Ostatnio dzieliłam się sposobami na łączenie kolorów w stylizacjach, a dzisiaj idźmy o krok dalej i pogadajmy o wzorach w stylizacjach. Dla mnie łączenie wzorów w stylizacji, to najlepsza zabawa ubraniami. W tym wpisie o tym: jak łączyć wzory?, chciałabym Cię zachęcić do przemycania pintów w zestawach. Pokażę kilka sprawdzonych sposobów na ich łączenie, które obudzą Twoją kreatywność. Wierze, że spośród różnych pintów, każda z nas jest w stanie znaleźć coś, co polubi:)
Ogólne zasady. Jak łączyć wzory?
Jeżeli chodzi o łączenie wzorów, to dobrze mieć na uwadze kilka kwestii, po pierwsze możemy iść w stonowane łączenia (jeden wzorzysty dodatek w całym zestawie), jaki i zwariowanie (kilak pintów w jednej stylizacji) . Po drugie wzory mogą pomóc budować proporcje sylwetki, poprzez przyciągnięcie uwagi w miejscu, gdzie są założone, albo jej rozproszenie (zwłaszcza kiedy chcemy coś ukryć). Printy optycznie mogą powiększyć, skrócić, wydłużyć, pomniejszyć postrzeganej naszej sylwetki. Po trzecie wzory nadają zestawom unikalnego i oryginalnego połączenia (prawdopodobieństwo, że ktoś połączy wzory w taki sam sposób jak ty, mając te same ubrania, jest naprawdę niskie). Po czwarte chyba najbardziej potrafią oddać kreatywność w nas drzemiącą.
Wielkość wzoru a sylwetka:
Przy tworzeniu zestawów dobrze uwzględnić skale (wielkość) printu. Przy drobnej, niskiej postawie ciała, duże wzory mogą przytłoczyć sylwetkę. Kobiety w rozmiarze xxl czy wysokiej sylwetce również powinny mieć na względzie, że duży print (wszystko zależy od kształtu) mogą dodać kilogramów bądź jeszcze bardziej wydłużyć sylwetkę np. kwiatki będą zniekształcały proporcje sylwetki, a grube pionowe linie ją wydłużały.
Rodzaje printu
Jest kilka rodzajów najczęściej spotykanych pintów, które można podzielić na 4 duże grupy:
-printy o regularnych, geometrycznych kształtach (np. kropki, paski, groszki, krata) . I tak np. groszki, małe, w małej odległości od siebie, będą ukrywały niedoskonałości sylwetki, poprzesz rozproszenie uwagi. Z kolei dużo koła dodadzą kobiecej sylwetce krągłości (dlatego wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać, zaakcentować kształty, czy je ukryć).
– wzory organiczne (liście, roślinne, kwiaty, łączki). Im większe kwiaty, tym większy będzie efekt powiększania.
-printy zwierzęce. Najbardziej powszechne są cętki (panterka) skóra węża, zeberka.
– print paisley, tzw wzór turecki, charakteryzuje się kształtem łezki, zakręconej w najwęższej części.
Oczywiści jest też szereg innych printów, które nie można zakwalifikować do żadnej z grup.
Jakie łączyć wzory w stylizacjach? Reguły gry:
-
Postaw na jedną rzecz z printem np. sukienkę i uzupełnij ją dodatkami w neutralnym kolorze. Najczęściej obecne już w modzie printy, interpretowane są na nowo np. kratka, cętki. Kiedyś panterka była w kolorach bazowych, dziś są kolorowe wariacje np. różowe, fioletowe.
- Jakikolwiek print będzie dobrze wyglądał z kolorami achromatycznymi (czyli takimi, które nie mają dominaty barwnej), np. czarnym i białym. A w tym wpisie o łączeniu kolorów znajdziesz wskazówki jak tworzyć kolorowe zestawy. Wracając do zasady, i przekładając teorię na praktykę np. print panterka ze zwykłymi czarnym golfem, czy też białym t-shirtem.
-
Dobieramy jednokolorowe ubranie do jednej z barw obecnej na wzorze, czyli odbicie kolorystyczne printu. Może to być nawet najmniejsza ilość barwnika znajdującego się ze wzorze. Dzięki takiemu połączeniu stylizacje robią się spójne, przemyślane i harmonijne. Nie przytłaczają ilością kolorów. Ładnie też można ,,manipulować” proporcjami sylwetki np. przy szerokich ramionach dołożyć wzorzystą spódnice, która rozproszy uwagę i sprawi, że wizualnie dół i góra będą tej samej szerokości. Całą sesje dla mojej marki Miss Mouse ze spódnicy budowałam wokół tego konceptu, bo chciałam, żeby wzór na spódnicy był podkreślony. A z drugiej strony, bawiłam się kolorami dopasowując jednokolorowe góry.
Czy można łączyć kratkę i kropki?
Oczywiście, że tak, a więcej o zasadach gry we wzory w moim kursie o tym jak łączyć kolory i wzory. Dodatkowo masz wiedzę odnoścnie doboru kolorów i ich łączenia. Ten kurs to petarda, a najlepiej poczytać opinie, bo komuś już on realnie pomógł i dodał pewności siebie przy tworzeniu zestawów: