Co to jest butonierka i co w niej nosić?

Są takie komponenty mody męskiej, które wciąż nie są rozumiane przez ogół społeczeństwa. Co mam na myśli? Poszetkę w marynarce, spinki do mankietów koszuli, czy plisy na spodniach. Ale idźmy po kolei, dzisiaj będzie o butonierce i brustaszy. Obie znajdują się po lewej stronie klapie marynarki? Po co one są i do czego służą? W tym przewodniku dżentelmena wytłumaczę różnice pomiędzy tymi dwoma elementami garderoby.

Butonierka – co to jest?

Butonierka w garniturze to dziurka w lewej stronie klapy. Znajduje się poniżej kołnierza na wysokości obojczyka (zdjęcie poniżej). To, co dezorientuje to fakt, że tej samej dziurki nie ma prawej stronie marynarki. Nazwa zostala zapożyczona z francuskiego (bouton – guzik), bo butonierka po francusku oznacza dziurkę na guzik. Zazwyczaj otwór ma od 1 do 1,5 cm szerokości. Ta dziurka jest pozostałością po zamknięciu klapy męskiej marynarki, kiedyś klapę można było zapinać pod szyją, aby chronić szyję.

Historia butonierki

Warto pamiętać, o tym, że ten element garderoby wyewulował z guzików.. W starożytności pełniły one funkcję dekoracyjną, ozdabiały odzież. Nie wykorzystywano ich do zapinania i trzymania ciepła przez ubranie, bo nie znano tego rodzaju zapięcia. Nie wiadomo, kiedy dokładnie (w jakim roku), ale ktoś w pewnym momencie wpadł na pomysł, że guzikiem można połączyć dwa skrawki tkaniny. W tym celu przewleczono guzik przez małą pętelkę nici i zaczęto zapinać ubrania w ten sposób. Innowacyjność pomysłu rozszerzyła się wśród ludzi i tak w 1200r. guziki i dziurka dostają się do Europy za sprawą krzyżowców, którzy spotkali się z nimi na terach Turcji i Mongolii.

… ciąg dalszy

Użyteczność guzików szybko dostrzegli Francuzi, którzy w 1250 założyli gildę produkującą guzki. Początkowo ich noszenie było zarezerwowane ówcześnie wyłącznie dla arystokracji. Francja została ,,europejską stolicą guzików”. A Gildia osiągnęła znaczny zysk, produkując guziki do płaszczy, sukienek i wszystkiego, co wyglądało, jakby potrzebowało guzika. Co ciekawe kościół nie lubił guzików, nazywając je ,,diabelskimi sidłami”:)

Różnica miedzy butonierką, a brustaszą

Tak jak widać na obrazku poniżej, butonierka znajduje się na samej klapie powyżej serca. A brustasza to kieszonka po lewej stronie na wysokości serca, gdzie wkłada się dekoracyjnie chusteczkę do garnituru. Ta chusteczka bywa z kolei zwana poszetką. Czasami bywa tak, że jak nie ma butonierki, to Panowie wkładają kwiaty do brustaszy. Warto wtedy pamiętać, żeby dobrze je spiąć / przymocować, bo mogą wypaść, dlatego, że kiszonka jest szersza, niż dziurka na guzik. ps: Nie najlepszym rozwiązaniem jest włożenie równocześnie kwiatów do butonierki i brustaszy. Wybierz jedno miejsce.

różnice między poszetką brustaszą a butonierką
kwiaty-w-poszetce

Kiedy używać butonierkę?

Najczęściej bywa ona wykorzystywana podczas takich uroczystości jak ślub, spotkania rodzinne, chodź można się pokusić o butonierkę podczas randki, a pod koniec spotkania wyjąć ją i podarować kobiecie. Kwiat nie będzie dobrze widziany na profesjonalnym spotkaniu biznesowym.

Czy każda marynarka będzie mieć butonierkę?

Nie. Tylko w garniturach z wyższej półki zobaczysz dziurkę w klapie, która będzie funkcjonalna i wystarczająco mocna, żeby utrzymać kwiat. Marynarka powinna mieć mocną wewnętrzną podszewkę (aby pomieścić kwiat). Butonierkę, czyli dziurkę na guzik należy wyciąć i zszyć ręcznie (żeby wokół dziurki się nie pruła). Jedwabny zatrzask musi być przyszyty od jednego do dwóch cali pod otworem w klapie. Wszystko to powoduje dodatkowe koszty w produkcji garnituru. Dlatego masowe produkcje marynarek nie są w stanie wykonywać tej dodatkowej pracy ręcznej w cenie sieciówkowej.

Co zrobić jak nie ma butonierki?

Są dwie opcje. Pierwsza udać się do krawcowej/ krawca i wyciąć butonierkę, rekomenduje wówczas noszenie lekkich kwiatów, ponieważ klapa może być wątła, a podszewka słabej jakości. Opcja fajna, jeśli masz czas i jest to Twoja marynarka. Drugim rozwiązaniem, którym nieco już wspomniałam to wykorzystanie brustaszy. Czy można przypinać kwiaty? Moim zdaniem to rozwiązanie jest z ,,pogranicza”, jak przypinany krawat czy zwykła chusteczka higieniczna w poszetce. Unikamy:) Poza tym szpilka może naderwać strukturę tkaniny i nitki w kalpie zerwą się. Wyjątkiem od sytuacji będzie uroczystość, gdzie wszyscy mają kwiaty w klapie i dostosowujemy się do reszty:) ps: nie ma co się narażać mamie:)

Ogólne zasady wyboru butonierki

Po pierwsze kwiat powinien pasować do uroczystości. Zazwyczaj białe lub czerwone kwiaty na oficjalne okazje. Na mniej formalne okazje odpowiednie będą również bardziej kolorowe i egzotyczne kwiaty. Po drugie, butonierka powinna być dopasowana do reszty stroju. Jej kolor współgra kolorystycznie z pozostałymi elementami zestawu jak: garnitur, koszula, krawat i poszetka. Po trzeci w razie jakichkolwiek wątpliwości prosty biały kwiat, tak jak biała poszetka, jesr bezpiecznym rozwiązaniem. Czyli jak nie wiesz co włożyć, to biały kwiat sprawdzi się na wszystkie okazje. Biały jest achromatem i pasuje do wszystkich kolorów. Po czwarte wybierz żywy kwiat, a nie sztuczny. Po piąte rozważ okres, kiedy będziesz nosił butonierkę, niektóre kwiaty szybko więdną przy upale. W związku z tym w razie wątpliwości najlepiej porozmawiać z kwiaciarka i wybrać taki, który przetrwa upalny dzień.

Jakie kwiaty nosić w butonierce?

Jeżeli chodzi o kwiaty w butonierce, to dobrze rozważyć kilka punktów. Primo: kwiat nie powinien być zbyt duży, ani zbyt mały (będzie niezauważalny). Butonierka zazwyczaj to pojedynczy kwiat, a nie mały bukiet. Secondo: jeśli nie wiesz co wybrać, czerwony lub biały goździk zawsze się sprawdzi. Chodź również niebieski chaber i gardenia będą dobrym rozwiązaniem.

jakie kwiaty wybrać do butonierki

Reasumując wiecej porad modowych dla mężczyna znajdziesz tutaj. A o wspólnych zakupach (pracuje jak stylistka i pomagam się ubrać, bo wierzę w to, że dobrze dobrane ubrania dodają pewności siebie), poczytasz pod tym linkiem.

Leave a comment