Moda dla dojrzałych kobiet. Co przychodzi Wam na myśl, gdy czytacie tytuł taki, jak ten powyższy? Moda dla dojrzałych kobiet… Czy spodziewacie się porad co wypada, a czego nie wypada nosić „w określonym” wieku? Być może ktoś ma nadzieję na precyzyjne wskazówki i szczegółowe listy kolorów czy fasonów… Może ktoś inny liczy na kilka zakazów i nakazów. Czy istnieje jakaś magiczna granica, po przekroczeniu której pewne kroje, barwy czy akcesoria należy nieodwołalnie pożegnać? Czy dostosować się trzeba wówczas do jakichś odgórnie ustalonych, niepodważalnych wymogów, oczekiwań, standardów?… Gdzie przebiega ta granica? Czy wyznaczają ją czterdzieste, pięćdziesiąte czy może sześćdziesiąte urodziny? Czy w ogóle zależy ona od liczby świeczek na torcie? I przede wszystkim… czy taka granica ma w XXI wieku w jakąkolwiek rację bytu?

kolorowe ubrania dla kobiet po 40

Dlaczego moda dla dojrzałych kobiet?

            Jestem przekonana, że warto zadać sobie powyższe pytania. Każda z nas może odpowiedzieć sobie na nie nieco inaczej. Faktem jest, że dojrzałe kobiety poszukują wskazówek odnośnie stylowych oraz zakupowych wyborów. Nierzadko mają wątpliwości, czy modowe porady w czasopismach, telewizji czy internecie są skierowane także dla nich. Część z nich czuje się zmieszana, gdy wytyczne te zobrazowane są stylizacjami zaprezentowanymi na bardzo młodych modelkach. Dojrzałe kobiety mogą też czuć się nieco zagubione pośród licznych nowych trendów. Nieraz podchodzą do nich z dużą rezerwą, obawami czy wręcz niechęcią. Nie są również czasami pewne, czy rzeczy zgromadzone przez lata w ich szafach są jeszcze modne, czy też może trącą już myszką… Inne potrzebują po prostu nieco inspiracji czy odświeżenia swojej garderoby i stylu. Jeśli należysz do którejkolwiek z tych grup i trafiłaś na ten artykuł, zapraszam Cię serdecznie do dalszej lektury:)

wzorzysta sukienka dla kobiety w dojrzalym wieku

Gdzie przebiega granica?

            Czy będzie banałem, jeśli napiszę, że każda z nas ma swoją własną, niepowtarzalną historię, sytuację życiową i osobowość? Zawężając, grupa kobiet postrzeganych jako dojrzałe, także nie może zostać uznana za jednorodną. Zaszufladkowywanie, czy „wrzucanie do jednego worka” nie może tu mieć miejsca. Co więcej, świat kobiet dojrzałych nigdy chyba dotąd nie był tak zróżnicowany. Nie sposób zatem wyznaczyć drobiazgowe zasady, którymi powinny się one stosować w swoim ubiorze. Powiedziałabym wręcz, że wiek może być obecnie jednym z mniej istotnych czynników w doborze stylizacji.

styl monichi belucci

Znacznie ważniejsze będą sylwetka, typ kolorystyczny kobiecej urody, osobowość i temperament. Ogromne znaczenie mają upodobania odnośnie stylu, tryb życia, czy wreszcie okazja, do której dostosowuje się swój outfit. A i zasady odnoszące się do tych wszystkich czynników można przecież przy odrobinie kreatywności i estetycznego wyczucia łamać! Ośmielę się napisać, że granica wieku, o której pisałam, znajduje się przede wszystkim w naszej głowie. Zależy oczywiście od tego, jak kobieta czuje się ze sobą, od jej poczucia własnej wartości i pewności siebie. Odczuwamy chyba podskórnie, że gdy te cechy są na bardzo wysokim poziomie, kobieta (niezależnie od wieku) ubrana w dowolnym stylu może prezentować się świetnie. Promienieje i inspiruje. Nie bez znaczenia są jednak posiadane przekonania, kompleksy (lub ich brak) i wspierające (bądź niestety nie) otoczenie.

Co kobiecie wypada nosić po 50 i 60?

            Czy spotkałyście się już z określeniem, że „w pewnym wieku” coś kobiecie „wypada” lub czegoś „nie wypada” nosić? Zachęcam, by przyjąć odmienną perspektywę. Zamiast traktować upływ lat jako modowe „ograniczenie” czy pewną „stratę”, spojrzeć na niego inaczej. Potraktować go jako wzrost doświadczenia oraz świadomości siebie i swojego gustu. Praca nad sobą i swoim własnym stylem, poznawanie siebie i swoich preferencji modowych, wymaga czasu. Może to wręcz stanowić o pewnej przewadze kobiet dojrzałych.

