Biel w modzie. Kolor biały to barwa z zerową ilością dominaty barwnej. Biały w przeciwieństwie do czarnego ma maksymalną wartość jasności, a czarny ma zerową jasność, powstaje w wyniku braku światła. Często ten kolor bywa odbierany przez nasze oczy jako najjaśniejsza odmiana szarości.
Można wyróżnić różne odcienie bieli, te ciepłe i te chłodne. Biel ciepła będzie mieć pigmenty żółtego np. kość słoniowa – coś pomiędzy bielą, a bardzo rozjaśnionym żółtym. Z kolej chłodna biel, będzie zawierała nasycenie niebieskiego, szarego np. kredowa biel – pod świtałem dziennym widać, że to mieszanka bieli i bardzo jasnego szarego

odcienie bieli
https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_bia%C5%82a

Zadanie dla Ciebie

Załączam tutaj kartkę papieru, chce żebyś na nią spojrzał/ spojrzała i zadał/a sobie pytanie: Co czuje patrząc na biel? Czy czujesz się zainspirowana/y lub masz głowę pełną pomysłów, czy też czujesz pustkę i samotność?

Kolor biały

Jedni uważają, że ​​biel jest pogodna i czysta, podczas gdy inni uznają, że jest surowa i zimna.

Z ciekawostek, czy wiesz, że biel jest kolorem numerem jeden, jeśli idzie o stosowanie jej w pomieszczeniach. Również jest klasyfikowana na pierwszym miejscu pod względem wywoływania nastrojów wyciszenia i skupienia.

W marketingu i brandingu biel służy do wyrażania poczucia bezpieczeństwa, czystości, świeżości i czystości, a także do tworzenia kontrastu. Niektóre znane marki, które wykorzystują bardzo dużo bieli w swoich logo i marketingu, to Apple Gap,Chanel, Lego, Adidas.

Różne znacznia bieli

Symbolika kolorów nie jest uniwersalna. Kolory mogą mieć przeciwne, czy inne znaczenia i skojarzenia w rożnych kulturach. W kulturach zachodnich kolor biały jest często kojarzony z weselami, komuniami, szpitalami i aniołami. Zastosowanie bieli ma przekazać poczucie czystości, radości i spokoju. Są jednak kultury, gdzie biel oznacza śmierć i smutek, bywa wykorzystywana przy pogrzebach i innych rytuałach żałobnych. Biel symbolizuje takie emocje jak smutek, żal. Trochę to przypomina symbolikę czarnego w kulturze zachodniej, tutaj możesz poczytać więcej o czarnym.

Jak łączyć biały?

Jeśli chciałabyś nauczyć się łączyć biały i inne kolory, poznać zasady łączenia wszystkich kolorów oraz wzorów, określić swój typ urody, to zachęcam do dołączenia na pokład kursu o kolorach i printach. Jest to kurs składający się z 3 modułów i podany w sposób zrozumiały dla każdego, uczy rzeczy, które google nie zdradza:) Dodaje pewności siebie i uruchamia kreatywność. A najlepiej sprawdź, co mówią moje kursantki:)

kolor roku 2022 jak laczyc ubrania w kolorowe zestawy

Psychologia kolorów. Kolor biały.

Według psychologii koloru biały reprezentuje czystość lub niewinność. Chodź warto zaznaczyć, że wcześniej biały nie był kolorem naładowanym bezpośrednim znaczeniem. To w czasach wiktoriańskich (około) XIXw. upowszechnia się używanie bieli dla zaznaczenia czystości panny młodej. Wcześniej Panny Młode używały jaskrawych kolorów, wyjątek stanowiła Wenecji, gdzie biel była kolorem zarezerwowana dla Panien Młodych. Kolor biały jest również wykorzystywany podczas innych uroczystości kościelnych jak: chrzest, ślub czy komunia. Tutaj symboliczne znacznie bieli jako początek życia, nowej drogi.
Zwróć uwagę, że często szpitale są pomalowane na biało, przez, co wydają się być czyste i sterylne. Ale z drugiej strony sterylne białe przestrzenie szpitalne mogą wydawać się surowe, zimne, nudne, odizolowane i nijakie.

