Lyocell tencel co to za tkanina?

Lyocell tencel co to za tkanina? Mało kto wie (chyba, że siedzi w temacie), że lyocell i tencel to ten sam materiał. Tencel to po prostu nazwa marki, stworzona przez Lenzing AG w Austrii, produkującej ten typ włókna. Jako ciekawostkę dodam, że lyocell jest również znany pod nazwami: Newcell i Excel. Te tkaniny z kolej są produkowane przez innych dostawców, niż Lenzing. Wymienione zamienniki bywają stosowane na przemian, co nie zmienia faktu, że tkanina ma te same właściwościowi, bez względu na nazwę.
A w wielkim skrócie: lyocell to półsyntetyczna tkanina powszechnie stosowana jako substytut bawełny lub jedwabiu sztucznego.

Jak powstaje lyocell?

Technika otrzymywania lyocellu została opracowana w Ameryce w 1972r. Wszystko zaczęło się od drewna. Przeważnie do wytworzenia lyocellu, używa się eukaliptusa, dęba lub brzozy. Najpierw drewno jest zbierane, później cięte na kawałki wielkości pensa. Następnie mielone na miazgę, która następnie jest rozpuszczana przez chemiczny tlenek aminy. Z tego czegoś powstaje surowa celuloza – lepka ciecz. Mieszanina jest przepychana przez dysze przędzalnicze, czyli cały proces odbywa się ,,na mokro”. Po ich przepuszczaniu powstają jasne i białe włókna lyocellu. Po umyciu i wysuszeniu są gotowe do przędzenia w przędzę i ostatecznie wplecanie w tkaninę. Proces produkcji lyocellu przypomina powstawanie wiskozy, ale zróżnicowanie polega na stosowaniu środków do rozpuszczania. Wiskoza toksyczne substancje, lyocell nietoksyczny rozpuszczalnik, który nota bene może być wielokrotnie wykorzystany. Ponadto podczas produkcji lyocellu jest stosowana mała ilość wody🙂

lyocell jak powstaje produkcja

ps: chemikiem nie jestem, ale takie informacje znalazłam

Do produkcji wiskozy jako rozpuszczalnik stosuje się substancje żrące, takie jak dwusiarczek węgla (CS2) i wodorotlenek sodu (NaOH), zaś do produkcji lyocellu używany jest n-tlenek n-metylomorfoliny (NMMO).

https://www.ekonsument.pl/s154_lyocell_znany_takze_jako_tencel.html

Ponieważ jest wykonana głównie ze składników organicznych, tkanina ta jest postrzegana jako bardziej zrównoważona alternatywa dla syntetycznych włókien, takich jak poliester.

Jaki jest tencel? Właściwości.

Lyocell jest bardzo miękki w dotyku (dlatego często konsumencki nie mogą go odróżnić od bawełny). Może mieć wiele różnych tekstury: skóra, jedwab czy zamsz. Charakteryzuje się hipoalergicznością i nie przywieraniem do skóry. Lyocell jest również o 50% bardziej chłonny niż bawełna, co oznacza, że ​​jest często używany do odzieży sportowej. Tkanina sama w sobie jest bardziej wytrzymała. Zarówno na mokro, jak i na sucho, cechuje się dużą elastycznością. Również ma większą oporność na mechłacenie się niż bawełna.

Czy lyocell się gniecie?

Tak jak napisałam wcześniej, jest dość trwałym materiałem. Dlatego też pielęgnacja ubrań z tencelu nie wymaga szczególnej troski i umiejętności. Miękką tkaninę można prać ręcznie albo w pralce (dodam ode mnie, że to jest super, bo inaczej ,,życie robi się skomplikowane:). I traktowałabym lyocella jak bawełnę, czyli prać do 40 stopni, chodź na niektórych stronach wyczytałam, że można do 60. Moim zdaniem nie ma co ryzykować z wysokimi temperaturami. Jeśli nie ma przeciwwskazań na metce, to nawet suszyć w bębnowej suszarce. W związku z tym, że dbanie o materiał nie należy do specjalnie ,,skompilowanych”, lubi się z pralką i sam w sobie jest trwały, to wszystko to sprawia, że popularność lyocellu rośnie.

Czy lyocell się gniecie

Lyocell, a inne tkaniny.

Wiskoza to też tkanina wytwarzana z roślin. Do produkcji wiskozy używa się szkodliwego dla środowiska rozpuszczalnika, lyocellu – ekologicznego. Lyocell jest również lepszy na poziomie praktycznym, bo jest bardziej chłonny i oddychający niż wiskoza.

Lyocell kontra poliester.
Główna różnica między lyocellem a poliestrem polega na tym, że poliester jest tkaniną w pełni syntetyczną i powstaje z produktów petrochemicznych. Poliester może być tańszy, ale nie jest tak przyjemny w dotyku i przyjazny dla środowiska jak lyocell. Nie jest również biodegradowalny w takim stopniu jak tencel.

Lyocell a bawełna.
Czy lyocell jest lepszy od bawełny? Produkcja tencelu jest bardziej zrównoważona w porównaniu do nieekologicznej bawełny (która jest jedną z najbardziej spragnionych i najbrudniejszych upraw na świecie). Jeśli chodzi o zestawienie lyocellu z bawełną organiczną (lub nawet tkaniną korkową), to, są one dość podobne. Jednak wyróżnikiem lyocellu jest większa chłonność, niż bawełny. Materiał jest również bardziej miękki i przyjemniejszy dla skóry. Wytwarzanie włókien lyocellu jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska — potrzebuje o połowę mniej wody, której wymaga bawełna.


Czy lyocell może zastąpić materiały takie jak bawełna i wiskoza?

Tencel prawdopodobnie w przyszłości zastąpi wiskozę, ze względu na sposób produkcji. Jako jednostki i społeczeństwo zmierzamy do bycia coraz bardziej eko. A co za tym idzie firmy, branża modowa gdzie może, robi się eko.
Jeśli idzie o bawełnę, to wątpię, bo wciąż uchodzi w powszechny obiegu za naturalny materiał dający duży komfort noszenia. Prawdopodobnie trendy będą takie żeby zwiększać zastosowanie lyocellu. Jak? Np. poprze mieszanie go z innymi tkaninami i uzyskiwać nowe właściwości np. połysk (lyocell+ poliester) . Jednak myślę, że lyocell raczej nie wygryzie ,,cioci” bawełny.

Lyocell jak prać

Mam nadziej, że teraz już wiesz, co to tencel i lyocell. Czy masz coś w szafie z tego materiału? Jak się nosi?

W ramach cyklu jakość materiałów, powstał już wpis na temat najgorszego materiału w sklepach. Akryl oraz poczytać o poliestrze, wełnie i kaszmirze.

Leave a comment

error: Content is protected !!