Jak przygotować ubrania do oddania dla uchodźców? Pomysł na artykuł zrodził się spontanicznie pod wpływem bieżących wydarzeń i widząc ile osób oddaje ubrania uchodźcą, pomyślałam dodać kilka słów od siebie i pokazać jak lepiej przygotować ubrania.

Zacznę od tego, że można pomóc przynosząc rzeczy do punktów dla uchodźców albo organizacji, które angażują się w pomoc. Ale również rzeczy do podarowania przygotowujemy lokalnie – wiedząc, że w danej miejscowości ktoś zaopiekował się uchodźcami albo jest ośrodek, który im pomaga. Jeśli pomagamy lokalnie, to dobrze wiedzieć kim są osoby którym udzielamy pomocy ile mają lat, płeć, super jeśli znamy więcej szczegółów jak np. wzrost.

Jak przygotować ubrania do oddania?

Wyprać / Wyczyścić ubrania

Rzeczy, które posyłamy dalej, powinny być wcześniej wyprane. Osoby, które znajdują schronienie w Polsce, mogą nie mieć warunków, żeby przeprać ubranie przed użyciem, albo mieć natychmiastową potrzebę ich założenie. Dlatego wszystkie rzeczy powinny być w takim stanie, żeby można było je od razu użytkować. Poza tym wolontariuszom przyjemniej i łatwiej segregować, rzeczy, które są czyste i mają przyjemy zapach, niż ubrania brudne i śmierdzące.
PS: Ubrania w każdym rozmiarze są potrzebne, osoby w potrzebie mają różne ciała, nie zapominajmy o tym! Po rozmowie z wolontariuszką dodam, że jest duże zapotrzebowanie na ubrania dla kobiet i dzieci, a jeśli idzie o mężczyzn, to są to głównie nastolatkowie i miejmy to na uwadze, że nastolatek źle będzie się czuł w ubraniach z innej epoki jak np. kabot.

Warto też pomyśleć o przeglądnięciu kieszeni, przegródek w torebkach, żeby nie było tam nie potrzebnych rzeczy, ale też, żeby samej nie zgubić jakiś ważnych dokumentów np. prawo jazdy. Teraz przyznać się komy zdarza się zostawić kartę płatniczą w kurtce i szukać jej przez tydzień?:)

Po drugie można na kartonie, oddając rzeczy napisać coś więcej, na temat ubrań, które tam są np. jeśli są to rzeczy z Twojej córki – napisać wiek, wzrost, nastolatka/ dziecko itp, to może pomóc przy segregacji rzeczy.

Naprawić ubrania

Do rzeczy dla uchodźców, mogą trafić ubrania uszkodzone. Czego osobiście nie rozumiem. Skoro my w nich nie chodzimy, bo zamek nie działa, to osoba, do której trafi też, będzie miała problem z wykorzystaniem spodni z uszkodzonym zamkiem. Dlatego czyniąc dobro, starajmy się robić to dobrze. Warto taką rzecz zanieść do krawcowej przed oddaniem, albo samodzielnie przyszyć brakując guzik itp. Mam świadomość, że czasami z lenistwa sami dla siebie tego nie robimy, ale tutaj apeluje o wyjście poza swój ,,ja”. I starać się realnie pomagać:) Nie oczekujmy, że uchodźcy będą mieli igły i nitki, a organizacje charytatywne szwaczki:) Jak jeszcze przygotować ubrania do oddania?

Komplety

Ubrania, które tworzą zestawy jak np. garsonki, garnitury czy dresy, dobrze jest spakować w taki sposób, że to jest oczywiste, że tworzą komplet np. umieścić je w przezroczystym worku i opisać np. komplet-wymiary. Ułatwiamy prace innym , ale też dajemy ubranie, które w zestawie ma duży potencjonał do ponownego wykorzystania. My wiemy najlepiej, co oferujemy, znamy swoje wymiary, dzięki temu, tym rzeczą łatwiej będzie znaleźć nowy dom i realnie pomóc komuś. 

