Wady i zalety akrylu, zanim przejdę do sedna, chciałam Ci trochę opowiedzieć o historii akrylu, skąd się wziął, jak jest różnica między akrylem a poliestrem, czy akryl w ubraniach może uczulać i najważniejsze. Zaparz herbatę i zostań ze mną przy lekturze.

Co to jest akryl?

Akryl, który w branży odzieżowej jest znany pod kilkoma nazwami: akrylonitryl, orlon, albo poliakrylonitryl (PAN). Jest to wszechobecne dziś włókno syntetyczne. Akryl został wynaleziony w latach ’40 XX (1931) wieku przez firmę DuPont, która prowadziła w swoich laboratoriach badania na temat polimerów syntetycznych. Cechą charakterystyczną akrylu jest krystaliczna czystość, jej współczynnik to 93% . Dlatego akryl jest odporny na wodę i promienie UV, ma niską gęstość, jest alternatywą dla szkła. Pierwotne jego zastosowanie były w samolotach pod postacią okien. Masowa produkcja akrylu przypada na lata pięćdziesiąte, również w tym samym okresie czasu zaczyna być powszechnie wykorzystywany w branży odzieżowej. Akryl jako sztuczne włókno, miało początkowo zastąpić wełnę, ale nie udało się to, ponieważ za sprawą rozwoju technologicznego i większej świadomości ekologiczne, co raz, a raz wychodzą niuanse o akrylu.

Akryl – tkanina syntetyczna

Tkanina akrylowa zawiera 100% włókien syntetycznych. Czasami producenci mieszają ją z włóknami naturalnymi, aby nadać włókowi dodatkowe właściwości, jak np. przewiewność. Ten całkowicie sztuczny materiał często przypomina swoją fakturą wełnę. Dlatego akryl bywa mylony z wełną. Włókno akrylowe jak większość tworzyw sztucznych pochodzi z ropy naftowej

Niektórzy konsumenci z powodów ekologicznych unikają się włókien syntetycznych. Akryl to plastkik, który nie ulega biodegradacji, dlatego, jego produkacja jest związana z zanieczyszczeniem środowiska. Na poziomie mikrozanieczyszczeń, powodowanych przez niewwielkie, prawie niewidoczne cząstki plastiku również plastk znajduje się w naszym organiżmie. Pewnei zapytasz jak to mozliwe? Z włókien akrylowych spływające niewielkie czastki plastiku Niektórzy konsumenci z powodów ekologicznych unikają się włókien syntetycznych. Akryl to plastik, który nie ulega biodegradacji, dlatego, jego produkcja jest związana z zanieczyszczeniem środowiska.

Na poziomie mikrozanieczyszczeń, powodowanych przez niewielkie, prawie niewidoczne cząstki plastiku również plastik znajduje się w naszych ciałach.  Pewnie zapytasz jak to możliwe? Z włókien akrylowych spływające niewielkie cząstki plastiku do pralki, a one z koli do wody, która jest planktonem dla ryb, ale też wodą pitna dla innych zwierząt, a to z kolei powoduje, że my spożywamy cząstki plastiku. Dodatkowo proces tworzenia włókna akrylowego wymaga toksycznych chemikaliów, które również są winowajcami zanieczyszczeń i problemów zdrowotnych wśród ludzi. Z ciekawostek dodam, że sam akrylonitryl jest czynnikiem rakotwórczym, chociaż chce zaznaczyć, że żadne badania nie powiązały go bezpośrednio z jakąś przyczyną raka. Produkcja akrylu jest znacząco tańsza niż wełny! Nie ma kosztu pielęgnacji, karmienia zwierząt.

Wady i zaletu akrylu

Jak każde włókna, tak i akryl na swoje plusy i minusy. W dalszej części omówię lepiej wady i zalety akrylu, bo nie wszytko jest zero jedynkowe.

plusy i minusy akrylu

Zalety akrylu:

  • Jest tani, ponieważ nie wymaga utrzymania zwierzęcia, jego codziennej pielęgnacji, karmienia i wyprowadzania. umówmy się, że nie każdego stać na nowy sweter, a z drugiej ręki nie zawsze można znaleźć coś w swoim rozmiarze, czy kolorze.
  • Nie gniecie się, dlatego można w nim spędzić cały dzień, a wygląda dobrze.
  • Można go prać w pralce, co jest dużym ułatwieniem w utrzymaniu czystości, ponieważ wełniane ubrani są bardziej delikatne i ich pielęgnacja wymaga szczególnego sposobu prania, suszenia i przechowywania, co często jest problematyczne.
  • Łatwo się farbuje.
  • Nie powinien podrażniać skóry.
  • Mole nie jedzą akrylowych ubrań, nie ma ryzyka zalęgniecia się robactwa w szafie.

