkę z bliskimi Ci osobami.

 

Leave a comment