Jak dobrać pasek damski? Pasek damski to moim zdaniem dodatek, który sprawdzi się w wielu stylizacjach, dlatego warto go posiadać w swojej szafie. W tym wpisie podziele się kilkoma uwagami, odnośnie tego dodatku.

Jak nosić pasek?

Pasek powinno się nosić zgodnie ze wskazówkami zegara. Zazwyczaj kobiety noszą paski w przeciwnym kierunku niż mężczyźni. Przekładając teorie na praktykę, paski damskie biegną od lewej do prawej, więc koniec paska przechodzi przez sprzączkę i kończy się po prawej stronie zamka lub guzika

Jak wybrać pasek damski? Materiał

Paski skórzane damskie

Na rynku są dostępne paski z różnych materiałów. Najlepszy będzie pasek ze skóry licowej. Zazwyczaj ten rodzaj skóry jest gładki i lekko błyszczący. Moim zdaniem ich jakość jest jedną z lepszych na rynku pasków, ponieważ wierzchnia warstwa skóry to mocny i trwały materiał. Kupując pasek, zwróć też uwagę na jego wykończenie, czy boki mają surowe cięcie, czy może są pokryte skórą. Dłuższą żywotność gwarantują paski z wykończonymi brzegami. Z ciekawostek najlepsze paski to te wykonane ze skóry bydlęcej znajdującej się wzdłuż pleców (na kręgach krowy), która jest bardziej wytrzymała i rozciągliwa. To przełoży się na dziurki, im lepsza jakość skóry, tym dziurki estetyczniej wyglądają, nie są poszarpane. Im gorsza skóra, tym dziurki są bardziej zniszczone. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze paska? Czy dziurki są wybite prosto:)

zielony pasek

Paski wegańskie damskie

Paski skórzany to nie jedyny rodzaj dostępnych akcesoriów na rynku, ponieważ dużą popularnością zaczynają się cieszyć paski wegańskie, wykonane ze skóry roślinnej np. ze skóry kaktusa czy jabłek. Skóra powstała w takim procesie jest biodegradowalna i pozbawiona szkodliwych dla zdrowia substancji, a przede wszystkim jest to produkt przyjazny środowisku – gdyby nie przetwórstwo pozostałości zostałyby zniszczone wraz ze wszystkimi towarzyszącymi temu procesowi kosztami i szkodami dla środowiska. Oprócz tego można się spotkać paski wykonane z materiałów lub paski plecione z różnych surowców. Plecione kojarzą się ze stylistyką wakacyjną i lekkimi stylizacjami, ponieważ same w sobie są dość delikatne. Tych dwóch rodzajów pasków, nie używamy w stylizacjach formalnych.

Ekoskóra

Najgorsze moim zdaniem są paski z ekoskóry, bo ekoskóra to nic innego jak włókna polietrynowe, sprzedawane pod ekologiczną przykrywką ,,eko”. Dodam tylko, że taki pasek z plastiku rozkłada się kilkadziesiąt lat, więc nie jest to najlepszy wybór ekologiczny.  Moim zdaniem lepszę sa paski wegańskie. Poza tym często takie paski cechują się kiepską jakością. Przy częstszym użytkowaniu, pasek łamie się, przy zapięciu, dziurki są poszarpane.

Jak dobrać pasek damski? Klamra, szerokość i inne detale

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest klamra -otwarta czy zamknięta, kolor – złota czy srebrna. Również warto zwrócić uwagę na szerokość paska – cienki, średniej szerokości czy gruby pasek. Paski mają też również równą długość zazwyczaj od 80 do 110 cm. Protip: pasek do spodni powinien sięgać do połowy odległości pomiędzy pierwszą a drugą szlufką. Wtedy wygląda najkorzystniej.

Jaką funkcję pełnią paski w stylizacjach?

1) stylizacyjną – ma pełnić rolę mocnego dodatku. Dlatego dobrze, gdyby wyróżniał się kolorystycznie w zestawie albo przyciągał uwagę wykończeniem np. ciekawą klamrą. W tej roli pasek powinien być ciekawy ze stylizacyjnego punktu widzenia, ładnie ,,zrobiony”. Można pokusić się o markowy pasek, który ,,doinwestuje” całą stylizację i sprawi, że cały zestaw będzie wyglądał luksusowo. Zwróć uwagę, że dużo małych marek, wykorzystuje znane marki, żeby ich odbiór też był oprószony ,,luksusem”. Ostatnio widziałam reklamę apaszek jakieś polskiej marki z torebką Fendi. Tak samo działa markowy pasek przy zwykłych ubraniach. Cała stylizacja wygląda na droższą.

pasek damski czarny skórzany

2)praktyczną – żeby utrzymać spodnie / spódnice w odpowiednim miejscu, (wówczas powinien być on niewidoczny). Pasek tutaj pomaga zatrzymać ,,dół” w odpowiednim miejscu na sylwetce. Bywa, że schudniemy, a nie kupujemy nowych rzeczy, wówczas pasek pomaga.