moda dla kobiet po 50

Jeśli jest zatem coś, na co dojrzałej kobiecie „wypada” postawić, niech będzie to po prostu jakość. Jeśli powinna ona z czegoś zrezygnować, niech będą to wyłącznie te ubrania i dodatki, które nie służą jej urodzie, komfortowi i pewności siebie. Wyobraźmy sobie na przykład mini spódniczkę. Czy zestawiona z bardzo wysokimi szpilkami, bluzką z głębokim dekoltem i krzykliwą biżuterią będzie stanowić stylizację odpowiednią dla kobiety w dojrzałym wieku? Zapytam inaczej – czy jest to w ogóle stylowy outfit dla kobiety w jakimkolwiek wieku? Kobieta dojrzała będzie już zapewne wiedziała, że liczą się równowaga, balans i harmonia. Nie warto wszystkiego odsłaniać, ale i nie warto chować się całej w workowatych fasonach. I to niezależnie od wieku. Dobrze jest grać proporcjami. Jeśli ubieramy bardziej dopasowany dół, to warto zestawić go z nieco luźniejszą górą i na odwrót.

Jak wyglądać stylowo w dojrzałym wieku?

            Kobiety dojrzałe mają pełne prawo być wymagające podczas ubraniowych zakupów i tworzenia swojej garderoby. Często nie chcą się już godzić na słabej jakości tkaniny, kiepsko odszyte ubrania, prujące się szwy, wiszące guziki, uwierające buty i tandetne akcesoria. Mają spore doświadczenie w kupowaniu i pielęgnacji swojej odzieży. Wiele nauczyły się zapewne zarówno na swoich, jak i cudzych błędach. Jednocześnie wiedzą też, że taki modowy czy zakupowy błąd to nie koniec świata.

styl dla kobiet po 60

Są świadome, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z efektem WOW. Wiedzą, że niedroga rzecz nie musi wyglądać tanio. W swoich szafach znajdą zapewne niejedną perełkę, która oprze się zmiennym krótkotrwałym trendom. Być może będzie to odzież lub buty ze skóry, jedwabna bluzka o ponadczasowym kroju, dobrej jakości  marynarka, kaszmirowy sweterek, markowa torebka, złota lub srebrna biżuteria. Być może nieraz najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie połączenie lepszej jakości oraz ciekawych faktur z większą prostotą. Doskonałym przykładem będą tu monochromatyczne total looki.

Zmiany. Moda dla dojrzałych kobiet

            Czy znacie osoby, które – mimo upływu lat – „utknęły” w jakimś określonym stylu, fasonach i kolorach? Niektóre z nich nie dostrzegły, że zmieniła się ich sylwetka, styl życia, a nawet poglądy czy charakter. Przychodzą Wam na myśl osoby, które nie dały sobie prawa, by zainwestować w siebie, swój wizerunek i samopoczucie? Sądzę, że jedną z ważniejszych zasad modowych dla kobiet dojrzałych będzie otwartość na zmiany. I będą to zarówno zmiany zachodzące w samej kobiecie, jak i w panującej modzie.

sukienki dla kobiet w dojrzalym wieku

Zmiany mogą napawać niepokojem, ale mogą być też wspaniałą przygodą. Być może przez wiele lat słyszałaś na przykład, że nigdy nie wolno Ci łączyć srebra ze złotem? Być może trwałaś w przekonaniu, że łańcuszek musisz połączyć koniecznie z idealnie pasującą do niego bransoletką i kolczykami z zestawu, a torebkę z butami o identycznym kolorze i fakturze? Może ktoś wmówił Ci, że jesienią i zimą nie nosi się w ogóle jasnych kolorów? Lub, że „w pewnym wieku” nie ubiera się już jeansu, spódnic przed kolano, sneakersów, czy na przykład ramonesek? Czy to nie ulga pozbyć się tych zupełnie nieaktualnych już przekonań? Być może jakaś osoba zniechęciła Cię do jakiegoś koloru lub fasonu, którego sama bardzo nie lubiła?

Możesz mieć na przykład pewne uprzedzenia do modnego obecnie koloru brązowego i nie dostrzegać przez to jego potencjału. Co najgorsze, ktoś mógł wtłoczyć Ci jakiś kompleks odnośnie Twojego wyglądu… Mógł on być odzwierciedleniem jego własnych problemów czy uprzedzeń. Czy nie byłoby cudownie odrzucić te uwierające modowe ograniczenia i poeksperymentować trochę ze stylem?:)

Jakie ubrania i fasony odejmują lat?

            Czy efekt „odmłodzenia” powinien być tym, czego przede wszystkim poszukuje kobieta dojrzała? Niekoniecznie. Z jednej strony próbujemy odjąć sobie kilka lat (i często też kilogramów) naszymi stylizacjami. Odpowiednie stroje i sztuczki stylizacyjne mogą nam w tym pomóc. Warto jednak pamiętać, że kobieta żyjąca i ubierająca się w zgodzie ze sobą będzie prezentować się znacznie lepiej, od tej, która stara się „za bardzo” i „za mocno”. Bezrefleksyjne uleganie kultowi młodości i brak zgody na własną metrykę mogą poskutkować nieco groteskowymi czy przerysowanymi stylówkami.

ubrania dla kobiet dojrzalych

Przesada i przebieranie się za kogoś, kim nie jesteśmy, nie odświeżą naszego stylu i wizerunku. Warto też orientować się w modzie i asortymencie sklepów. Dobrze jest wybierać z nich to, co faktycznie nam służy i odpowiada, a nie ślepo podążać za krótkotrwałymi trendami. Te długotrwałe natomiast, w połączeniu z ponadczasową klasyką, mogą stać się podstawą stylowej garderoby. Wówczas trendowy akcent, wyrazisty kolor czy modowe akcesoria mogą dodać świeżości stylizacji, nie przytłaczając jej. Z pewnością natomiast nie warto próbować łączyć zbyt wielu modowych trendów w jednej stylizacji.

