Jak zbudować szafę kapsułową? Czy nieraz stojąc przed swoją garderobą masz ochotę wykrzyknąć bezradnie: „Nie wiem w co się ubrać! Mojej szafie brakuje ładu i składu!”? A może raczej: „Mam tyle ciuchów, a nijak nie da się ich ze sobą zestawić! Nic tu do siebie nie pasuje! Czuję się bezsilna!”? Lub też: „Zawsze zakładam właśnie tę bluzkę do tych jeansów, a ten sweterek noszę tylko z tą spódnicą… Tamtych ciuchów nie zakładam nigdy i tylko zagracają mi szafę! Co za nuda!”. Może czujesz, że Twojej szafie brakuje spójności i organizacji, ale też kreatywności? Lub po prostu przytłacza Cię chaos w niej panujący?

zbyt duża ilość ubrań

Zdziwiłabyś się, jak wiele kobiet nie czuje się usatysfakcjonowanych swoimi przeładowanymi szafami i ma problem z tworzeniem zestawów na bazie posiadanych ubrań. Niektóre poddają się i noszą wciąż tylko kilka wybranych rzeczy połączonych zawsze w te same outfity. Inne próbują wybrnąć z kłopotliwej sytuacji rzucając się w wir nieprzemyślanych zakupów. Wracają do domu z następnym ciuchem niepasującym do reszty ich ubrań lub też okazuje się, że kupiły kolejną rzecz łudząco podobną do trzech innych, od dawna wiszących w ich szafie… Czy jest na to jakiś sposób?

Mity na temat szafy kapsułowej

Wiele z kobiet zmęczonych nadmiarem posiadanych ubrań, których ilość wcale nie przekłada się na łatwość tworzenia z nich różnorodnych zestawów, zwraca się ku tematowi szafy kapsułowej. Zapewne spotkałaś się już niejednokrotnie z tym sformułowaniem. Być może jednak zetknęłaś się również ze stereotypami jej dotyczącymi? Może zniechęciły Cię one do rozważenia tego, czy szafa kapsułowa mogłaby być rozwiązaniem dla Ciebie? Czy Tobie także obiło się o uszy, że szafa kapsułowa składać się musi jedynie z ubrań klasycznych, uniwersalnych i w neutralnych barwach? A może tylko z rzeczy luksusowych, na które wiele z nas nie stać?

Może sądzisz, że nie można do niej wprowadzać elementów trendowych oraz tych o wyrazistym stylu, wzorze i kolorze, i to skutecznie Cię do niej zniechęca? Może słyszałaś, że zbudowanie szafy kapsułowej jest wyjściem wyłącznie dla zdeklarowanych minimalistek? Początkowo koncepcja ta była rzeczywiście dedykowana osobom szczególnie ceniącym minimalizm w garderobie. Co jednak, jeśli przeraża Cię wizja posiadania ściśle określonej (a do tego niewielkiej!) liczby ubrań? Co jeśli obawiasz się ograniczeń i nudy? Niektórzy uważać mogą, że szafa kapsułowa nadaje się jedynie dla doskonale zorganizowanych perfekcjonistek oraz osób zawsze trzymających się z dala od sieciówek. Jak jest w istocie?

Czy szafa kapsułowa jest dla wszystkich? Jak zbudować szafę kapsułową?

Czy szafa kapsułowa jest dobrym pomysłem dla nas wszystkich? Odpowiem przewrotnie – a czy w świecie ubrań, stylu i mody istnieje rozwiązanie ZAWSZE i WSZĘDZIE sprawdzające się dla KAŻDEGO? 😉 Jesteś typem „kolorowego ptaka” i cenisz niczym nieskrępowaną ekspresję siebie poprzez noszone ubrania? Kochasz przy tym eksperymentowanie z trendami, także tymi najszybciej przemijającymi, a dobrze czujesz się w tak zwanym artystycznym nieładzie? Szafa kapsułowa raczej nie będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie…