Buty

Przed nadaniem im drugiego życia – dobrze je czyścimy, zwłaszcza podeszwę, jeśli były wcześniej używane. Możemy też pokusić się o wymianę wkładki. Wszytko, co nam przyjdzie do głowy, żeby te buty jak najlepiej mogły się przydać. Dobrze też je skompletować i połączyć razem. Buty sznurowane związać za pomocą sznurówek (ps. sprawdź proszę przed posłaniem dalej stan sznurówek, czy nie trzeba ich wymieć). A pozostałe obuwie związać ciasno gumkami, albo spiąć klamrami. Pamiętajmy, że obuwie lubi się gubić, dlatego starajmy się przeciwdziałać temu.

Tak nawiasem dodam, że najlepsze buty do podarowania to te, które wydawały się miłością od pierwszego wejrzenia, a po 2-3 wyjściach leżą w szafie. Również w przypadków butów jest potrzebny szeroki przekrój, od najmniejszych po największe, jak i te dla osób z szeroką stopą.

Akcesoria

Dodatki dobrze wyglądają na każdym, dlatego tutaj nie strzelimy ,,gafy”! Takie rzeczy jak torebka, korale, szalik, czy fajny krawat mogą sprawić, że osoba otwierająca paczkę uśmiechnie się. To nie są rzeczy pierwszej potrzeby, ale wpływają na samopoczucie, trochę normalności w tych ,,dziwnych czasach” 🙂 PS: upewnij się, że każdy dodatek się kompletny i sprawny oraz dobrze zapkauj żeby np. naszyjniki nie uszkodziły się w kartonie, albo torebka nie porysowała.

Czego nie dajemy?

Prawdę powiedziawszy, aż głupio mi o tym pisać, ale czytając relacje wolontariuszy z granicy, jest to konieczne.

-używanej bielizny, majtek, rajstop i skarpet. Takie rzeczy najlepiej kupić. Są to rzeczy bardzo intymne i to normalne, że kogoś może brzydzić używanej bielizny osobistej po kimś.

-rzeczy z motywem militarnym, mogą się źle kojarzyć

-ubrań wizytowych np. suknie ślubne

-rzeczy brudnych, zniszczonych. Wolontariusze będą mieć problem z ich zutylizowaniem.

PS: zawsze przejrzeć karton, który chcemy oddać

Jeżeli idzie o ubrania dla dzieci i niemowlaków, odsyłam do artykuły, który w wyczerpujący sposób omawia rzeczy dla najmłodszych.

A tutaj dołączam jeszcze opinie jednej z wolontariuszek, która pracuje przy segregacji ubrań, a jestem z nią w kontakcie na Instagramie.

Generalnie chodzi o to, żeby rzeczy były: czyste, niepodarte, w miarę na czasie jak chodzi o styl i porę roku, bez motywów militarnych 🙂 Warto przemyśleć, co się daje, żeby wolontariusze nie mieli dodatkowej pracy z wyrzucaniem brzydkich, brudnych rzeczy i zastanawianiem się, jak to zutylizować. To nie jest sposób, na pozbycie się rzeczy, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Dajemy to, co nas samych by ucieszyło 

Wolontariuszka

Co może być potrzebne?

  • Koce, śpiwory, ręczniki, pościel, karimaty
  • Kurki damskie i meskie (mamy środek zimy)
  • Bielizna damska, męska i dziecięca
  • Środki higiniczne
  • Ładowarki, powerbanki, baterie

Jak można pomóc Ukrainie?

Poprzez wspieranie organizacji charytatywnych, które angazują się w działania. Wymieniam kilka najważniejszych.

Polski Czerwony Krzyż jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

,,W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.”

Lekarze bez granic

Lekarze bez Granic to międzynarodowa, niezależna medyczna organizacja humanitarna prowadząca działania w 88 krajach na świecie.

Polska Akcja Humanitarna

Pomagają ofiarom kryzysow humanitarnych spowodowanych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi.

United Help Ukraine

Wolontariat non-profit zajmujący się dystrybucją zaopatrzenia medycznego, żywności i darowizn dla Ukraińców i uchodźców na terenie Ukrainy. Wpiera rodziny ukraińskie, które straciły żołnierzy na wojnie.

Jeśli artykuł ,,Jak przygotować ubrania do oddania” uważasz za użyteczny, proszę podeślij go dalej znajomemu/znajomej, który/a chce podzielić się ubraniami, żeby odpowiednio je przygotował/a.

Leave a comment