Czego nie nosić w dojrzałym wieku?

            Moda dla dojrzałych kobiet to rzeczy, które odejmują lat – krojem, kolorem czy fasonem. Są jednak takie elementy stylizacji, które nie przysłużą się kobietom dojrzałym. Dodadzą lat, zamiast pomóc wyglądać jak najlepiej dla danego wieku. Będą to z pewnością fasony, które czasy świetności mają już za sobą. Może to być na przykład bluzka z gumką poniżej pasa, przylegający żakiet z baskinką, obcisłe bolerko z krótkim rękawkiem, bardzo wąska i taliowana biała koszula, spodnie rurki z obniżonym stanem czy ciasne rybaczki. Źle dobrana bielizna odznaczy się niekorzystnie na ubraniach. Prześwitujące ubrania, które wcale nie miały być przejrzyste, nie  będą stylowe. Uroku nie dodadzą niewłaściwie dopasowane kolory czy spore, niemodne wzory.

Warto pamiętać, że czerń nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich typów urody, bo łatwo podkreśla zmęczenie i wszelkie niedoskonałości cery. Jej najprostszym do zastosowania zamiennikiem jest granat. Dojrzałej sylwetce nie sprzyjają obcisłe, a zwłaszcza zbyt małe ubrania. Dają one zazwyczaj efekt odwrotny do upragnionego i uwypuklają wszelkie niedoskonałości figury. W stroju dobrze jest zastosować choć jedną sztuczkę stylizacyjną, dostylizować nasze ubranie. Będzie to na przykład podwinięcie rękawów, włożenie lub częściowe wetknięcie bluzki w spódnicę bądź spodnie, użycie paska itp. Bez tego outfit będzie się wydawał niedopracowany. Dobrze jest też doceniać wartość dodatków i warstw w stylizacjach. Ważnym elementem są buty, które szczególnie powinny łączyć wygodę z nowoczesnym fasonem.

Jeans

            Tkaniną kojarzoną z młodzieńczym duchem, a jednocześnie nadającą się do noszenia w każdym wieku, jest jeans. Święci on aktualnie w modzie triumfy. Pojawia się w tak wielu fasonach, że każda kobieta może znaleźć coś dla siebie. Spotkamy jeansowe kurtki, sukienki, spódnice, kamizelki, a nawet torby. Warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które podam na przykładzie spodni jeansowych. Producenci nierzadko starają się zaoszczędzić w procesie produkcji ograniczając liczbę metalowych nitów w kieszeniach spodni, zmniejszając ilość bawełny w składzie bądź wszywając bardzo krótki zamek błyskawiczny. Nie sprzyja to stylowemu wyglądowi spodni. Zbyt duże i liczne rozdarcia lub nienaturalnie wyglądające, laserowo wykonane przetarcia na spodniach mogą prezentować się nieco tandetnie. Taki sam efekt dać mogą umieszczone na jeansach sztuczne kryształki czy wzorzyste aplikacje. Na przykładzie spodni jeansowych możemy przekonać się, że w modzie często warto postawić na jakość, prostotę i ponadczasowe kroje.

Inspiracje modowe dla dojrzałych kobiet

            Jestem przekonana, że warto odnaleźć osoby, którymi kobieta dojrzała może się inspirować. Mogą to być wokalistki, aktorki, osobowości telewizyjne, kobiety polityki czy biznesu, a także dojrzałe instagramerki. Dobrze, gdy są w podobnym wieku, prezentują się jednocześnie na stylowe i autentyczne, a także motywują nas do rozwijania swojego stylu. W przypadku modowych wątpliwości można sobie zadać wówczas pytanie, czy podziwiana przez nas osoba ubrałaby daną rzecz. Na myśl przychodzić mogą wówczas odpowiedzi: „To by jedynie dodało jej lat i kilogramów!”, „Wydawałaby się w tym całkowicie pozbawiona energii!”, „Prezentowałaby się niedbale…”, „Nigdy by czegoś takiego nie wybrała!”. Może to być znak, że czas, by pozbyć się danego ubrania i poeksperymentować z własnym stylem. Początek nowego roku stanowi ku temu doskonałą okazję. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się w tym profesjonalna pomoc, zapraszam Cię serdecznie do kontaktu🙂

jakie kolory przy siwych wlosach

Czym jest dla Ciebie moda dla dojrzałych kobiet?

Leave a comment

error: Content is protected !!