Wciąż kupujesz i sprzedajesz lub wydajesz kolejne ciuchy, bo bardzo szybko Ci się nudzą? Jesteś „zakupoholiczką” i wcale nie zamierzasz zmieniać swoich nawyków zakupowych? Rozejrzyj się może za innymi wyjściami niż szafa kapsułowa. Być może po prostu lubisz mieć mnóstwo ubrań w różnych stylach, wzorach i kolorach, wyzwalają one Twoją kreatywność i nie chcesz narzucać sobie jakichkolwiek ograniczeń w tej kwestii? To całkiem zrozumiałe. Nie próbuj tworzyć szafy kapsułowej na siłę. A może dopiero poszukujesz swojego stylu, temat takiej garderoby jednak Cię interesuje, ale musisz do niego jeszcze nieco „dojrzeć”? To też jest ok.

Czy szafa kapsułowa jest właśnie dla mnie?

Wcale nie musisz być typem zagorzałej minimalistki czy uwielbiającej porządek perfekcjonistki, by zainspirować się ideą szafy kapsułowej. Kwintesencją bowiem takiej garderoby są NIE ściśle określone liczby i zasady oraz wyznaczone odgórnie fasony i kolory, a możliwość swobodnego mieszania i łączenia dowolnych jej elementów, które rozmaicie zestawiane nadal do siebie pasują. W szafie kapsułowej JAKOŚĆ ubrań i ich duży potencjał do tworzenia z nich różnorodnych stylizacji na różne okazje stawiamy zdecydowanie ponad ich ILOŚĆ! Jak to osiągnąć? Ubrania w szafie kapsułowej nie mogą zalegać w niej zapomniane i nieużywane. Szafa kapsułowa jest zatem pomysłem dla Ciebie, jeśli jesteś gotowa pozbyć się ze swojej garderoby wszelkich rzeczy które nie korespondują już z Twoim stylem ubierania się i życia oraz nie pasują do Twojej sylwetki, osobowości i typu urody. Sprawdzi się u Ciebie, jeśli cenisz funkcjonalne rozwiązania, wygodę oraz oszczędność czasu i pieniędzy.

Czego się pozbyć z szafy?

W szafie kapsułowej nie ma miejsca na „sentymenty” – czyli stroje, które dobrze Ci się kojarzą, są z Tobą od wieków, masz do nich słabość, ale nigdy przenigdy nie będziesz ich już nosić. W szafie kapsułowej nie mogą zabierać cennego miejsca rzeczy za małe lub za duże, niewygodne, bardzo słabej jakości, zniszczone, od lat niemodne lub takie, których zwyczajnie nie lubisz. Nie sprawdzą się w niej również ubrania, które są tak oryginalne, że jednocześnie trudne do zestawienia na różne sposoby z tym, co faktycznie chcesz nosić. Jeśli masz w sobie odwagę i zdecydowanie, by pozbyć się ich wszystkich, jesteś gotowa, by postawić pierwszy krok na drodze budowania szafy kapsułowej. Być może będziesz musiała skonfrontować się z dotychczas popełnianymi błędami zakupowymi. Nie obawiaj się tego – wszystkie z nas mamy wiele takich „na sumieniu”;)

jak zbudować szafę kapsułową

Twoja szafa ma bowiem stać się spójna, przejrzysta i przemyślana, co ułatwi Ci codzienne wybory modowe i funkcjonowanie. Masz z niej „wyciskać” na co dzień jak najwięcej, niczym z cytrynki, a nie przedzierać się przez stosy nigdy nienoszonych ubrań, których składowanie nie daje Ci już żadnej radości. Jesteś warta tego, by wyglądać i czuć się stylowo oraz posiadać szafę, która z Tobą współgra i nie przyprawia Cię o ból głowy;)

Porządki w szafie – i co dalej?

