Poliester materiał

Poliester to materiał sztuczny, wytwarzany przez człowieka. Jest to najczęściej spotykane określenie na każdą tkaninę, która jest wykonana z przędz lub włókien poliestrowych. Jest to skrócona nazwa politereftalanu etylenu (PET). Poliester powstaje przez zmieszanie glikolu etylenowego i kwasu tereftalowego. Być może to wszytko brzmi skomplikowanie, ale w zasadzie poliester jest rodzajem plastiku. Jest to najczęściej wykorzystywana tkanina w przemyśle odzieżowym. Co prawda wraz ze wzrostem świadomości konsumentów zaczyna być zastępowana przez inne włókna, ale wciąż wiele marek produkuje odzież poliestrową i to nie znaczy, że jest ona zła. Wszytko, zależy od przeznaczenia danego ubrania, ale o tym poczytasz dalej.

Kiedy poliester został wprowadzony do mody?

Został on wynaleziony w 1941 roku przez brytyjskich chemików Johna Rexa Whinfielda i Jamesa Tennanta Dicksona, ale prawdziwa popularność zyskał wraz ze wzrostem gospodarczym, rozwojem telewizji i marketingu. W latach sześdziesiątych poliestetr był reklamowany jako cudowne włókno, które można nosić przez 68 dni bez prasowania i pielęgnacji, a mimo wszystko wciąż dobrze się prezentuje. Prezentowano go, jako super włókno, które można w ciągu jednego dnia-wyprać, wysuszyć i założyć. Te chwyty reklamowe spodobał się kobietom, które odpowiadały za utrzymanie czystości ubrań i w dominującej większości były gospodyniami domowymi. Tym samym sposobem popularność tkaniny wzrosła. Zaufanie do poliestru rosło aż do lat 60. Młodzież z college’u uważały, że poliester jest tani i niewygodny, odrzucając ubrania wykonane z tego materiału. Lata 70. to przysłowiowy koniec ery poliestru i jego gwałtowny spadek. Jednak w latach 80 to ponowny powrót poliestru do sklepów i na wybiegi.

Plusy i minusy poliestru. Poliester materiał

Scharakteryzuje je po krótce, ponieważ na blogu jest cały artykuł poświęcony wadom i zaletom poliestru.

Poliester czy bawełna?

To zależy, do czego potrzebujesz ubrania. Jeśli ma Ci służyć do uprawiania sportów, lepiej sprawdzi się koszulka poliestrowa bazująca na technologi odprowadzającej pot, niż bawełniany podkoszulek, który pochłonie wilgoć z ciała i nie odprowadzi jej na zewnątrz. W takim podkoszulku będzie Ci zimno, a poza tym wytworzy się środowisko dla bakterii. Warunkiem skutecznego odprowadzania potu przez poliestrową sportową koszulkę jest jej przyleganie do ciała. Ale jeśli podkoszulek ma Ci służyć pod marynarkę, czy też bazę pod trzecią warstwę garderoby, lepszym rozwiązaniem będzie bawełna. Ponieważ jest przyjemniejsza dla ciała i przy małej ilości potu sprawdzi się dobrze.

Podstawowe różnicę między poliestrem, a bawełną.

Poliester to materiał sztuczny, wyróżnia się dużą wytrzymałością i zużyciem. Bawełna to naturalne włókno, cechujące się mniejszą wytrzymałością niż poliester. Poliester nie jest biodegradowalny, nie rozłoży się w glebie. A bawełna tak-jest produktem ekologicznym, zakopana pod ziemią ulegnie naturalnemu procesowi rozkładu. Poliester w porównaniu do bawełny lepiej trzyma barwnik i nie blaknie szybko, ale nie da tak żywych kolorów, jak bawełna. Wysokogatunkowy poliester również dobrze trzyma kształt i nie kurczy się, z koli bawełna kiepskiej jakości może się skurczyć podczas prania. Kolejną zaletą poliestru, w przeciwieństwie do bawełnianej odzieży jest fakt, że szybko schnie.

bawełna uprawa

Bawełna chłonie wodę, co powoduje, że ubrania potrzebują więcej czasu na wyschnięcie. Ponadto poliester mniej się marszczy niż bawełna. Jeśli idzie o negatywne cechy poliestru w stosunku do bawełny to: brak przewiewności poliestru. Poliester nie pozwala skórze oddychać. Dodatkowo bawełna pochłania również wilgoć (pot), aby utrzymać stabilną temperaturę ciała. A poliester – nie, co powoduje brzydki zapach. Zaletą bawełny jest miękkość i przyjemność w dotyku. Dlatego bawełna jest doskonała dla wrażliwej skóry. A poliester blisko ciała może ją podrażniać,osobiście odradzam poliestrową bieliznę blisko ciała.

Czy warto kupować ubrania z poliestru?

Tak, ale świadomie. Ubrania poliestrowe nie są złe, jeśli tylko wiemy, do czego mają nam służyć. Nie wyobrażam sobie nieposiadania kurtki przeciwdeszczowej, która nie jest wykonana z poliestru. Ale też nie wyobrażam sobie bielizny poliestrowej, jak dla mnie ona musi być z bawełny. Poza tym warto wiedzieć, że mieszkanki poliamidu (poliestru) zapewniają większą trwałość ubraniom, dzięki temu dłużej służą, nie przedzierają się. Poliestrowe włókna są dobrym rozwiązaniem dla tych z Was, które nie lubią prasować. Zdecydowanie mniej gniecie się niż naturalne materiały. I cenie sobie spódnice z domieszką poliestru, bo dobrze wyglądają po całym dniu siedzenia w biurze.

Czy poliester jest oddychający?

Ubranie wykonane w 100% z poliestru nie oddycha. To znaczy, że nie przepuszcza powietrza. Możesz zrobić test i spróbować dmuchnąć w tkaninę, jeśli materiał oddycha, przepuści powietrze, jeśli nie, powietrze zostanie ,,w ubraniu”. Skutkiem braku przepuszczania powietrza jest większa potliwość w poliestrowych ubraniach, a to z kolei powoduje brzydki zapach. Dlatego nie najlepszym wyborem są poliestrowe rzeczy przy wysokich temperaturach, ponieważ tkanina powoduje, że osoba ją nosząca ,,gotuje się” w środku, z powodu braku przepuszczalności powietrza.

kurtka przeciwdeszczowa z bawełny

Warto też popatrzeć na ten brak przepuszczania powietrza z drugiej strony, przy wietrze i deszczu, kiedy to poliester zabezpiecza przed utratą ciepła, tworząc plastikowy pancerz. Często np. płaszcze mają podszewkę poliestrową w celu zabezpieczenia przez silnymi podmuchami wiatru. Z kolie przy opadach deszczu woda wolnej zatrzymuj się we włóknie, niż np. bawełniany płaszczu, który dosłownie będzie ,,pił wodę”. Więcej o doborze płaszczy zimowych znajdziesz w artykule ,,Jak dobrać damski płaszcz zimowy? Poliester to materiał pożądany w zimowych płasczach.

Leave a comment