Dlaczego wełna gryzie i co zrobić, żeby nie gryzła? Słowo „wełna”, wielu z nas kojarzy się ze „swędzącym sweterem, który gryzie”. Jednocześnie wełna jest jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych używanych w sezonie jesienno-zimowym. Używa się ją do wytwarzania odzieży, czapek, płaszczy, kocy, a nawet bielizny termicznej. Głównym powodem, dla którego wełna jest wszechstronnie stosowana, są jej naturalne i pozytywne właściwości – w tym artykule skupię na pytaniu dlaczego wełna gryzie i co zrobić, żeby nie gryzła. A o cudownych właściwościach wełny możesz poczytać tutaj, a o kaszmirze w tym artykule.

Dlaczego wełna gryzie?

No właśnie dlaczego wełna gryzie? … W zależności od jakości włóka, wełna może być miła i miękka… albo strasznie swędząca. Włókna wełniane charakteryzują się łuskowatą powierzchnią. Gdy ta powierzchnia styka się z naszą skórą, może powodować podrażnienia. Grube, sztywne włókna w kontakcie ze skórą podrażniają ją, a cienkie nie kłują. Średnia grubość normalnej wełny dziewiczej wynosi około 37-40 mikrometrów, ale próg wrażliwości człowieka wynosi około 25-30 mikrometrów. (Oczywiście poziom ,,czułości” może się nieznacznie różnić w zależności od osoby). Grubość włókna wełnianego zależy od rasy, jak i siedliska zwierzęcia, z której pochodzi. W ramach przypomnienia wełna jest pozyskiwane z kóz, królików, alpak, czy też wielbłądów. Jeśli zwierze żyje w chłodnym klimacie, jego włókna wełniane są na ogół grubsze, aby chronić je przed zimnem i ujemnymi temperaturami.

sposób na gryzącą wełnę

Które rodzaje wełny nie gryzą?

Jest kilka rodzajów wełny, która nie powinna podrażniać skóry. Najlepsze cechy w tym zakresie ma wełna merynosów. Owce merynosów pochodzą z Afryki Północnej, ale obecnie można je spotkać również w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej i Afryce Południowej. Wełna pozyskiwana od merynosów jest cienka i karbowana, charakteryzuje się szczególną miękkością. W odróżnieniu od tradycyjnej wełny dziewiczej, włókna wełny merynosów mają grubość od 16,5 do 24 mikrometrów. Falista struktura pojedynczych włókien tworzy w tkaninie komory powietrzne (kieszonki), które nadają wełnie merynosów efekt izolacyjny i regulujący temperaturę. Za ich sprawą wełna merynosów nie podrażnia i cieszy się ogromną popularnością. Ponadto przypomnę, że wełna merynosowa oddycha. Może również utrzymać do 33% swojej wagi w wilgoci, którą następnie powoli odciąga od skóry na zewnątrz. Dodatkowo chłodzi latem i grzeje zimą.

Inne rodzaje wełny, które nie gryzą

Oprócz wełny merynosów są również inne rodzaje wełny, które nie powinny gryźć. Kaszmir – bardzo delikatny, a włókna kaszmirowe są najcieńsze i grzeją 8 więcej niż z wełny owczej. Minusem ubrań kaszmirowych jest cena-są bardzo drogie. Kolejnym rodzajem wełny, który nie będzie podrażnił skóry jest wełna królicza tzw. angora, charakteryzuje się dużą puszystością, jest cienka i bardzo delikatna.

dlaczego wełna gryzie

Co robić jak wełna gryzie?

Dobrym rozwiązaniem jest założenie długiego body, które otuli skórę i spowoduje, że wełniane włókna nie będą się stykały ze skórą. Co prawda ten sposób nie jest skuteczny, jeśli mamy do czynienia a z golfem, który będzie obgryzał w okolicach szyi. Ale może się sprawdzić przy wełnianych kardiganach zakładanych na inne tkaniny czy kamizelkach. W dalszej części pokaże Ci kilka domowych sposobów na gryzący sweter.

Jak uporać się z gryzącą wełną?

Zamoczenie ubrania w odżywce.

