Lato już w połowie, a w związku tym wpis, o tym jak dobrać strój kąpielowy wydaje mi się, być ,,na czasie”. Jeśli już jesteś po wakacjach i masz strój kąpielowy, to może artykuł zainspiruje Cię do zakupów. A jeśli jesteś w teamie ,,dopiero jadę”, to mam nadzieje, że pomogę w jego wyborze. Dla mnie poszukiwania idealnego stroju kąpielowego wiążą się z podkreślaniem zalet i zakrywaniem mankamentów. ,,Każda” z nas ma swoja pietę Achillesową, coś, co nie do końca lubi, u mnie to jest brzuch. Chodź wszyscy wkoło mówią mi, że mam płaski, to ja wiem że kłamią 🙂 A z drugiej strony nasze ciała, mają niesamowitą ilość atutów. Lubię moje nogi i biust:)
Historia bikini
Zanim rozkręcę się w temacie doboru strojów kąpielowych, chciałabym Ci podrzucić historię bikini. Niesamowicie ciekawy jest fakt, że bikini wynalazł mężczyzna inżynier, który zauważył na plaży, że kobiety podciągały ówczesne stroje kąpielowe, żeby jeszcze bardziej się opalić. Oczywiście konserwatyści w latach ‘ 50 też nie zawiedli i nazywali je ,,grzesznym wynalazkiem”:) Mało fajne, że karali kobiety grzywną za chodzenie w bikini! Dodam: Dziewczyny naprawdę mamy powody do radości, że możemy chodzić w czym nam się podoba i stosunek do kobiecego ciała i jego pokazywania jest bliższy demokratycznym wartością niż regułą talibanów:)
Po co stój, jak wstydzisz się swojego ciała …
Ja wiem, że jak idą wakacje, to wszyscy wyskakują z cud dietami, ćwiczeniami, żeby schudnąć i się pokazać na plaży. Kształt naszego ciała, jego wygląd nie determinują tego, czy możemy iść na plażę, albo nie. Bo jeśli tak, to, czy istnieje jakiś ,,Instytut Ciała Plażowania”, który będzie jakimś jednostkom zabraniał plażowania ze względu na sylwetkę? Nie musimy być idealne, żeby pozwolić sobie na plaże, słońce, kąpiele itp. Każda z nas jest piękna taka, jaka jest i może cieszyć się życiem niezleżenie od wyglądu. Życie nie jest warunkowe, nie trzeba niczego spełniać żeby żyć, czerpać przyjemność z życia, mieć fajne i dobre relacje, czy udane wakacje. Niektóre z nas mogą mieć potrzebę wyrzeźbienia ciała przed wakacjami, niektóre nie. I to wszytko jest naturalne. Niektóre z nas chcą mieć strój kąpielowy w którym czują się jak milin dolarów, a niektóre nie i to jest ok. Ten artykuł poświecę jego wybraniu, czytasz dalej?
Jak dobrać strój kąpielowy?
Pokażę jak dobrać strój kąpielowy ze względu na zalety ciała, przy jednoczesnym ukryciu wad. Odchodzę od podziału ze względu na sylwetkę, czyli ,,gruszki”, klepsydry i reszta świata. Ta klasyfikacja uwzględnia dwa czynniki: zaznaczenie tali i proporcje sylwetki, zapominając przy tym o takich kwestiach jak kształt nóg, grubość łydki/kostki, blizny, itp. Jeżeli ja pójdę klasyfikacją ze względu na sylwetkę, nie pomogę Ci ukryć tego, co ty uważasz za wadę, bo będę kierowała się pewnym systemem. Moim zdaniem dość rozsądnym rozwiązaniem wydaje mi się ,,rozczłonkowanie” naszego ciała, zabrzmiała jak wyznanie lektora:) i zadecydowaniu samodzielnie co lubię u siebie, a co chce ukryć:) Poza tym ,,powiedzmy” możesz być gruszką , a będziesz chciała podkreślić swoje biodra, zamiast je ukrywać. A zgodnie z podziałem na sylwetki ,,pasowałoby” je wizualnie zakryć. Dzięki takiej systematyzacji wiedzy, łatwiej będzie Ci dobrać strój kąpielowy.
