Wady i zalety wełny, zimowy chłód rozgaszcza się, śnieg pokrywa pierwsze dachy, a kalendarzowa zima właśnie stuknęła w kalendarzu. Czas na wyciągnięcie z szafy cieplejszych ubrania. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego wełna jest najlepszym wyborem? Czytaj dalej.

Charakterystyka wełny. Wady i zalety wełny.

Wełna to produkt zwierzęcy, który składa się w 97% z białka i 3% z tłuszczu, co przekłada się na właściwości grzewcze włókna. Słowo „wełna” samo w sobie oznacza sierść owiec. Produkty wełniane są nie tylko wykonane z wełny owczej, ale mogą być uszyte z różnych sierści zwierząt. Owce, króliki, wielbłądy i lamy również oddają swoje futro do wplatania w różne rodzaje wełnianych tkanin. Najpopularniejsza jest wełna owcza, którą można rozpoznać po Woolmarku, uważany za znak jakości. Najszlachetniejszy i najdroższy jest kaszmir, a najbardziej wartościowa jest sierść merynosów. Włókna wełniane są pozyskiwane z sierści zwierząt poprzez czesanie lub strzyżenie. Zebrane futro jest myte w połączeniu ze skrobią ryżową, aby zmniejszyć ich wagę. Kolejnym krokiem jest kilkakrotne czyszczenie i czesane, aby usunąć luźne „niedelikatne” włosy i też usunąć zalegający brudu. Włókna wełniane są następnie gotowe do przędzenia w przędzę.

Zalety wełny

Odporna na ogień

Przypuszczam, że nigdy nie miałaś powodu, żeby wrzucać wełnę do ognia, ale gdybyś to zrobił/a, wełna nie paliłaby się dobrze. Dlatego jest wykorzystywana przez strażaków do gaszenia pożarów pod postacią kocy. Każde włókno wełniane zachowuje pewną ilość wilgoci z powietrza. Nawet to ubranie, które siedzi w szafie kilka dobrych lat:) I to jest znacząca różnica między wełną, akrylem, który jest łatwopalny (jest to syntetyczny materiał, stosowany wymiennie z wełną). Warto też mieć na uwadze, że zimą często spędzamy czas przy kominku, świeczce i z tego względu bezpieczniejsze jawią są ubrania wełniane. Z tego względu jest to najczęściej wybierana materiał w miejscach publicznych, samolotach, hotelach i szpitalach. Ciekawostka, niektóre odmiany wełny np. merino, oferują również odporność na promieniowanie UV.

Odprowadza wilgoć

Nie chodzi o to, że wełna zatrzymuje wilgoć, ale o to, że wełna zachowuje idealną równowagę wilgoci. W rzeczywistości wełna może wchłonąć nawet do 30% wilgoci, bez uczucia ,,mokra”. Z naukowego punktu widzenia można to wytłumaczyć „karbowaną” naturą wełny, która powoduje, że każde włókno styka się z następnym, w przeciwieństwie do zwykłego układania się na płasko (równolegle) innych włókien. Kiedy włókna wełny stykają się ze sobą, tworzą się kieszenie powietrzne, powstaje naturalny izolator.

Antybakteryjna

Kolejną zaletą odprowadzania wilgoci jest fakt, że dzięki temu tworzy naturalnie antybakteryjne środowisko. Jest sucho blisko ciała. Zapobiega to postawaniu roztoczy i bakterii. Rekomenduje się ją osobą mającymi alergię na syntetyki, skórę wrażliwą. Moim zdaniem jest ona świetnym wyborem dla wszystkich i wiem, że czasami pojawiają się głosy że uczula, że drapie i podrażnia, ale moim zdaniem wynika, to z jakości wełny użytej do wykonania danego elementu garderoby. W zależności od grubości włókien wełnianych może być bardzo miękka, alb szorstka w dotyku. Dlatego szukałabym wełny merynosów albo alpaki, jeśli owcza gryzłaby zanadto. I dała jeszcze jedną szanse wełnie!

Elastyczna i trwała

Każde włókno wełniane można zginać do 20 000 razy, zanim w końcu pęknie. Dla porównania włókno bawełniane można zgiąć tylko około 3000 razy. Wełna dość łatwo zachowuje swój naturalny kształt i nie odkształca się. Rzeczy wełniane łatwo wracają do pierwotnego kształtu, pomimo ciągłego noszenia i czyszczenia. Ale ważne jest, żeby prać wełną zgodnie z instrukcją na metce, a przy delikatniejszych odmianach jak np. kaszmir suszyć na płasko.

Ekologiczna

Wełna to odrastająca sierść zwierząt, dlatego można ją uznać za całkowicie zrównoważony surowiec, który nie wymaga szkody dla życia zwierząt ani roślin. Produkcja wełny, to super prosta mieszanka: słońca, wody, trawy i powietrza. Odzież wełniana jest w 100% biodegrawalna. W naturalny sposób rozkładają się w ciągu kilku lat, uwalniając cenne składniki odżywcze z powrotem do ziemi. W przeciwieństwie do wielu innych włókien sztucznych. Nie zapominając o tym, że wełna jest całkowicie odnawialna, ponieważ owce każdego roku wytwarzają nowe runo. Jest miękki i wygodny

Proaktywna

Wełna jest włóknem proaktywnym, tzn. że ​​reaguje na zmiany temperatury ciała. Rzeczy wełniane zatrzymują ciepło zimą i przepuszczają powietrze latem.

plusy i minusy wełny

Wady wełny

Koszt

Sweter z cienkiej wełny może kosztować dwa, a nawet do trzech razy więcej, niż sweter wykonany z włókien syntetycznych. Dlatego najlepiej kupować bazowe elementy garderoby, które dłużej będą słuzyć. (ps: Czym jest baza? O tym będzie w moim kursie styczniowym, na który można się zapisywać pod tym linkiem).

Komfort

Niektóre odmiany wełny mogą być bardzo swędzące dla wrażliwej skóry. Wełna o niższej jakości składa się z krótszych, grubszych włókien, które mają dużo więcej końcówek, które odstają i powodują podrażnienia. Dlatego niektóre gatunki wełny mogą wywoływać alergię. Dla komfortu noszenia wybierz swetry wykonane z bardziej miękkiej wełny, takiej jak Merino.

Mole

Aby zapobiec zjadaniu przez mole wełnianych rzeczy, użyj kulek na mole lub cedrowych wkładek do szuflad.

Pranie

Odzież wełniana podczas prania z wysoką temperaturą i mocnym wirowaniem może się skurczyć, dlatego trzeba poświęcić szczególną uwagę czyszczeniu wełnianych ubrań.

Mam nadzieje, że wady i zalety wełny przekonały Cię do, tego surowca.

Podsyłam linki do artykułów, które mogą Cię zainteresować:

Ubieranie na cebulkę.

Dlaczego wełna gryzie i co z tym zrobić?

Jak wybrać płaszcz? oraz Jak dobrać go do sylwetki?

Leave a comment