3)akcent – delikatny akcent w naszej stylizacji ,wówczas pasek w kolorze dołu lub ciut kontrastujący. Najlepiej klasyczny, może cienki bądź o średniej szerokości.

Jakie paski warto mieć w szafie?

Dobrze mieć do tali, jaki i bioder. Klasycznie jeden czarny, a drugi biały bądź brązowy (zależy jakie kolory dominują w Twojej szafie). Jak mam kilka pasków do talii, a tylko jeden do bioder, ponieważ rzadko kiedy kupuje rzeczy z nikim stanem. Podczas zakupu szukałam czegoś z ciekawą klamrą, ale też paska z łańcuszkiem, co zastąpiłoby mi biżuterię w codziennych stylizacjach. Mam też jeden biały, bo mam trochę białych ubrań, a nie zawsze chcę kontrastu, tylko delikatnego akcentu. Również w mojej szafie są paski w stylistyce, mam jeden z dużą klamrom nawiązujący do stylu boho, ponieważ podoba mi się taka stylistyka. I dodatkami najszybciej zmienić stylistykę zestawu. Lubie też delikatne paski biżuteryjne, bo dodają glamu zestawom. A więcej o tym, jak dobierać dodatki, żeby razem tworzyły spójną całość z pozostałymi dodatkami, możesz poczytać tutaj.

Jak dopasować pasek damski do sylwetki?

Jak dobrać pasek do swojej sylwetki? W pracy nie dziele kobiety na żadne literki, czy owoce dlatego opowiem ogólnie, jak go dobrać do figury i na co zwracać uwagę. Po pierwsze proporcje, im większa sylwetka tym ten pasek powinien być szerszy w talii. Przekładając teorię na praktykę, dla dziewczyn plus size szeroki pasek, ale szeroki pasek nie najlepiej wygląda na drobnych dziewczynach, bo zaburza proporcje. Jeśli zależy Ci na optycznym wydłużeniu sylwetki, to należy dobrać pasek w kolorze spodni. Po drugie kolor, jak wpływa na postrzeganie sylwetki. Pasek może dodawać biodrom krągłości, kiedy jest w innym kolorze niż spodnie, ale np. może też je optycznie powiększyć, jeśli przy szerokich biodrach, zaznaczysz je jeszcze kontrastowym paskiem. Także wszytko zależy finalnie od efektu, jaki chcesz uzyskać. Krągłe biodra można podkreślać paskiem, albo też zakrywać je akcentując talie. Kiedy chcesz podkreślić talię, najlepiej wybrać kontrastowy pasek, a kiedy nie chesz zwracać uwagi na brzuch – to w kolorze zestawu. Najważniejsza będzie świadomość swojego ciała oraz jak działają dodatki na sylwetce:)

jak dobrać pasek damski

Ja bardzo często w moich stylizacjach akcentuje talie, ponieważ podoba mi się kreowanie sylwetki z zaznaczoną talią. Tutaj np. postawiłam na zieloną sukienką, ona bez paska to taki ,,zwyklak”, a dzięki właśnie podkreśleniu tali i ciekawemu wykończeniu sukienka zmienia swoje oblicze:)

jak dobrać pasek do stylizacji

Jak dbać o skórzany pasek damski?

Odpowiednia dbając o pasek, możesz być pewna, że posłużą Ci kilka lat. Zwracaj szczególną uwagę na przechowywanie paska, zdala od wilgoci – pasek może pokryć się pleśnią oraz promieni słonecznych, które mogą uszkodzić delikatną skórę i ją odbarwić. Najlepiej pasek trzymać zwinięty wokół klamry w materiałowym woreczku , zapobiega to pęknięciom i uszkodzeniom mechanicznym. Od czasu do czasu warto również go zaimpregnować oraz wyczyścić, dzięki czemu przedłużysz jego żywotność, a sam pasek będzie estetyczniej się prezentował po takich zabiegach.

Leave a comment