Lustereczko prawdę Ci powie:)
Stań rozebrana przed lustrem i zastanów się co w sobie lubisz, które części ciała warto zaakcentować. Co w Twoim ciele najbardziej Ci się podoba? Strój kąpielowy powinien być niczym druga skóra, dawać uczucie komfortu, a drugiej strony świadomość, że wyglądasz jak milion dolarów🙂 Dobrze jest mierzyć różnorodne kroje bikini, strojów jednoczęściowych, fig i staników w rożnych rozmiarach, żeby wybrać to, w czym najlepiej wyglądamy i się czujemy. Na koniec w przymierzalni sprawdź, czy wybrany model faktycznie podkreśla, to co chciałaś.
Rady od koleżanki w przymierzalni:)
Im szersze ciało/ partia ciała, tym grubsze materiały:) Z teorii na praktykę: przy dużym biuście, raczej grubsze tkaniny. Bo materiał musi dodatkowo wspomagać mięśnie. Drugi tip: wycięcia działają wyszczuplająco/ wydłużająco na sylwetkę. Jeżeli chcesz mieć dłuższe nogi, wybierz majtki z wycięciami powyżej linii bioder. Brak wycięć, skraca.
Jak dobrać strój kąpielowy?
Obfity biust
Wybierz fason, który będzie trzymał piersi na swoim miejscu. Sprawdzą się fasony z dodatkowymi wzmocnieniami w postaci fiszbin, grube ramiączka, ale przede wszystkim dobrze dobrany obwód biustonosza. Raczej sugerowałabym dwuczęściowe stroje kąpielowe, gdzie można dobrze dobrać górę. Miseczka powinna otulać biust, zaś obwód dobrze trzymać ciężar piersi, żeby po całym dniu na plaży nie bolały mięśnie. Dodatkowo fiszbiny będę modelować biust i podnosić go do góry, dodając mu jedności. Łatwiej też jest mi powiedzieć, co się nie sprawdzi na pewno pushup-y, bo biust będzie w nich jeszcze większy (chyba, że zależny Ci na takim efekcie:) Również klasyczna, nieusztywniana góra nie będzie najlepiej wyglądać, bo nie poradzi sobie z ciężarem piersi, przez co biust będzie obwisły. Dobrze będą się prezentowały bikini jednokolorowe na górze, bądź kontrastami np. lampasy. Odpuść ozdoby umieszczone w górnej części stroju plażowego: wiązania, falbanki, czy marszczenia. Dla równowagi możesz przy szaleć z dołem bikini.
Mały biust
To co nie najlepiej wygląda przy dużym biuście, super wygląda na małym, czyli wszelkiego rodzaju pushup-y, wkładki do miseczek, usztywnione staniki itp. Fajnie leżą na drobnym biuście falbanki (tzw. hiszpański dekolt), zdobienia marszczenia, kieszonki na piersiach, bo są to dodatkowe warstwy materiału, przez co optycznie go powiększają. (PS: jeśli chcesz poznać więcej sztuczek stylizacyjnych dla małego biustu, to zapraszam do wpisu, jak optycznie powiększyć drobny biust) .Rozcięcie w okolicach mostku, które optycznie powiększy piersi, bo wydaje się że biust jest duży i że wizualnie nie mieści się w miseczkach.
Przy małym biuście należy unikać kostiumów bandażowych, ciasno przylegając do piersi. Taki model bikini dokładnie pokaże rozmiar piersi i nie będzie można manipulować złudzeniem optycznym.
