Historia bikini od starożytności, poprzez okres międzywojenny, powojenny i kluczowe momenty jego popularyzacji. Na początku wyjaśnię, co to jest bikini. A później przedstawię kluczowe momenty w jego powstaniu. Bikini to nazwa dwuczęściowego damskiego kostiumu plażowego, w skład którego wchodzą figi i biustonosz.
Co było przed bikini? Historia bikini w starożytności.
Na poziomie ikonograficznym istnieją świadectwa dwuczęściowych kostiumów w słynnych rzymskich mozaikach Villa Romana del Casale na Sycylii. Mozaiki prezentują kobiety uprawiające sport i można się domyślić, że dwuczęściowe stroje miały im służyć podczas aktywności fizycznych. Opaska podtrzymywała biust, który mógł się przemieszczać podczas ćwiczeń i powodować dyskomfort (dziewczyny wiecie, o co idzie z piersiami). Więc funkcja tego elementu garderoby, nie służyła do opalania, tak jak obecnie bywa wykorzystywana, ale to trzymania piersi w ruchu.
…historia bikini… ciąg dalszy
W kolejnych stuleciach damskie stroje plażowe zakrywały kobiece ciało, aż do lat 20. XX wieku. Wówczas Coco Chanel zaproponowało nowy standard piękna związany z opalaniem i jako pierwsza powiedziała, że kobieta jest piękna tylko wtedy, gdy jest cała opalona. Wprowadziła jedną z najważniejszych innowacji w historii mody, strój kąpielowy: do kolan (szorty), z koszulami i zdecydowanie z głębokim dekoltem. Nowością był też materiał, elastyczny dżersej i głębokie dekolty na plecach. W latach ’20 dom mody Erté zaczyna się specjalizować się w strojach kąpielowych, a jego działalność nabiera rozpędu zbierając coraz więcej zamówień.
Skąd nazwa bikini?
W 1932 roku paryski projektant mody Jacques Heim po raz pierwszy stworzył znacznie mniejszy kostium kąpielowy niż dotychczasowe modele. Wywołało to wówczas spore poruszenie: ze względu na swój niewielki rozmiar nieprzypadkowo nazwano go Atomem i reklamowano jako „najmniejszy kostium na świecie”. Zasadniczo było to bikini, składało się z biustonosza z falbankami oraz krótkich spodenek z wysokim stanem. Jednak ten strój nie cieszył się dużym zainteresowaniem kobiet i nie został przyjęty z wielkim sukcesem, ponieważ uznano go za skandaliczny i nieprzyzwoity. Kwestia odsłoniętego brzucha wciąż pozostawała tematem tabu. Nowością były szlafroki, którymi można się było przykryć po wyjściu z wody i „ograniczyć szkody” zuchwałości nowoczesnych „strojów kąpielowych”.
Kiedy więc powstało pierwsze oficjalne bikini?
Oficjalna data powstania sięga 5 lipca 1946 roku, kiedy to pod koniec II wojny światowej Louis Réard zaprezentował bikini na jednej z pływalni w Paryżu.
Kto wymyślił bikini?
Ważne w historii bikini jest uświadomienie sobie, że pomysłodawca- Louis Réard nie był stylistą, czy też projektantem mody. Był inżynierem pracującym w branży motoryzacyjnej. Po prostu pewnego dnia będąc na plaży w Saint Tropez, zauważył, że wiele kobiet podwija mocno kostiumy kąpielowe, aby zapewnić sobie lepszą opaleniznę. Zainspirowany wynalazkiem Jacquesa Heima, postanowiły posunąć się dalej i stworzyć jeszcze odważniejszą wersję kostiumu kąpielowego, która odsłaniałaby pępek kobiet. Tak narodziło się pierwsze bikini, które swoją nazwę zawdzięcza Wyspom Bikini, gdzie w tamtych czasach Stany Zjednoczone testowały swoje bomby atomowe. Według Réarda porównanie było bardzo trafne: według niego wprowadzenie bikini do mody w tamtych czasach, można było przyrównać do wybuchu bomby atomowej! Rzeczywiście, jego wynalazek spotkał się z oburzeniem, skandalami i kontrowersją, także dlatego, że Réard, aby zaprezentować publicznie swoje pierwsze bikini, wybrała striptizerkę jako modelkę: Michelle Bernardini. Żadna z modelek nie chciała się pokazać w takim stroju plażowym …
Jak wyglądało pierwsze bikini?
Pierwsze bikini składało się z biustonosza oraz majtek złożonych z 2 trójkątów połączonych cienkim paskiem. Było wykonane z materiału o wzorze przypominającym stronę gazetową, a jego łączna powierzchnia wynosiła 194 cm2. Print przypominał gazety, bo ,,wynalazek” zasłużył na to, by znaleźć się na pierwszej stronie. Premiera bikini była bardzo udana, zwłaszcza wśród mężczyzn. Otrzymano ponad 50 000 listów z gratulacjami za nowy strój plażowy, a Michelle Bernardini po pokazie mody otrzymała liczne propozycje małżeństwa.
Reakcja środowisk konserwatywnych
Natychmiast bikini zostało ocenzurowane przez Watykan, który uznał je za ,,grzeszne”. Oficjalnie zakazane w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Belgii i Australii. Kobiety je noszące były karane grzywną. Ważne jest podkreślenie, że również same kobiety na początku nie chętnie odnosiły się do bikini. Za atrakcyjne i zdrowe ciało po wojnie, uchodziła sylwetka plus size. Większa popularność sportu oraz pojawienie się szczupłych gwiazd, zachęcały społeczeństwo do aktywności fizycznych i częstszego pokazywania ciała.
Sprawy też zmieniły się, gdy aktorki i modelki zaczęły się pokazywać bikini: wśród pierwszych była Rita Hayworth.
W latach sześćdziesiątych nastąpiła zmiana: dwuczęściowy kostium kąpielowy stał się symbolem rewolucji seksualnej tamtych lat. A już w 1967 Time podał, że 65% kobiet ma na sobie bikini. W 1988 r. Réard zamknął swoją firmę (przejął zakład bieliźniany po mamie) z godnymi szacunku liczbami: bikini stanowiło wówczas 20% całkowitej sprzedaży strojów kąpielowych, więcej niż jakikolwiek inny model strojów plażowych w Stanach Zjednoczonych.
W tym wideo, dowiesz się jak dobrać bikini i w tym wpisie też:)