Balsam do włosów. Ten produkt w rzeczywistości nie tylko sprawia, że ​​włosy stają się miękkie i delikatne, ale ma też magiczne właściwości w przypadku sfilcowanej wełny, która powoduje swędzenie skóry! Odżywi do włosów zawierają ekstrakty zmiękczające i uelastyczniające włosy. Te same substancje odpowiedzialne za gładkie włosy, działają bardzo podobnie w przypadku włosia zwierzęcego. Łuski wełny po takiej kąpieli w odżywce powinny być przyjemniejsze w kontakcie ze skórą. Najlepiej w misce z wodą w letniej temperaturze (około 1 litra) , rozpuścić 4-5 łyżki odżywki (zadbaj o to, żeby nie było grudek w wodzie) i zamocz ubranie, zostaw je na 30 minut w takiej kąpieli. Później delikatni wypłucz i zostaw sweter do wyschnięcia na płasko. PS: przypominam, że wełna jest delikatna i najlepiej suszyć ją na płasko, żeby ubranie nie zostało zniekształcone spinaczami, sznurkami..

Mleko – sposoby na gryzący sweter.

Choć może się to wydawać nieco dziwne, aby jest skuteczne, chodź przyznam się, że jeszcze nie testowałam, a wiem od babci. Mleko to bardzo skuteczna metoda na zmiękczenie wełny. Dodatkowo ma podobne właściwości jak cytryna, która jest w stanie wybielić białe ubrania i bieliznę. W skrócie: 2 w 1! Zacznij od napełnienia miski mlekiem i zanurz w niej gryzące ubranie. Ilość mleka dostosuj do rozmiaru odzieży i pojemności miski. Później zostaw ubranie na co najmniej godzinę namoczenia. Dokładnie wypłucz pod wodą i mydłem marsylskim.

Zamrażanie gryzącego swetra.

Niska temperatura sprawia, że wełna nabiera miękkości. Jak więc zwiększyć sweter w zamrażalce? Włóż wełniane ubranie do reklamówki, zostaw w zamrażalce na kilka godzin. Nadmiar powietrza upuść i zamknij torbę. Nie ma potrzeby użycia odkurzacza w celu wyciągnięcia powietrza, delikatnie ściśnij worek, żeby nadprogramowe powietrze uleciało. Umieszczenie wełny w zamrażarce pomaga również zapobiegać jej filcowaniu. Jeśli w przyszłości wełna nadal będzie swędzić, proces można powtórzyć, używając najpierw mleka, później odżywki do włosów, a na końcu zamrażarki.

UWAGA!
Wełna może podrażniać skórę, która jest dotknięta chorobami dermatologicznymi jak np. zapalenie skóry. Jeśli twoja skóra po kontakcie z wełna stanje się czerwona, swędząca lub popękana, lepiej zrezygnować z używania wełnianych ubrań i przejść na innego rodzaju materiały np. bawełnę

Mam nadzieję, że wpis o tym ,,dlaczego wełna gryzie” okaże się przydatny. Zachęcam w miedzyczasie do zapisu na newsletter i zgarnięcia e-booka o rodzajach wełny. Również odsyłam do artykułu, co robić, żeby zimą nie było zimno.

Jak prać wełniane ubrania?

Ubrania wełniane wymagają szczególnej troski, dlatego ich pielęgnacja często nastarcza problemów, ale jeśli odpowiedni zadbasz o wełniana rzeczy z Twojej szafy, to wełna odwdzięczy się trzymaniem ciepła i długim pobytem w Twojej szafie. Na pewno nie najlepszym pomysłem jest częste, intensywne pranie wełny, ponieważ włókna wełniane są delikatne. Zaleca się wietrzenie wełnianych ubrań w celu utrzymania ich czystości. Swetry wełniane można prać ręcznie albo w pralce z trybem ,,wełna”. Taki program nie ma szybkiego wirowania, co zapobiega ocieraniu się włókien o bęben czy też inne swetry. Wełniane ubrania nie lubią gorącej wody, dlatego powinno się je prać w temperaturze letniej. Podczas prania ręcznego, ubrania należy ugniatać, a nie pocierać jedno o drugie, ponieważ uszkodzi to wełnę. Do prania najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego preparatów z dodatkiem lanoliny.

jak prać wełniane ubrania

Aby wełniane ubrania nie straciły swojego kształtu, powinno się je suszyć na płasko, np. na rozłożonej suszarce do prania. Ważna też będzie temperatura pomieszczenia do schnięcia – neutralna, a nie gorąca. Nie najlepszym pomysłem jest suszenie wełny na kaloryferze bądź kominku. Swetry mogą po takim suszeniu skurczyć się. Pamiętaj, że wełna nie lubi bardzo ciepłych temperatur.

Leave a comment

error: Content is protected !!