Jędrność biustu
Wraz z wiekiem, czy też ciążą zdarza się, że biust robi się obwisły. Bez odpowiedniego potrzymania zaburza proporcje sylwetki, bo naturalnie opada w okolicach brzucha. Jakie więc modele strojów kąpielowych wybierać, żeby ten biust był uniesiony ? Najlepiej te które mają wzmocnienia, fiszbiny – dzięki czemu ten biust jest uniesiony i podtrzymany. Kostiumy z łączeniami w okolicach mostka, które będą zbliżały piersi do siebie, czy też zakładkami. Ich konstrukcja sprawia że piersi nie są szeroko rozstawione i obwisłe, ale prezentują się na uniesione i jędrne.
Duży brzuch
Przy dużym brzuch jest wiele rozwiązań, jeśli idzie o wybór kostiumów kąpielowych. Nowością są tankini, czyli góra kostiumu kąpielowego, przypominająca top. Ten top, w każdym momencie na plaży można podwinąć i opalać brzuch. Również świetnym rozwiązaniem dla dużego brzucha są jednoczęściowe stroje plażowe. I tutaj sprawdzi się stój z marszczeniem w okolicach brzuszka (czyli w środkowej części). Kostiumy kąpielowe kopertowe, gdzie płachty tkaniny nakładają się na siebie i zasłaniają brzuch. Świetnie na dużym brzuch prezentują się jednoczęściowe kostiumy kąpielowe z wycięciami po bokach, bądź pasami biegnącymi w pionie.Jeśli idzie zaś o dwuczęściowe kostiumy kąpielowe, to rekomenduje fasony z wysokim stanem majtek. Pomagają ukryć brzuszek i ładnie wpływają na proporcje sylwetki.
Szerokie biodra
Przy szerokiej pupie/ biodrach dół powinien być bardziej zabudowany, bo też ma, co trzymać. Jeśli biodra i pośladki to coś, od czego wolisz uwagę odciągnąć, podkreśl górę (biustonosz), a niech dół będzie stonowany i grzeczny. Możesz też zawinąć biodra pareo – nie tylko przysłoni biodra, ale i brzuszek.
Wąskie biodra
Jeśli masz wąskie biodra i chcesz, żeby wyglądały na krąglejsze pomyśl o wzorzystym dole. Również objętości dodadzą biodrom/ pupie figi wykończone falbanką, wiązaniami. Optycznie będą sprawiały, że dół sylwetki wygląda na większy, bo dodatkowa tkanina wokół majtek doda objętości pupie. Dobrze też będę prezentowały się wzorzyste majtki z wysokim stanem (zwłaszcza te w poziome paski), w miejsce klasycznych. Przy płaskiej pupie raczej unikaj – trójkącików, wydłużających majtek (czyli mocno wyciętych krojów) bo spłaszczają pośladki.
Krótkie nogi
Najlepszym rozwiązaniem będą figi z podwyższonym stanem, które sprawią, że nogi będą wyglądały na dłuższe. Wysoki stan sugeruje, że to tam właśnie zaczynają się nogi. Z kolei jednoczęściowe stroje kąpielowe sprawdzą się w połączeniu z mocno wykrojonym dołem. Im więcej ciała jest pokazanego, tym dłuższa wydaje się być noga. Przy krótkich nogach lepiej unikać rozwiązań z szortami oraz biodrówkami, bo one zaczynając się niżej więc optycznie skracają nogi.
żeby optycznie wyszczuplić sylwetkę…
Dobrze wybrać ciemne kolory, butelkowa zieleń, bordowy czy granat, zwłaszcza przy jednoczęściowych strojach kąpielowych. Kilogramów odejmą pionowe, bądź skośne pasy na stroju kąpielowym, i duża ilość wycięć, dzięki nim sylwetka wygląda lekko.
Z jakiego materiału są wykonane stroje kąpielowe?
Najczęściej to uszycia bikini, stosuje się poliester ze względu na jego właściwości szybkoschnące.
A całe wideo na temat tego, jak dobrać strój kąpielowy znajdziesz tutaj:) A tutaj podrzucam wpis jak spakować walizkę na wakacje. Przyda się! PS: a jak wrócisz z wakacji, co powiesz na przegląd szafy?