Przez wieki również bielizna osobista musiała być biała, ponieważ łatwiej było ją wyprać i wybielić.

Kolor biały jest utożsamiany z pustą tablicą, symbolizującą nowy początek. Biel nie pobudza zmysłów (raczej wycisza), ale tym samym otwiera drogę do stworzenia wszystkiego, co pomyślisz.

Krótka historia bieli w modzie

W starożytnym Egipcie biel kojarzyła się z boginią Izydą, kapłanami i kapłankami kultu Izyaka, ubranymi tylko w białe płótno. Ponadto wykorzystywano biel do owijania mumii. Starożytni Rzymianie nosili prostą białą togę, która była zakładana na uroczyste okazje przez wszystkich obywateli rzymskich w wieku od 14 do 18 lat. W XVII wieku nieśmiało pojawiała się biel w ubiorach, w odcieniach lateksu i perłowego koloru. Wiek XVIII – moda na biel zatryumfowała w całej Europie, zwłaszcza w Wenecji, gdzie używano jej do ubrań noszonych w domu i w wakacyjnych kurortach. Na początku 1900 roku biel stała się także symbolem protestu sufrażystek i ich zwolenników. W Londynie kobiety zakładają białe sukienki jako symbol czystości w walce o prawo do głosowania.

Biel w modzie

Noszenie białych rzeczy ma zarówno negatywne, jak i pozytywne aspekty. Prostota, czystość i otwartość kontrastują z zimną, pustą, a czasem nudną refleksją. Ten kolor częściej bywa wykorzystywany w letnich stylizacjach, niż zimowych. Po pierwsze ze względu na to, że odbija promienie słoneczne i jest nam chłodniej. Po drugie biały przy opadach, śniegu brudzi się szybko. Jeśli chodzi o białe ubrania to sugeruje zakładać pod nie białą bieliznę w kolorze cielistym, ecru. Stylizacje białe ubrania kojarzone są z elegancją, wyrafinowaniem, a z drugiej strony z dziewczęcością i niewinnością w modzie damskiej. Co ciekawe założenie bieli przez mężczyznę nie nadaje mu dodatkowych przymiotów jak czystość, niewinność, więc można mówić o znaczeniu bieli ze względu na płeć.

Białe stylizacje
https://www.pinterest.es/pin/34973334596468910/
Białe ubrania zimą
Biała męska stylizacja
https://pl.pinterest.com/pin/AWOzf9o_5ZbbsbWX9R4ODeNuOwNXxMLv89b9haoXWRZ7swOHmSiSV0Y/
Letnie męskie białe ubrania
https://pl.pinterest.com/pin/346214290106488244/
Biała letnia stylizacja
https://www.pinterest.es/pin/78813062214308547/
Jasne letnie stylizacje
https://www.pinterest.es/pin/290130400992930458/

Inspiracje. Biel w modzie

Jedną z najsłynniejszych białych sukienek wszech czasów jest scena z Marylin Monroe w filmie: „Słomiany wdowiec” (1955). Gwiazda ma na sobie rozkloszowaną białą sukienkę, którą powietrze wydobywające się z kraty w nowojorskim metrze, unosi ku górze, a Marylin próbuje ją ściągnąć na dół.

słynna biała sukienka Marylin Monroe

Ostatnio rzucił mi się w oczy na Instagramie tag #WhiteOnWhite, będący odzwierciedleniem monochromatycznych białych stylizacji w modzie. Dzięki temu możesz się zainspirować i podrzucić Twoje białe stylizacje.

Myślę, że przydatny może być wpis o łączeniu kolorów. a jak już jesteśmy w temacie tworzenia zestawów i stylizacji, to podrzucam wpis o tym jak łączyć wzory🙂

Leave a comment

error: Content is protected !!