Jak dobrać skarpetki do garnituru?🧦Ten temat jest traktowany z przymrużeniem oka, bo jest to niewielki dodatek męskich stylizacji. Dodatkowo wydaje się być zakryty pod nogawkami spodni. Ale to właśnie takie detale jak skarpety, poszetka, czy krawat👔 są kwintesencją męskiego stylu i jak to w życiu bywa mogą wyrazić więcej niż tysiąc słów‼️ I pokazać że :🤓
1) znasz się na zasadach dess codu📙
2) Twój charakter
3) Twoją kreatywność
4) albo po prostu wyglądać dobrze przy różnych okazjach
Nawet nie wiesz, jak często prywatnie dostaje właśnie pytania o dobór skarpetek do stylizacji.

Kilka słów o grubości skarpet. Jak dobrać skarpetki do garnituru?

Im grubszy materiał spodni, tym dzianina skarpet powinna być grubsza np. grube spodnie np. wełnie noszone zimą/ jeansy – grube skarpety. Cienkie tkaniny, skarpety cienkie.

Faktura skarpet

Generalnie skarpetki powinny być dobrane do sytuacji i całego zestawu. Do wieczornych garniturów, ścisłego dress cod-u – gładkie. Przy czym warto pamiętać, że czarne, gładkie skarpety zakłada się do czarnego smokingu lub garnituru w tym kolorze. W pozostałych sytuacjach, można pobawić się ich fakturą (paskami, figurami geometrycznymi, rożnego rodzaju tłoczeniami itp).

Długość męskich skarpet

Skarpety nie powinny odsłaniać łydki, zwłaszcza te zakładane do garnituru, jeansów i chinosów. Jest to traktowane jako jedno z największych i najczęściej spotykanych przewinień modowych w modzie męskiej. Wynika ono z przeświadczenia, że męska owłosiona łydka nie jest najlepszą częścią ciała do pokazywania. Osobiście jestem przeciwniczką zawstydzania ludzi, ze względu na ciało, włosy itp. Nie ma czegoś takiego jak Policja Modowa, karząca grzywną Panów pokazujących łydkę. Są to zasady dress codu, dla Panów, którzy chcą być eleganccy, ale też rozwiązują wątpliwości, jak nie wiesz jak się ubrać. Chciałabym, żebyś wiedział, że ostateczny wybór należy do Ciebie:) Więc wracając do tych skarpetek i eleganckiego wyglądu , ich optymalna długość powinna sięgać do połowy łydki, albo wyżej.

Podkolanówki

Część Panów lubi dłuższe skarpetki, nawet do kolan (tzw. podkolanówki), za kolano. Wówczas się nie zsuwają. Plus zimą grzeją🙂 Nie koniecznie przy wszystkich rodzajach spodni się to sprawdzi. Sprawdź szerokość twojej nogawki, czy przy tak wysokich skarpetach ich początek nie będzie się odcinał pod wąską nogawką.

Jak dobrać skarpetki do garnituru? 4 zasady

1. POD KOLOR SPODNI

Kolor skarpet powinien być w kolorze/ zbliżony barwą do koloru spodni albo ciut ciemniejsze (jaśniejszy przy jasnych nogawkach). Skarpety tak dobrane są przedłużeniem nogawki, wydłużając optycznie nogę. Ta zasada może się sprawdzić, kiedy optycznie chcesz wyszczuplić nogę. Ponadto jest stosowana w stylizacjach formalnych, gdzie skarpety nie powinny zandatto rozpraszać uwagi, ale też będzie pomocna przy innych okolicznościach, jak nie masz pomysłu na to, jak je dopasować do zestawu. Kiedyś dostałam pytanie – czy musza być gładkie tak, jak spodnie, czy mogą mieć wzorek po sobie? Odpowiedź tak, ale delikatny, raczej wzór nie powinien zawierać kolorowych, dużych printów.

jak dobrać męskie skarpetki
męskie skarpetki jak je dobierać

2. POD KOLOR BUTÓW

Druga bardzo popularna wskazówka, mówi o dobieraniu skarpet do koloru butów lub koloru bardzo zbliżonego do nich. Przekładając teorię na praktykę, masz szare spodnie i brązowe buty, skarpety mogą być szare od kolor nogawek (tak, jak w punkcie pierwszym) albo brązowe, czyli dopasowanie kolorystyczne do obuwia. Jednak przy czarnych butach, zakłada się czarne skarpety, tylko wtedy kiedy spodnie też są w ciemnych kolorach. W przeciwnym razie mogą się prześwitywać pod nogawką przy cienkich spodnich.

czy skarpety powinny być dobrane do butów
skarpety jak je dobrać

3. POD INNY ELEMNT UBIORU

Gdyby tylko była stosowana zasad 1 i 2 , to na rynku nie było aż tylu kolorów skarpet. W związku z tym, jest też i 3 reguła ich dobierania, która mówi, że dobiera się je do innych elementów garderoby. Skarpety można zgrać kolorystycznie z koszula, krawatem, poszetką, paskiem, torbą, czy też wzorem który będzie pojawiał się w zestawie (np. szare prążki). Takie łączenie doda nutkę osobowości, bo można przy szaleć z kolorem, a mimo wszystko wiąz cała stylizacja jest bardzo spójna kolorystycznie. Moim zdaniem również jest bardziej nowocześnie, odchodząc od klasyki łącznia skarpet.

4. OD CZAPY

Nie miałam pomysłu jak nazwać ostatnią propozycję ich łączenia. Więc pomyślałam sobie, że ta reguła jest od czapy. Skarpet nie dobiera się do niczego, co masz na sobie. Stawia się na to, żeby były wyrazistym elementem w stylizacji. Ich zadaniem jest przyciąganie uwagi, budowanie ciekawości czy tez wyróżnika stylu (możesz być Panem X, o który ,,plotka” głosi, że ,,ma zawsze odjechane skarpety”). Przy bardzo eleganckich strojach i formalnych spotkaniach najlepiej sprawdzi się klasyka, czyli punkt 1 i 2. Czy wyobrażasz sobie Jamsa Bona w żółtych skarpetach?

Leave a comment