Jak się zapewne domyślasz, takie odgracenie własnej garderoby wymaga nie tylko sporej dozy determinacji i nieco wysiłku, ale także dobrej znajomości siebie i swoich upodobań. Bez niezbędnej wiedzy na temat fasonów korzystnych dla naszej sylwetki oraz sprzyjającej nam palety kolorystycznej, nie sposób stworzyć efektywną i satysfakcjonującą szafę kapsułową. Konieczna jest świadomość, w czym dobrze się czujemy i wyglądamy oraz jaki styl chcemy u siebie wypracowywać. Dobrze jest mieć się kim inspirować, nie kopiując jednocześnie niczyjego wizerunku. Media społecznościowe mogą nam tu przyjść z codzienną pomocą.

sterta ubrań

Niezbędnym krokiem może się również okazać zmiana nawyków zakupowych. Chcąc zbudować szafę kapsułową, musimy stać się znacznie bardziej świadome, uważne, refleksyjne i… wybredne będąc na zakupach! Ekscytację związaną z nabywaniem nowych rzeczy dobrze jest przekuć w satysfakcję z tworzenia wciąż nowych stylizacji z ubrań już posiadanych. Czy ten wysiłek związany z porządkowaniem (i zmniejszeniem!) własnej garderoby oraz pracą nad sobą, swoimi nawykami, przekonaniami i stylem to gra warta świeczki? Cóż, zastanówmy się nad tym!:)

Szafa kapsułowa – czy warto?

Spróbujmy zastanowić się, ile czasu (i nerwów!) może oszczędzić nam każdego ranka dobrze zorganizowana garderoba, z której łatwo komponuje się zestawy ubraniowe! Włożywszy wysiłek w stworzenie spójnej i uporządkowanej szafy kapsułowej, nie skusimy się już tak łatwo na nieprzemyślany zakup stroju, który nijak nie pasowałby do naszej dopieszczonej garderoby. Wiemy już wówczas, co pasuje do nas i do naszej szafy, co w niej mamy, a czego może jeszcze w niej brakuje. To oszczędzi nam nietrafionych i niepotrzebnych wydatków, a każda zakupiona rzecz zostanie efektywnie wykorzystana. Koszt jednorazowego założenia każdej z nich będzie stosunkowo niski, a nasze pieniądze dobrze wykorzystane.

kolorowa szafa kapsułowa

Nie muszę wspominać o tym, że kupując rozsądniej i mniej, wyświadczamy przysługę naszej planecie:) W dobrze zorganizowanej szafie kapsułowej każdy „dół” pięknie łączy się z przynajmniej kilkoma górnymi elementami stroju i odwrotnie – do każdej „góry” dopasujemy różnorodne „doły”. One wszystkie zaś świetnie skomponują się z warstwami, okryciami wierzchnimi, butami i akcesoriami, które posiadamy. Nie grozi nam zatem ani nuda, ani frustracja. Pilnując tego, by w naszej szafie dominowały ubrania trwałe, dobrej jakości. Dorzućmy do tego ponadczasowość oraz spójne w swojej gamie kolorystycznej rzeczy. Inwestujemy w nasz styl i garderobę, która przetrwa niejedne trendowe zawirowania w modzie. Nie pozwalajmy, by władzę nad naszym stylem miały wyłącznie trendy i korzystajmy z nich z umiarem. Czynimy z nich wówczas doskonały dodatek i sposób na odświeżenie naszej garderoby, pełnej wyselekcjonowanych ponadczasowych ubrań.

Błyskawiczna metamorfoza?

Czy totalna rewolucja w szafie to dobry sposób na stworzenie garderoby kapsułowej? Błyskawiczne metamorfozy mogą zapewne kusząco wyglądać w telewizji i dobrze „klikać się” w internecie. Jednakże praca nad własnym stylem i garderobą w realnym świecie oznacza bardziej długotrwały proces, który zagwarantuje jednak także większą trwałość zmian. Poznanie siebie, swojej sylwetki i typu urody oraz upodobań wymaga czasu. Nieraz zawalczyć trzeba z kompleksami i niesprzyjającymi nam przyzwyczajeniami. Zaznajomienie się ze sztuczkami stylizacyjnymi ułatwiających tworzenie zestawów również nie odbywa się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Z trendami trzeba się nieraz przez jakiś czas „opatrzeć”, by nie podążyć za nimi ślepo i przekonać się, co z nami rezonuje. Szukanie „swoich” kolorów nieraz odbywa się na drodze prób i błędów. Do pozbycia się niektórych rzeczy trzeba „dojrzeć”, a na kupno innych odważyć. W tym procesie niecierpliwość nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Pomocne może się okazać natomiast wsparcie profesjonalistki. Jeśli czujesz się nieco zagubiona, ale chcesz rozwijać swój styl i garderobę – zapraszam do kontaktu:)

Jak zbudować szafę kapsułową?

Szafa kapsułowa nie obędzie się bez bazowych elementów dobrej jakości, które znajdą się blisko ciała, jak body, koszulki z krótkim rękawkiem, topy, long sleevy, cienkie golfy itp. „Gór”, wśród których pojawić się mogą również bluzki, koszule i swetry, nie powinno być zbyt wiele i towarzyszyć powinna im podobna liczba „dołów”, takich jak spodnie i spódnice. Znajdźmy złoty środek pomiędzy różnorodnością pozwalającą na rozmaite zestawienia, a spójnością zapewniającą dopasowanie do siebie elementów. Choć jeansy sprawdzą się niemal w każdej szafie, to nie zapominajmy, że występują one w rozmaitych fasonach, a obok nich pojawić się mogą inne rodzaje spodni, jak na przykład cygaretki, szwedy czy bojówki.

budowa szafy kapsułowej w praktyce

Doskonałym rozwiązaniem będzie kupno gotowych zestawów, takich jak na przykład garnitur czy dobrej jakości dres. W całości stanowią sposób na szybką i prostą stylizację, ale rozdzielone na dwie części stanowić będą bazę do kolejnych outfitów. Przyczynią się do spójności garderoby. Jeśli lubisz sukienki, to warto mieć przynajmniej dwie – bardziej elegancką i casualową. Dobrze mieć w swojej garderobie bieliznę w cielistym kolorze, która ukryje się pod każdym kolorem ubrań. Nie sposób wyobrazić sobie szafy kapsułowej bez elementów tworzących warstwy stylizacji, takich jak na przykład marynarka, kardigan czy kamizelka. W przypadku okryć wierzchnich, butów i akcesoriów postawmy na ponadczasowość i trwałość. Zachowajmy umiar, ale nie ograniczajmy się do jednego elementu, bo to uniemożliwi nam tworzenie różnorodnych zestawów. Na przykład sprawmy sobie i płaszcz, i puchówkę, torbę typu shopper oraz torebkę crossbody, buty sportowe, trzewiki na grubszej podeszwie i kowbojki. Są to oczywiście tylko przykłady;)

Gdzie kupować ubrania do szafy kapsułowej?

Trudno wyobrazić sobie szafę kapsułową opartą głównie na poliestrowych i akrylowych elementach w stylu fast fashion. Nie sposób też zbudować ją podczas jednych zakupów w galerii handlowej. Stylowe posiadaczki szaf kapsułowych nie boją się łączyć świetnych jakościowo elementów z drugiej ręki z porządnymi ubraniami wyszukanymi w sieciówkach oraz rzeczami markowymi. Potrafią zgrać elementy niedrogie z tymi bardziej kosztownymi, bo nie wahają się, by zainwestować w jakość. Nie „wyczarowują” swojej szafy w jeden dzień, lecz stopniowo ją budują. Zwracają bardziej uwagę na jakość i styl, niż na logo, ale jednocześnie orientują się w modzie i wiedzą, co w trendach „piszczy”;) Planują swoje outfity z wyprzedzeniem i mają w głowie wiele pomysłów na wykorzystanie posiadanych rzeczy. Nie boją się eksperymentować z tworzeniem zestawów i mają z tego sporo frajdy.

Jak zbudować szafę kapsułową?

Możesz ją stworzyć samodzielnie, albo skorzystać z mojej usługi tworzenia szafy kapsułowej.

Leave a comment