Wady akrylu:

  • Zimno. Ubrania z akrylu nie grzeją, jest w nich zimno. Mogą wyglądać na grube i ciepłe, ale to tyko złudzenie optyczne i powiedzenie, że klient kupuje okiem. Przy ujemnych temperaturach akryl nie tworzy warstwy termicznej.
  • Niska higroskopijność (odpycha wodę). Podobnie jak poliester i nylon, tkanina akrylowa, nie chłonie potu. Jest na bazie plastiku, pamiętaj o tym, co napisałam wcześniej i gdzie był stosowany (okna w samolotach). W związku z tym pot nie jest wchłaniany prze materiał, jak np. w przypadku wełny czy bawełny. I też ten pot nie jest nigdzie odparowany, bo akryl pokrywa ciało tworząc ,,skorupkę”. Daje to uczucie zimnego potu. Higroskopijność akrylu to zaledwie 1-2%, czyli jak szybko chłonie wodę.
  • Potliwość. W syntetycznych tkaninach blisko ciała nasza skóra nie oddycha, w związku z tym możesz mieć wrażenie duszności, jeśli przegrzejesz organizm np. wchodząc po schodach.
  • Pochłania zapachy. Dlatego rzeczy wykonane z akrylu wymagają częstszego prania.
  • Elektryzuje się, dlatego włosy stoją:)
  • Peelingowanie się. Te tanie i bardzo niskiej jakości swetry bardzo szybko się mechłacą. Pozostawiają małe, drobne kuleczki materiału, które wyglądają bardzo nie estetycznie.
  • Łatwopalność. Tkanina akrylowa jest również łatwopalna i może być niezwykle trudna do zgaszenia, podczas gdy wełna jest niezwykle trudna do zapalenia. Oznacza to również, że tkanina akrylowa częściej tworzy elektryczność statyczną i przywiera.
  • Brzydko się starzeje, po kilku praniach pojawiają się kuleczki na tkaninie, a kolor robi się wypłowiały.

Czy akryl w ubranich jest szkodliwy? Czy akryl uczula?

Jeśli założysz akrylowe ubranie bezpośrednio na skórę i zobaczysz, że pojawia się wysypka na skórze, możesz mieć prawdopodobnie alergię na włókna syntetyczne. Alergeny zawarte w tym materiale mogą podrażniać skórę, w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem są włókna naturalne – wełna, kaszmir.

wady i zalety akrylu

Czy akryl gryzie?

Zazwyczaj nie, większość tkanin akrylowych nie powinno powodować swędzenia. Rozwój technologi spowodował, że włókno akrylowe jest super cienkie, miękkie i wygodne, co za tym idzie, nie irytuje skóry łuskami. Często alergikom poleca się akryl, zamiast wełny, dlatego tutaj sprawdzi się przysłowie ,,najlepiej sprawdź na własnej skórze”:)

różnice miedzy poliestrem a akrylem

Różnice między akrylem a poliestrem

Nie można postawić znaku równości między akrylem i poliestrem, ponieważ mają inne wiązania w swoim składzie, mimo, że przechodzą przez niemal identyczne procesy produkcyjne. Obie tkaniny mają wiele wspólnych cech, to odmienna struktura chemiczna sprawia, że mają swoje unikalne właściwości. Zacznijmy od podobieństw między nimi. Obie tkaniny pochodzą z ropy naftowej, są syntetyczne i wytwarzane przez człowieka. Ale poliester przechodzi również przez proces polimeryzacji, który zamienia ciąg monomerów w polimery lub plastik. A to wpływa na wytrzymałość obydwóch włókien, dodatkowa polimeryzacja powoduje, że poliester jest bardziej wytrzymały, niż akryl.

Dlatego ubrania z akrylu mogą się łatwiej kurczyć, ale też kulkować (mechłacić). Poliester ma zdecydowanie znacznie większą wszechstronność i zastosowanie, chociaż to akryl zapewnia więcej ciepła. To akryl jest wykorzystywany zimą częściej niż poliester, ze względu na to, że nie przepuszcza ciepła, dlatego ciepło wytworzone przez ciało nie ulatuje, ale minusem jest brak przewiewności,a to powoduje nie przyjemny zapach przy dużej potliwości, bo skóra nie oddycha.

Leave a comment